sava - jmeno

Od: Datum: 07.11.11 19:02 odpovědí: 21 změna: 28.02.15 15:11
Dobry den..sava je muzskeho rodu..kdybych ho chtela dat devceti-jaky je postup?kde zadat o vyjimku? Dovoli vubec muj umysl(urady)?diky
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 07.11.11 19:06

Sava je ženského rodu-viz řeka v býv.Jugoslavii.Postup je normální,až se budou ptát,řekněte ho.

doplněno 07.11.11 19:23:

Sáva (slovinskySava, chorvatskySava, bosenskySava, srbskyСава) je řeka na severu bývalé Jugoslávie ve Slovinsku, v Chorvatsku (Karlovacká, Sisacko-moslavinská, Brodsko-posávská, Vukovarsko-sremská župa), v Bosně a Hercegovině (Unsko-sanský kanton, Banja Luka, Bijeljina, Posavský kanton, Doboj) a v Srbsku (Vojvodina), přičemž po významnou část toku tvoří státní hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Je pravým přítokem Dunaje, přímo v Bělehradu. Je 940 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 95 700 km². http://www.kdomasvatek.cz/sava/ o Sávě podle Ríši

Od: moxa*
Datum: 07.11.11 19:06

Jsem přesvědčená, že děvčatům se u nás smějí dávat pouze ženská jména. Takže nevěřím, že by vám to povolili.

doplněno 07.11.11 19:09:

Des, a kdo říká, že když jde o řeku, tak to je ženské jméno...navíc nemůžete pojmenovat dítě dle řeky. Sáva je mužské jméno hebrejského původu.

doplněno 07.11.11 20:19:

Tak Ríšu jsem si nepustila, ale z toho odkazu "kdo má svátek" je více než jasné, že jde o jméno mužské (popřejte Sávovi k svátku, dárky pro muže atd...), více viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1va_%28jm%C3%A9no%29

Znovu opakuji, že to, že se tak jmenuje nějaká řeka, navíc v cizině, vůbec nic neříká o rodu tohoto jména. Když se řeka jmenuje Hron, taky to nebude ženský rod ;) Navíc (opakuji) nemůžete pojmenovat dítě podle řeky, ale podle existující podoby jména křestního. A to je bohužel mužské *nevi*

Datum: 07.11.11 22:48
Už samotný název,ten řeka,ten Sáva je blbost,je to ta Sáva http://www.kdomasvatek.cz/sava/ odkaz na video.
Od: moxa*
Datum: 08.11.11 07:33

Ale chápejte, že ta řeka není česká, takže vůbec neznamená, že v tom kterém jazyce jde také o ženský rod...Např. v němčině je řeka rodu mužského. A třeba ve Slovinštině, jak jsme si přečetli, je jméno Sáva rovněž mužské a řeka Sáva tam protéká. Takže má mužské jméno. Na Slovensku je taky TA řeka Hron nebo Dunaj :D A hlavně i kdyby ta řeka byla TA, tak ta paní nemůže pojmenovat dceru podle řeky! :) je to prostě jméno mužské a i když pojmenujete řeku Honza, tak to bude pořád mužské jméno *nevi* Mně to přijde logické a jednoduché. Vy jste si prostě vzal/a do hlavy, že řeka je žena ve všech jazycích a že dokonce musí mít ženské jméno :) Ať tak nebo tak, nemá to nic společného s tím, jestli to jméno můžete dát dítěti.

Od: katee
Datum: 28.02.15 12:18

Nepovolí? Proč se tak může tedy jmenovat třináctiletá holka, která bydlí naproti mě? ;)

Od: wamp®
Datum: 07.11.11 19:55

Zvláštní nápad,to je jako,kdyby jste ji chtěla dát jméno Mělník,Hron,nebo Dunaj:DZkuste třeba Sára;)

doplněno 07.11.11 19:57:

