Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, byla jsem nemocná a při první návštěvě u doktora jsem zaplatila 30 Kč.Pak jsem v průběhu asi 14 dnů byla 2x na kontrole a pak ještě ukončit nechopenku a pokaždé jsem musela těch 30 Kč zaplatit, samozřejmě že mně potvrzení o zaplacení sestra nedala a peníze hodila do krabičky v šuplíku.Nevíte jak to tedy s poplatkem je?A kam bych to měla nahlásit, když je poplatek neoprávněný?Kdysi jsem četla, že poplatek se platí pouze při odborném ošetření nebo vyšetření.jak to tedy je.Já jsem marodila po mnoha letech, tak nemám přehled.Díky
U lékaře by se mělo platit při první návštěvě, při kontrolách již nic, když vás pošle na vyšetření tak by se rovněž platit nemělo. Praxe je ovšem jiná! Myslím, že v tomto státě se můžete odvolávat kam chcete a stejně nic nenaděláte, 30kč platím u odborného lékaře i když si jdu pouze pro recept na léky. K šílenství mě přivádí to, že je to první co sestra v kartotéce chce-lísteček o zaplacení poplatku, kartička ZP jí vůbec nezajímá. Automat je na druhém konci nemocnice a to, že nechodím sestru nezajímá. Zajímavé je, že když jdu k praktickému lékaři a tlak mi měří vždycky než napíše léky, neplatím nic, sestřička když jí strkám 30kč vždy řekne po vás pan doktor nic nechce, no stejně jí těch 30 nebo 50 kč nechám na stole. Jo co jsme chtěli, to máme, holt socialismus a bezplatné zdravotnictví už tu bylo.
V létě sem byl u Neurologa pro výsledky ultrazvuku (už nevím čeho) a když si začal chystat aparát na měření tlaku tak sem mu řekl: ,,Jestli si myslíte že mi změříte tlak jenom proto abych vám zaplatil poplatek tak na to zrovna zapomeňte".
Nějak se mu to nelíbilo.
Platí se tak jak si to lékař nastaví. Nemocnici pohotovost, oční oddělení. Zraněné oko vám může vypadnout, první vás pošlou si koupit v automatu lístek 90,-Kč, pak vás teprve sestřička vezme na vědomí. Lékaři: Praktický... sestra hází 30,-Kč do šuplíku při každé návštěvě. Internista -Praha 9- Poliklinika- lékař si dává 30,- Kč přímo od pacienta do kapsy svých kalhot. To jsou poznatky známých.
To já musím platit imrvére, furt a v jednom kuse. Zdá se mi, že mě neošetřují doktoři, ale loupežníci. Neměla bych platit, pokud potřebuji napsat jenom léky, ale také to nefunguje vždycky. Když mi sestra měří tlak, už platím 30 Kč - je to vlastně zákrok. Byla jsem u pana doktora jenom pro recept na léky. Napsal mi ho, ale viděla jsem, jak mu to v hlavičce šrotuje, že by rád vybral a nevěděl, jak to zaonačit. Už jsem měla ruku na klice, když tu najednou vykřikl: Vy jste už dlouho nebyla na snímkování plic, pošlu Vás tam. Napsal žádanku a kýžených 30 Kč se konečně dočkal.
Na chirurgii mi řezali palec levé nohy, chodila jsem obden na převazy. Pan doktor se jen podíval, sestra /mimochodem jeho manželka/ zalepila. O 30 Kč si řekli pokaždé. Když jsem se asi při čtvrté návštěvě "pochlapila" a zeptala se, proč musím POKAŽDÉ platit, pan doktor milostivě řekl, že tedy dneska už platit nemusím. Ale předtím asi 4 x ano, za stejný problém.
Jsou to všechno bestie nenažraný! Jenže nejhorší je, že normální běžný pacient do toho nevidí a neví, kdy platit musí a kdy ne. A doktora, bohužel, občas potřebujeme všichni. A oni to, ti kujóni, moc dobře vědí!
Jaga.
Teď sem byl během 2 měsíců 2x u internistky a i když mě pokaždý vyšetřovala dost podrobně tak si nevzala ani halíř.
Poplatek se platí za každé vyšetření lékařem, čili pokud jste nemocná a lékař si vás zve na kontroly, tak za ty kontroly by se platit mělo. Lékař by vás při nich měl pokaždé vyšetřit a rozhodnout o pokračování nebo ukončení léčby, jinak samozřejmě kontrola nemá smysl, kdybyste si jenom měla jít posedět do čekárny, aniž by na vás lékař kouknul. Takže placení při každé kontrole při nemoci není neoprávněné, naopak, je podle zákona. Těžko by lékař vysvětloval zdravotní pojišťovně, proč si vás zve na kontrolu, když vás vlastně nevyšetřil (a nevybral od vás poplatek). Potvrzení se, pokud vím, vydávat nemusí, nicméně na žádost by být vydáno mělo. JInak poplatek se u lékaře "neztratí", musí být přidružený ke každému vyšetření, které lékař provedl a pojišťovna si to hlídá, takže i když peníze končí v kasičce, evidence o nich je.
No tak dle zákona o veřejném zdravotním pojištění, par. 16a, odst. 1:
Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, je povinen v souvislosti s poskytováním hrazené péče hradit zdravotnickému zařízení, které zdravotní péči uvedenou v písmenech a) až f) poskytlo, regulační poplatek ve výši
a) 30 Kč za
1. návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření 27a) (dále jen "návštěva") u praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost,
Co je klinické vyšetření najdete ve vyhlášce tady:
takže platit se opravdu musí za každou návštěvu, kdy vyšetření lékařem bylo provedeno, ptž v zákoně není omezení, že třeba jenom za první nebo každou druhou, ale prostě za návštěvu.
No, možná vám ještě nebylo osmnáct, nebo máte papír o hmotné nouzi, nebo šlo o preventivní prohlídku, nebo šlo o prohlídku v rámci dispenzární péče u závažného chronického onemocnění nebo o podobný závažný důvod... anebo na to doktorka prostě kašle a radši vykáže, že peníze dostala, než by se s nimi vybírala. Pomíjím důvod, že vyšetření nebylo na pojišťovnu a hradil ho někdo jiný (vy nebo třeba zaměstnavatel).
Recept, nic jiného, bez 30,- Kč ho nedostanu. To si ještě zavolám, nahlásím léky a sestra podá. První si vezme 30,-
Koukam, ze mam opravdu velmi slusne doktory... pokud si zavolam o recept, ktery si za cas prijdu vyzvednout, neplatim nic...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.