Paobraz a žárovka v očích

Od: Datum: 05.09.14 23:13 odpovědí: 3 změna: 06.09.14 10:21

Proč při kouknutí na nějaký zdroj silného světla oko toto světlo ještě nějakou dobu vidí? Např. kouknete do ostrého světla a vidíte jeho světlo v očích, i když se díváte jinam nebo když máte oči zavřené?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: existor
Datum: 05.09.14 23:53

Vysvětlení je vytrženo z wikipedie:

Paobraz je důsledkem toho, že se oko při sledování nějakého objektu adaptuje na světelnost prostředí. Při náhlé změně světelnosti zůstává oko ještě nějakou dobu přizpůsobeno původnímu obrazu. Ve výjimečných případech lze pozorovat paobraz v pozitivních, tedy původních barvách - tento jev ještě není zcela uspokojivě vysvětlen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.14 01:07
avatar

Laicky řečeno, oko si navykne na prudké světlo ze žárovky a aby předešlo poškození zrakových buněk, tak je raději "vypne". A když pak žárovku třeba zhasneme, tak zas chvíli trvá než se ty buňky obnoví do původní činnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.14 10:21

Ono je ani tak nevypne, jako že se spíš vyčerpají a pak chvíli nefungují. Proto je vidět obraz v negativních barvách. Ty fungují, ty pravé ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.