Práce v zahraničí pro VŠ

Od: Datum: 27.09.14 18:10 odpovědí: 2 změna: 28.09.14 08:01

Dobrý den, momentálně studuji teprve druhý ročník strojírenství na vysoké škole a chci se zeptat jaké mám šance najít si práci v oboru v zahraničí. Samozřejmě počítám s tím ,že budu potřebovat nějakou praxi a dobrou znalost cizího jazyka. Je vůbec možné najít si práci jako strojní inženýr, (třeba cad designeer, maintaince engineer...) v anglii..či kanadě? Je tohle vůbec reálná představa? Pokud vím, tak agentury zprostředkovávávají většinou nekvalifikované práce ve službách, hodně lidí jezdí dělat do zahraničí pracovat na farmy, do hotelů atp. ,ale já bych rád dělal to, co mě baví. Nevím však jak trnitá bude cesta se k tomu dostat. Jak se vůbec dívají v zahraničí na české vysokoškoláky? Má tady někdo zkušenost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.14 19:57
avatar

Předpokládám, že pokud chcete najít práci, která by Vás bavila, budete také ochoten pro to něco udělat. Tzn. zapomenout na agentury, hledat v pracovních portálech zemí, v nichž chcete pracovat, a oslovovat přímé zaměstnavatele.

Prozatím si projděte informace na Eures.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 28.09.14 08:01

V zahraničí na tvoje vzdělání kašlou, stejně jako my kašleme na vzdělání Ukrajinců, Rumunů nebo nějakých Afričanů.

Začneš hezky odspodu skoro úplně na dně jako ostatni "bez vzdělání" a čím jsi lepší a vzdělanější, tím rychleji se propracuješ nahoru. Ve vyspělých státech je to záležitost tak jednoho roku dostat se na úroveň tvojí české pozice (za předpokladu, že umíš dostatečně jazyk na to, aby jsi práci na dané úrovni mohl dělat - tedy bezproblémová komunikace se spolupracovníky, nadřízenými a se zákazníky).

V některých státech musíš být členem jejich profesionální komory inženýrů daného oboru, aby jsi ten obor mohl vykonávat nebo vykonávat nejaké pokročilejší funkce (samostatná práce, senior pozice, ...). Členem se staneš složením jejich zkoušek. Možná bude zapotřebí několikaměsíční kurz.

Do Anglie se můžeš sebrat a odjet tam legálně pracovat bez problémů ihned. Do Kanady (stejně jako USA, Austrálie, Nový Zéland, ...) budeš muset projít imigračním řízením, které trvá měsíce až roky. Samo o sobě dost obtížné. Soupeříš s milionama Čínanů , Indů a Filipínců a ti se o místa v imigračním rvou mnohem dravěji než libovolný Evropan. Jestli existuje klička nebo podvod, jak se v imigračním procesu posunout dopředu, věř mi, že oni ji použijí a několik jich už použili.

Jako mladý člověk (do 30 let, někde až 35), máš šanci odjet do většiny těch zajímavějších zemí, kam bys normálně muset imigrovat, na tzv. Work & Travel Holiday (typ víza), který ti umožní v dané zemi žít a pracovat určitou dobu. Podle země 4 měsíce (USA), až po snad rok nebo dva (Kanada).

Jak jsem psal, je docela těžké tam práci získat, protože tě berou jako nekvalifikovaného. Proto se vyplatí mířit o hodně níže, aby jsi práci vůbec dostal a zároveň vybírat firmu, která má dostatek pracovních pozic na to, kam se chceš časem zařadit. Nebo budeš muset změnit časem firmu, až to v té původní nikam výše nepůjde a začít tam, kde tu tvoji cílovou pozici mají. Budeš opět muset začít asi o něco níž, i když výše než v té předchozí firmě. Tentokrát už totiž budeš mít za sebou místní pracovní zkušenost, kterou oni rozeznají, ale pořád nebudeš mít dostatek praxe na to, aby se už nekoukali na předchozí (místní) vzdělání, které ty nebudeš mít.

Závěrem jen dodám, že Češi mají dobré technické vzdělání, které je může úspěšně a bezproblémově živit v zahraničí, když se jim podaří tam najít práci v oboru. U absolventů bývá problém v tom, že oproti tamějším absolventům mají méně praxe, méně reálných realizovaných projektů, méně zkušeností z reálného života oboru. Jsou také méně samostatní a neumí představit, prosadit a svojim vedoucim a nadřízeným "prodat" svoje představy a návrhy, takže se na první pohled jeví jako méně výkonní a méně znalí.

Na druhou stranu mají čeští absolventi větší záběr znalostí a více teoretického porozumění problematiky (chápání souvislostí). Jestli to je pro danou práci zapotřebí nebo ne a jestli se to využije nebo ne, to už nechávám na konkrétní situaci. Také dodávám, že samozřejmě píši o typických případech a konkrétni situace může být přesně opačná.

Jak už se píše v jiném příspěvku, cesta k takovéto práci zřídkakdy vede přes typickou pracovní agenturu. Možná ještě tak přes tamější, solidní, zaměřující se na inženýrské práce pro "working prefessionals". I tak to ale nebude jednoduche, zvlášt když nemáš žádné tamější zkušenosti v oboru. Chce to prostě obíhat, obepisovat, omejlovávat sám jednotlivé firmy, příležitosti a inzeráty atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.