Četba pro puberťačku

Od: odpovědí: 16 změna:

Ahoj,

mám trochu netradiční neteř ve věku 14 let v dysfunkční rodině. Jelikož většina mých pokusů jakkoli ji ochránit vyšla vniveč, snažím se zanechat jí něco do života alespoň nějak zprostředkovaně a proto se teď soustředím na výběr knih pro ni. Přemýšlím, jakou (jaké) vybrat k Vánocům. Snad i díky mně čte ráda a já bych jí chtěla nabídnout něco inteligentního, co má nějakou úroveň a zároveň ji to bude bavit.

Není to žádné neviňátko, cigarety, alkohol, sex, útěky. Dál nechci rozebírat :(

Ráda čte fantasy - Narnii, Pána prstenů. V poslední době jsem jí dala Inkarceron a Barvu kouzel. Ale ráda bych se od fantasy uchýlila jinam.

Napadá mě Kdo chytá v žitě, Tajný deník Adriana Molea. Tajemství karet *srdce*

Může to být i něco úplně jiného. Poradíte?

Třeba znáte taky nějakou "problematickou" slečnu.

16 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar kapkanadeje

Vyzkoušejte třeba snář. To by jí mohlo zaujmout.


"něco inteligentního, co má úroveň" - to bych podtrhla :)

Tou úrovní myslím hlavně literární hodnotu.

 


0x

Na Větrné hůrce. To by ji mohlo zaujmout. Nebo George Orwella - 1984 (i Farma zvířat je pěkná).


Orwell - obojí jsem četla - to ještě nemá šanci pochopit :( Je z rodiny, kde se žádné vědomosti nepředávají, takže by vůbec nevěděla, oč jde. Je spíš trochu dětinská, sice inteligetní, ale sociálně poněkud zanedbaná.

Větrná hůrka - nečetla jsem, ale máme doma. Podívám se. Není to příliš drsné a ponuré? Abych ji nedorazila :D

Díky za tipy.

Zalezi jaka je, ja to v tom veku cetl normalne. Ale jestli ma problemy v rodine, tak radeji neco oddychoveho

 


0x

Betty McDonaldová - Vejce a já, Charlotte Bronteová - Jana Eyrová.

 


0x

Hlavně jí nedávejte staré knížky,to by se Vám ještě mohla vysmát :D zkuste třeba Mládí v hajzlu :D jsem o rok starší než tady uváděná slečna a tyto knížky jsou super :D


Na Mládí v hajzlu jsem taky myslela. Akorát tam o té literární hodnotě pochybuju - ale nečetla jsem.

Takže třeba Verneovky nebo Crusoe, to už je zabitý? :D

Já to v tom věku četla a zas tak stará nejsem...

Kdepak, jak v tom není mluvící jednorožec nebo všechno není hustý, tak už to děti nechtějí :)

Tak pravda,já mám ráda i starší knihy,ale teď už se to prostě nečte. Je to v povinné školní četbě=nuda=nečíst. Přístup většiny vrstevníků. Jo a Mládí v hajzlu,to je kniha,kterou mi dal přečíst můj bratr,je mu 28 a je ředitel bankovní pobočky. A schválila nám tuto sérii i učitelka na čj.

doplněno 24.10.11 14:10:

A pardon,že dnes píšu tak zmateně,před chvilkou jsem vstala :D

h

Moxo, to máte pravdu. Plno kouzel, čár, násilí, neskutečno. To se jim líbí. Já četla velice ráda a prokousala jsem se vším. Nejraději jsem měla knihy E. Štorcha, později všechny verneovky. To bylo něco - večer si v posteli číst, zhasnout a pak to znovu vidět před očima - fantazie pracovala naplno. No a také mayovky. Během puberty mi vůbec nevadily povídky od B. Němcové /Dlouhá noc, Karla, V zámku a v podzámčí, Divá Bára a další/. Dnešní puberťáci by podobné knihy těžce odsoudili, určitě by byly "málo hustý". Ale stejně si myslím, že nám dávaly daleko víc, než některé ty dnešní slátaniny. Jaga.

 


0x

Harry Potter,Oscar Wilde: Pohádky,Fulgum:Opravdová láska, Vladimír Levi:Umění sebevlády

 


0x

Jestli chcete něco čerstvého, tak zkuste triologii Hunger Games. Lehce fantasy, tvrdě reálné... aspoň tedy v některých prvcích. Mně je 19, ale hlavně od prvního dílu jsem se odtrhla jen při udržování biologických funkcí. :-D

 


To vypadá poutavě, ale není to moc velká drasťárna? :)

Ona už zažila leccos a je odkojená noční televizí, ale stejně mám pořád strach abych ji nějak nekazila :D

Zatím nejsem pořád k ničemu rozhodnutá, pořád bych tam chtěla nějak podsunout tu literární úroveň :)

Ale tohle bych si sama ráda přečetla.

To y8le69, co považujete za moc velkou drasťárnu. Je tam smrt a je to drsná představa pro pscyhiku. Ale není tam na šest stran rozepsané tryskání krve a vyhřeznuté orgány. Já sama drasťáky ráda nemám, v knize ani ve filmu. Prostě se dozvíte, že ten a ten je mrtvý a pokud je u toho hrdinka, tak i jak. Ale zbytečně se v tom nikdo nerozmazává. Jak to bude u chystaného filmu nevím. :)

 


0x

Já si pamatuju, že jsem v jejím věku několikrát přečetla trilogii Ivy Hercíkové Nataša (Pět holek na krku, Trest a Druhá láska). Doslova jsem to hltala. Jenže já nebyla nějak problematický puberťák a o sexu jsem nevěděla už vůbec nic. Takže jsem příběhy Natašy prožívala s ní. Možná by pro ní byla vhodná nějaká knížka Haliny Pawlovské. Je to nenáročné a vtipné čtení. Ovšem naše děti nás někdy dokážou překvapit. Můj syn, který není zrovna studijní typ, čte Shakespeara.

 


0x
avatar lidus

Já v pubertě četla vše od Rudolfa, Gabru a Málinku a Káju Maříka-když jsem to nabídla dceři myslela, že jsem se zbláznila. Uspěla jsem knihami od Zdeny Frýbové, Robin a Z neznámých důvodů je krásná oddychovka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]