Jedno písmenko,a co to panečku udělá,navíc je to velice krásné jméno*slunce*

Od: mari2*
Datum: 07.11.11 23:17

Ale já bych jí přece nechtěla pojmenovat podle řeky! Jen se mi to jméno zalíbilo a nejprve jsem myslela,že se jedná o jméno ženské. Napadlo mě zda se někde ve světě nepoužívá toto jméno pro ženu.. Protože si říkám jak někdo vůbec může myslet vážně to,že je to jméno pro muže-vůbec si nedokážu představit,že se tak jmenuje chlap *smich*.. Jinak jméno Sára je jak pro psa. Sáva by mi přišlo zajímavý,takový jedinečný-určitě by jich ve třídě nesedělo pět jako třeba Eviček *nevi*

Datum: 08.11.11 14:08

Sára není jméno pro psa,nýbrž typické židovské jméno*bzum*Chápu,nemusí se vám líbit,jako mně se nelíbí ta "vaše"Sáva:DViz dobrá poznámka níže:Sáva Nováková...Ty jó,ta holka neumí snad vyslovovat "r"*tuc*

Datum: 08.11.11 15:06

Nemusíte se hned čertit.. Nemyslela jsem to zle. Pouze jsem řekla názor na jméno. Vím,že Sára není jméno pro psa,ale je určené pro lidi. Nýbrž i jméno Filip je lidské jméno a mě přijde,že je jméno spíše pro nějakého jezevčíka. Prostě to mám s nimi spojené.. Protože znám asi 3 hafany co se jmenují Sára a moje babička zase měla psa Filipa-tak proto;).. Nesnažím se tu lidem vnutit,že Sáva je pěkné jméno-každýmu se líbí něco jiného. I proto jsem to zařadila do volné diskuze. Ono za 20 let už nám nebude připadat jakékoliv jméno divné. Když vidím například jak pojmenovávají své děti naše "celebrity" *hi*. Můžeme se tu bavit o tom jaká jména se nám líbí a třeba i důvod proč se nám nějaká nelíbí. Ale rozčilovat se kvůli tomu nemíním *smich*.

Mě se líbí třeba i jméno Zoe a spousta lidí pak pochybuje o mém zdravém rozumu *smich*..

Datum: 08.11.11 18:27

Nezlobím se,ovšem,vy znáte psy Sáry,a já mám dvě kamarádky Sáry:DCo se týče našich "celebrit,"a pojmenování jejich potomků,darmo mluvit,je to katastrofa,nu což,"proti gustu,žádný dišputát."*nevi*Ta "vaše" Zoe,no vidíte,ta je uvedena v kalendáři,i se Šarlotou,nemýlím-li se:)Ale,také si nedokážu představit,jak by se na ní mělo volat:Zojí,Zojinko,Zojuško,Zó...

Datum: 09.11.11 20:10

Taky se mi líbí Stela:).. Zoe zní hezky,ale na normální používání to není no;)

Datum: 10.11.11 09:32

No,vidíte,Stela,pěkné jméno:Stelo,Stelinko,Steličko,Stelí,Telinko,Telko...;)

Datum: 07.11.11 20:46

Napište o vyjádření paní Knappové, matriky se jím často řídí

Pěkný článek na téma: http://www.babyonline.cz/mami…a-deti-dle-dr-knappove#jmena2

Jinak obecně platí, že jména podle věcí, míst a opačného pohlaví se nepovolují; myslím ostatně, že je to velmi rozumné. Sáva zní hezky, najděte si nějaké běžnější, které lze na Sávu snadno zkrátit

Datum: 08.11.11 06:55

Já jsem se setkala se jménem Sáva v mužské i ženské podobě. V té ženské tedy jenom v knize a jeho nositelkou byla Maďarka. To mužské - do naší firmy přišel na vyšší místo mladý muž se jménem Sáva a k tomu ryze českým příjmením. Koukali jsme na to dost divně, ale zvykli jsme si. Byl to člověk hlučný, často křičel a proto se brzy ujalo že: Sáva řve jako kráva.*smich*

Jinak jméno Sáva je zastoupené v českých kalendářích, a to 14. listopadu. Tak ještě máte čas jí /nebo jemu/ popřát. ;)Jaga.

doplněno 08.11.11 07:01:

