Vykup lahvi od lihovin?

Od: Datum: 30.10.11 18:10 odpovědí: 4 změna: 26.04.15 13:17

Dobry den. Chtel bych se zeptat, jak se mysli napriklad vykup lihovin? Kde zjistim, jake druhy jsou lihovin? nebo treba mineralek? To by me fakt zajimalo jestli se treba bere Becherovka atak.. Dekuju vsem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.11 18:26
avatar

Dobrý den. Pokud nevíte, zda jste koupil nápoj ve vratné lahvi, či ne tak na etiketě zpravidla bývá uvedeno zálohovaný obal, nebo též vratný obal. Pokud je uvedeno nevratný obal, tak za daný obal neměla být účtována při prodeji záloha. Každý obchodník musí vykupovat všechny vratné obaly, které prodává. Pokud ale třeba daný obchodník neprodává určitou značku piva, ale obal je vratný, také by měl správně daný obal vykoupit, ikdyž někdy obchodníci nevykupují obaly od piv, která neprodávají. Becherovka nemá vratný obal. V ČR se nejčastěji vykupují lahve o objemu 0,7 a 0,5 l určené pro minerální vody, a také pivní lahve 0,5 l. Pivní lahve se nejčastěji vykupují za 3 Kč, lahve Bernard s výcenásobně použitelnou zátkou za 7 Kč, od minerálek za 1 Kč.

doplněno 30.10.11 18:30:

Jinak k těm pivním lahvím od pivovaru Bernard, které mají zálohu 7 Kč vypadají takto:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bernard_jantarový_ležák_(Beer-_czech_republic).jpg

doplněno 30.10.11 18:32:

Jinak ještě. Kliknutím odkaz nefunguje, nutno zkopírovat celý řádek odkazu.;)

doplněno 30.10.11 18:37:

vícenásobně *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marejve
Datum: 25.04.15 17:19

Dobrý den, je to přesně tak, jak píše rádce nade mnou. Na každé lahvi, respektive její etiketě by mělo být uvedeno, že je láhev vratná, nejčastěji jako "zálohovaný obal" nebo "vratný obal". Takže určitě prostudovat etiketu, někdy tam tato informace bývá uvedena bohužel malými písmeny.

Informace o účtované záloze na láhev by měla být uvedena i u cenovky daného výrobku a samozřejmě také na účtence (záloha se účtuje vždy zvlášť, zpravidla pod názvem "láhev pivo, láhev sirup" nebo "láhev záloha" a jiné). U každého automatu na výkup lahví by dále měly být vyobrazeny všechny lahve, které daný obchodník vykupuje, s příslušnou zálohou.

Co se týče samotných lahví, tak je jich bohužel vratných čím dál méně, nejčastěji tedy dnes asi klasické 0,5l lahve od piva, různých tvarů od různých výrobců, také některé 0,33l od piva bývají vratné, ale hodně 0,33l pivních lahví je nevratných, zálohy 3,-Kč. Dále lahve pivní s patentním uzávěrem - zejména nejčastěji Bernard, za 7,- Kč, regionálně i Chodovar a jiné.

Dále ještě klasické lahve na sirupy 0,7l a láhev na víno 1l (pouze jeden typ, specifický), zálohy 3 Kč

Lahve na minerálku (ty klasické) už se neprodávají, poslední výrobce ukončil prodej vloni, lahve se ještě vykupují jeden rok po ukončení prodeje. Od minerálek jsou dnes většinou jen 0,33l vratné lahve např. od Mattoni nebo Korunní - za 3 Kč a dále od Mattoni se šroubovitým uzávěrem (zelená, bílá), za 4,- Kč

Ty klasické minerálkové lahve dnes možná využívají ještě nějaké moštárny, ale záloha je tedy 1 Kč.

Pak jsou vratné ještě určité menší lahve od limonád, minerálek o objemech 0,2l - 0,33l, zejména ale jen pro restaurace, v běžné prodejní síti snad jen klasická vratná Kofola 0,33l ve skle.

Vratné lahve na lihoviny již u nás nyní nejsou, takže nyní všechny lahve od lihovin jsou nevratné. Ještě před pár lety byly vratné některé lahve(jeden druh) 0,5l od výrobce Granette, ale to už je také minulost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lahev
Datum: 25.04.15 17:28

Nebyly náhodou vratné ty púllitrove od lihovin s takovou boulí na hrdle pod uzávěrem. Několik jich mám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marejve
Datum: 26.04.15 13:17

Ano, máte pravdu, to by měly být ony, pokud jsou to 0,5l.

Pokud máte na nich ještě etiketu, není nic jednoduššího se na ni podívat a pokud je tam poznámka o vratném/zálohovaném obalu, tak vratné jsou, respektive byly.

Výrobce je povinen dle zákona vratné lahve vykupovat minimálně 1 rok od ukončení jejich prodeje. Většina výrobců tuto hranici dodržuje, bohužel tato hranice už uplynula, takže dnes vám tyto lahve nejspíše nikde už nevykoupí (leda by nikde zapomněli přenastavit výkupní automat, který je vykupuje).

Takže nyní si lahve můžete nechat pro své využití, pokud nějaké máte, pokud ne, tak je můžete s klidným svědomím vyhodit do skla, s vědomím, že jste s každou lahví tratil 5 Kč, což byla právě záloha na tuto láhev.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.