Skotské referendum

Od: Datum: 17.09.14 20:29 odpovědí: 7 změna: 18.09.14 18:51

Zdravím, jaký máte názor na skotské referendum? Jaká jsou pro a proti?

Neznám všechna fakta, ale co by nezávislost Skotska znamenala pro obyčejného Skota? Jak by se lišila nezávislost Skotska od současné "nezávislosti" (vlastní měna, parlament...).

Jediné plus vidím v tom, že si obyčejný Skot může říct, že žije v nezávislém státě, ale to je podle mne asi vše.

Stručné a jasné odpovědi vítám. Sudety, Krym nebo rozdělení Československa sem prosím netahejte.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 18.09.14 08:41
avatar

Dobrý den, nejsem Skot, tak to moc neprožívám, ale jedno je jisté - Skotsko a VB před referendem už nebude stejné jako po referendu, t.j. ovlivní (ovlivnilo) to mezilidské vztahy. Počkám si na výsledek a pak budu dělat chytrého (nebo to nadále nebudu řešit). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 08:48
avatar

Skotsko bylo připojeno k Anglii ne úplně dobrovolně, není divu, že se chtějí trhnout (teda... oni se chtějí trhnout už dýl, ale teprve teď se k tomu tak nějak dokopali a dohodli). Určitě jim to přinese spoustu problémů, ale i pozitivních věcí. Je to skutečně hlavně z historicko-kulturních důvodů. Taky politika (samozřejmě). Nevím, na čí straně jsem (teda... asi na straně Skotska, ale je otázka, jestli je pro ně lepší být samostatným státem nebo ne).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 18.09.14 09:46

Jsem taky zvědavá na výsledek. Na VB to bude mít velký vliv co se týká hlavně surovin. Na druhou strnu pokud Skoti se cítí jako samostatný národ, je to jejich volba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qt
Datum: 18.09.14 10:01

Skoti se od Angličanů liší jak historií, původum i kulturou, podle mě celkem dost na to, že by mohli být samostatní. Druhá věc je ale ekonomika, ta je tak propojená, že kdyby se měla po roztrhnutí nějak měnit, Skoti na tom budou imho tratit.

Ty poměry přesně neznám, ale myslím si, že Skoti jsou dost nezávislý na Anglii a nějaké pohlcení a ztráta původních hodnot jim nehrozí, takže bych to neřešil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poseidon*
Datum: 18.09.14 12:01

Pokud dnes rozhodnou o samostatnosti, tak reálně nastane až v březnu 2016. Vlastní parlament by samozřejmě museli mít. Otázka měny zůstává otevřená. Možnost členství v EU je nejistá, protože některé státy kde "hrozí" podobné dělení se již vyslovily, že s tím nesouhlasí (např. Španělsko). Myslím, že nezávislost by se projevila hlavně v možnosti určovat vlastní zahraniční politiku. Skotové jsou (oproti Angličanům) levicoví a proevropští.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sarkaona*
Datum: 18.09.14 12:37

Hmm podívejte se na rozdělení Čech a Slovenska. To se mělo řešit a ne Skotsko a VB.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 18:51

Je to jednoduché : Všechny finanční přebytky zůstanou ve Skotsku, stejně jako rozdělením ČSFR byl odstřižen každoroční transfer několika miliard Kčs z Čech na Slovensko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.