Čtení technických výkresů a manuál ke stroji

Od: Datum: 23.09.14 21:18 odpovědí: 4 změna: 24.09.14 21:13

Ahoj ,začala jsem pracovat na ohraňovacím lisu .Potřebuji se naučit číst technické výkresy je to ohýbání plechů na krby .Nemůžu nic na pc najít poradíte mi někdo?Sice mě to v práci učí ,ale víceméně na mne nemá nikdo čas .Beru i návod na ovládání ohraňováku !Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 23.09.14 21:26

Zkus to dohledat mezi volně dostupnými učebními texty nebo na UlozTECKAto.

doplněno 23.09.14 22:26:

Teď jsemjen takv rychlosti zkoušel něco hledat a našel jsem třeba tyto: 1, 2, 3, 4. Určitě při lepším a podrobnějším hledání dokážeš najít něco lepšího. Hledal bych něco jako "ohýbací stroje, zpracování plechu, technické výkresy, technické kreslení, technická dokumentace" apod.

Nejsem strojař, takže těžko dokážu posoudit, nakolik jsou ty zdroje pro tebe relevantní :)

Také jsem zkusil hledat "plech" a něco to našlo. Projdi si to a přečti si, co si myslís, že se ti bude hodit (rýsování,

doplněno 23.09.14 22:27:

Teď jsemjen takv rychlosti zkoušel něco hledat a našel jsem třeba tyto: 1, 2, 3, 4. Určitě při lepším a podrobnějším hledání dokážeš najít něco lepšího. Hledal bych něco jako "ohýbací stroje, zpracování plechu, technické výkresy, technické kreslení, technická dokumentace" apod.

Nejsem strojař, takže těžko dokážu posoudit, nakolik jsou ty zdroje pro tebe relevantní :)

Také jsem zkusil hledat "plech" a něco to našlo. Projdi si to a přečti si, co si myslís, že se ti bude hodit (rýsování, ...)

doplněno 23.09.14 22:40:

Hledání výrazu "technické kreslení" vrací nějaké zajímavé materiály.

Od: lmgify
Datum: 23.09.14 21:32

Jinak koukám, že ohraňovací lis je v podstatě jen taková větší ohýbačka plechu, takže si v těch učebních textech výše najdi výukové materiály pro učební obor strojník (strojní zámečník) nebo pro střední strojní školy a tam si přečti obecné věci o ohýbacích lisech.

Jinak doufám, že když pracuješ s plechem, tak nosíš tlusté kožené rukavice. Tenký plech ti rozřízne ruku hodně do hloubky a ani si toho nevšimneš.

Od: host
Datum: 23.09.14 21:41

Na výkresu bývají kóty s vyznačením odkud kam je rozměr braný. Což je normální, ale u ohýbů se musí počítat se zkrácením délky deformací materiálu při ohybu, záleží na rádiusu (poloměru) ohybu a také na tloušťce materiálu. Víc najdete v učebnici pro strojní zámečníky, nebo se zeptáte zkušených praktiků. Nebo se podívejte na http://www.imega.cz/develop/j…script/zkraceni/zkraceni.html a na podobné stránky.

Pokud budete ohýbat stejný kus už po sté, budete vědět, odkud kam se rozměr měří, případně vám technolog (technologický postup) napoví, která část se ohýbá první a odkud se měří, atd.

Datum: 24.09.14 21:13

Zdravím,
neuvedla jste typ ohraňovacího lisu, aby vám někdo mohl poskytnout návod. Ale i kdybyste typ lisu uvedla - návody jsou vesměs takové bichle, že těžko bude někde dostupný na netu.
Co se týká obsluhy - to vám musí někdo ukázat. Jsou tam sice určité zákonitosti, které se opakují, ale takhle se to fakt těžko vysvětluje (a byl by to román).
Čtení technických výkresů je také hlavně o praxi. Trochu jiné jsou technické výkresy pro obrábění, trochu jiné pro strojní zámečníky, přesněji pro klempířskou práci - práci s plechem (liší se to hlavně v používaných značkách). Kótování je stejné, ale zase se liší podle typu používaného programu, pokud jsou výkresy tvořené na pc.
V minulosti jsme občas na malém ohraňovacím lisu také pracoval, ale jak bych vám to vysvětlil, nevím. Jediné, co vám mohu poradit, je, abyste si vzlala k ruce blok a tužku a co vám kdo řekne a poradí u vás v práci, si psala. Časem pomocí nahlížení do poznámek se to, co potřebuejete, naučíte. Učil jsem se taky tak.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.