A než jsem poznala toho Sávu z práce, myslela jsem si pokaždé, že se jedná o jméno ryze ženské. Asi ne. Ale třeba jméno René může nosit také muž i žena. Tak proč ne Sáva? Jen zdrobnělina je taková neobvyklá: Sávička? Sávinka?*ee*A u kluka nevím vůbec - Savoušek?*smich*

Datum: 08.11.11 08:00

Obraťte se na matriku, to bude nejlepší řešení. Oni vám tam poví, jesti ta Sáva je povolená, či nikoliv. Zvažte ale dobře, jak dítěti budete říkt zdrobněle. Ono Savinka, Savička zní opravdu odpudivě. Jo a jaké máte příjmení? Taky nějak exoticky znějící? Jestli ne, tak aby kombinace vašeho vybraného křestního jména a příjmení nebyla spíš k posměchu. Např. Sáva Kadrnožková si vyloženě říká o to, aby byla všude terčem zájmu či posměchu, a tím byste svému dítěti určitě dobrou službu neudělali.

Datum: 08.11.11 08:22

Mari,poslechni dědečka.Je jedno,jaké jméno chceš dítěti dát.Ale vžij se především do ní,jak se jí bude se jménem žít v určitých životních situacích.Někdo proklíná celý život rodiče za to,jaké jméno mu vybrali.

JABRAKA

Datum: 08.11.11 14:00

Není pravda,že musí dítě proklínat rodiče za jméno.Dali jsme dceři pěkné jméno a když jí bylo 18,sama šla na matriku a nechala se přejmenovat.Jen nám to potom oznámila.Co naděláte?Nic.Je to její věc.

Datum: 08.11.11 15:13

To je zajímavá situace. A jak to teď máte doma? Oslovujete ji stále podle starého jména nebo si zvykáte na jméno nové a snažíte se jej i používat? Nevím jestli bych o své dceři dokázala po 18 letech mluvit jinak než jsem byla zvyklá*nevi*.

Datum: 08.11.11 13:16

Tak by to možná šlo- našla jsem toto:

Sáva může být užíváno jako mužské i ženské jméno. Mužská podoba má hebrejský původ a znamená "stařec" či "děd". Tomuto jménu je však připisována také souvislost s latinským slovem "salvus", jež se překládá jako "zdravý", "zachovalý". Jinou ženskou variantou je Savina. Obě jména jsou však v současnosti užívána zřídka u chlapců i u děvčat.

Mě se to jméno nezdá špatné. Jen neobvyklé*hi*.. Někde jsem četla,že jich je jen 16 v celé ČR:).. Jak tu někdo poznamenal,že by k němu mělo být i neobvyklé příjmení. Nevím- mě by se k němu hodilo klidně i typycky české- Sáva Nováková například také nezní zle :D.. Je pravda,že když někdo bude chtít může na jakékoliv jméno vymyslet něco zákeřného nebo posměšného..

Např: Petře vepře nebo Karle varle- a to jsou myslím hodně dávaná jména. Člověk si nevybere *nevi*.. ;)

Datum: 10.11.11 07:07

Ano, každé jméno se nechá nějakým hajzlíkem zkomolit a zesměšnit. Jak jsem psala, setkala jsem se s variantou jména Sáva pro mžže i pro ženu. Líbí se mi ale jen v ženské podobě. Na toho spolupracovníka Sávu jsme si dlouho zvykali. Jeden z kolegů mu dokonce místo Sáva říkal tvrdohlavě Sláva /Slávek/. Jaga.

Od: nikc®
Datum: 28.02.15 15:11

Tak teda mě se to jméno nelíbí. Nejdřív jsem myslela, že téma bude o Savu na WC. Až po přečtení jsem pochopila, že to o savu na WC nebude. Co když na ní budou děti ve škole pořvávat savo? Dělat si z ní srandu? Někdy si děti dělaj srandu i z normálního jména třeba z Lucky - Lucko, pucko, Alice palice, slepice. Nejen ve školce ale i ve škole se jí můžou smát. Ze Sávy není takový problém udělat savo. Myslela bych taky na svého potomka, který to jméno bude celý život nosit a ne jen na to, že se líbí mně. Sára se mi líbí mnohem víc a i Stela, co tu padla.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.