Náměsíčnost a zákon

Od: Datum: 13.10.14 23:41 odpovědí: 2 změna: 14.10.14 09:17

Kdyby někdo v náměsíčnosti sedl do auta a někoho přejel, byl by normálně souzen? Vždyť za to vlastně "nemůže".


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 23:51
avatar

Jistě by to byl pěkný právnický oříšek. Patrně by bylo nutno dokázat, že jednal v náměsíčném stavu (jak? - byl jsem v pyžamu, slavný soude, to nestačí?) a dále že o svém stavu nevěděl (protože pokud věděl, měl podniknout bezpečnostní opatření). Však tuhle běžela kauza v novinách, že depresivní doktor ubližoval dětem během svých špatných období - o svém stavu věděl, nepodnikl protiopatření, jde před soud. Otázka náměsíčnictví je ale dost hypotetická, navzdory pověstem je tak komplexní činnost jako je dostat se z postele do auta a řídit atd velmi nepravděpodobná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.14 09:17
avatar

trestní zákoník, § 26 Nepříčetnost Kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný.

§ 27 Zmenšená příčetnost Kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu měl podstatně sníženou schopnost rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, je zmenšeně příčetný.

Otázkou je, zda náměsíčnost je duševní porucha a ne pouhá výmluva - to by měl určit znalec.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.