Práce na VPP / brigáda pro uchazeče ÚP

Od: Datum: 13.10.14 10:24 odpovědí: 2 změna: 13.10.14 15:51

Dobrý den,
kamarád je veden dlouhodobě na ÚP.
Kdysi měl k HPP i svou vedlejší živnost (drobné elektro práce - opravy spotřebičů).
Chci se zeptat, jestli může jako uchazeč na ÚP provádět živnost, která by byla také vedena jako vedlejší. Jde totiž o to, že měl minimální zisky z oprav a byly většinou nárazové, celkově do 40tis./rok a to by se mu jako hlavní zaměstnání nevyplatilo.
Vím, že uchazeč na ÚP může mít bridádu, ale musí to sdělit ÚP. napadlo mě tedy, jestli by mohl dát brigádu jakoby sám sobě?

Ono je to takové celé zamotané, kamarád je po operaci, nikde ho nezaměstnají a na důchod nedosáhne. Chuť pracovat a vrátit se k dřívější živnosti ale má, nicméně, jak už jsem uvedl, neuživilo by ho to...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 12:54

tohle si myslím neprojde. Když si kamarád zařídí živnosťák, bude mít osvč jako hlavní výdělečnou. Při vyřízení živnost. listu se musí odhlásit z úřadu práce (pokud má ŽL aktivní. Na úp může být, pokud má živnost pozastavenou.)

Osvč jako hlavní činnost odvádí zálohy soc. pojištění 1.894 Kč/měsíc (bez nemocenského, možno platit dobrovolně navíc) + zdrav. pojištění 1.752 Kč/měsíc + navíc roční vyúčtování daně finančnímu úřadu

Leda tak opravovat po známých na černo, když kamaráda někdo udá, pokuta za nelegální podnikání je značně vysoká

doplněno 13.10.14 15:55:

ještě doplním ivzez -- taky podnikáte jako osvč vedlešjí, pokud pečujete o osobu blízkou od II. stupně péče (jsou IV. stupně)

Datum: 13.10.14 15:51
avatar

V době evidence na ÚP nemůže uchazeč podnikat. Podnikat jako OSVČ vedlejší lze vedle zaměstnání (někdy je k tomu potřebný souhlas zaměstnavatele),v době MD nebo RD, v době studia a v době pobíráníinvalidního nebo starobního důchodu.

OSVČ sice může někoho zaměstnat, ale nemůže podnikat + zaměstnávat a přitom být v evidenci uchazečů o zaměstnání (viz zákon o zaměstnanosti, § 25, odst. 1 písm. b).

Váš kamarád byl při registraci poučen o svých právech a povinnostech a obdržel i jejich výtisk. Je-li v evidenci delší dobu a došlo-li ke změně, byl o změně poučen zprostředkovatelkou a opět obdržel výtisk.

––––––– Odkazy:

Práva a povinnosti uchazečů (portál MPSV)

Základní poučení uchazeče o zaměstnání platné od 1. ledna 2014 (formát PDF, 186 kB)

Zákon o zaměstnanosti

doplněno 13.10.14 16:23:

Jancaak *palec* Děkuju za doplnění, zapomněla jsem dobu péče o osobu blízkou ...

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.