Prodej o svátcích a výše zisku obchodníků

Od: Datum: 31.08.14 19:48 odpovědí: 10 změna: 01.09.14 13:08
avatar

Opět se začíná hovořit o zákazu prodeje o svátcích, případně i o nedělích. Nemám na to vyhraněný názor a je mi celkem jedno, jak to nakonec dopadne. Argumentům zastánců i odpůrců svátečního prodeje většinou rozumím, jen nerozumím argumentu, že v případě zákazu prodeje klesnou obchodníkům tržby.

Jak to? Kterým obchodníkům?

Za týden rodina spotřebuje určité množství masa, mléka, pečiva... Za měsíc spotřebuje určité množství pracích, mycích a jiných drogistických výrobků. Za rok nakoupí určité množství spodního prádla, bot, hraček... Takže pokud to nenakoupí třeba na 1. máje v krajském městě v nějakém nákupním centru, nakoupí to o pár dnů nebo týdnů dříve nebo později. Možná v právě ve zmíněném nákupním centru, možná v blízkém supermarketu, možná v místě bydliště na náměstí. Možná něco přes internet. Ale nakoupí a peníze utratí.

Kde tedy jsou ty velké ztráty, kterými odpůrci svátečního prodeje poměrně silně argumentují?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 31.08.14 20:34
avatar

Jsou lidi, kteří místo na procházku jdou do hypersupermegagiga. A tam korzují mezi regály a nakupují. Je jedno, že to nepotřebují, buď to zanedlouho vyhodí, nebo vyhodí to, co měli (i když funkční a použitelné) doma a nechají si to nové. Zkrátka nakupují zbytečně. A o tyto nákupy by bylo míň (už aby to nastalo).

Další možností jsou ale třeba víkendové nákupy rekreantů. Vesnický obchod může za třeba jen půldenní otevření v sobotu a v neděli utržit tolik (nebo i víc), jako za celý pracovní týden. A pokud majitel takového obchůdku vychází tak tak, mohlo by se stát, že při zákazu prodeje bude muset obchod zrušit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.14 21:56
avatar

Já mohu jen a pouze připodobnit velké číslo lidí/firem kteří tak trochu svedou "boj" o sváteční, a jiné lépe placené šichty...

Pokud jste prodavčka s poloúvazkem na 6 h a máte na výplatu cca 8tis jste vděčni za každou lépe placenou směnu navíc.

Nakonec lidi o svátcích často dostanou finance a jde nakupit kde co...ve výsledku pro obchodníka je špatný den každý den kdy je zavřeno a nemůže prodávat neb větrání, mražáky klima...vše stále žere a to je to co je žere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 12:42
avatar

Tak to je můj případ, půl úvazku za 8 tis., ale raděj bych šla s dětma někam na výlet než trčet za almužnu v práci, těch pár korun navíc mě a nikoho nevytrhne, zato čas strávený s dětma je k nezaplacení. Ale zaměstnavatele to nazajímá...nelíbí se ti? Můžeš jít, na tvoje místo tu stojí řada. Takže já to vítám a ještě bych k tomu přidala všechny neděle! A že je nás víc. Přihlouplá anketa v TV kde prodavačku vidí vedoucí a všichni, je k ničemu, protože nic jiného než že je v práci ráda ani říct nemůže...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 01.09.14 13:08

Tohle je presne ten duvod, proc se uvazuje o zruseni prace o vikendech - ze zamestnavatele nuti pracovat o vikendu svoje normalni zamestnance, kteri by radeji byli doma s rodinou.

Na druhou stranu jsou tady lidi, kteri by o vikendu chteli delat (chteji to jako druhe zamestnaneni ke svemu beznemu behem tydne, chteji si vydelat par korun navic, studenti, ...), kteri o vikendu zadnou praci sehnat nemuzou, protoze je obsazena radovymi zamestnanci. *zed*

Je to proste uplne postavene na palici *ee* Na jedne strane mame lidi, kteri jsou nuceni pracovat o vikendu, i kdyz nechteji a na druhe strane mame lidi, kteri by o vikendu pracovat chteli, ale nemuzou, protoze neni zadna prace *zed* *zed*

Zamestnavatele maji porad plnou pusu kecu o tom, jak za branou stoji stovka lidi, kteri se drapou na zamestnancovo misto, ale pritom nuti zamestnance delat pres cas nebo ve dnech, kdy delat nechteji a pritom by mohli prijmout nekoho z te stovky lidi, ktery by to (rad) odpracoval. *ee* *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 01.09.14 02:27

Řekl bych, že ty ztráty jsou asi impulzní nákupy a nebo odložené nákupy.

Impulzní nákup = teď jsem si vzpomněl, že to chci nebo jsem to zrovna viděl při brouzdání krámem a jdu si to koupit a jestli musím čekat až do zítřka nebo do ponděli, tak je velká šance, že si to do té doby rozmyslím a už si to nekoupím (zmrzlina, kyselé okurky, pivo, kilo třešní, to pěkné tričko nebo taška, pouzdro na mobil, televize ve slevě, která není tak drahá, jak jsem si myslel, že nové televize jsou, ...)

odložený nákup = koupím si to později, než jsem původně chtěl (nová TV, pračka, prkna na chalupu, náhradní díl na auto, boty, nová košile, tiskárnu k PC, kolíčky na prádlo, prací prostředek [použijí menší dávku prášku při praní tento víkend], ...)

Proč je odložená spotřeba "špatná" (tedy je to ztráta)? Řekněme, že si člověk kupuje nové boty každý rok (tj. jednou za rok = 12 měsíců). Jestli pokaždé odloží jejich nákup o 1 měsíc, protože nemá přes týden čas a o víkendu je zavřeno, tak za 12 let si koupi 10 párů bot, kdežto kdyby si je mohl koupit i o víkendu, tak by si jich za stejnou dobu koupil 12. Tedy ty 2 páry bot jsou spotřeba, která se nikdy neuskutečnila (ztracená příležitost). Jsou to 2 páry (neboli 17% výroby), které se nevyrobily, za jejichž výrobu, přepravu, prodej, servis, ... nikdo nedostal výplatu a nikdo neměl zisk, protože ty boty nikdo nechtěl.

Stejně se dá odložená spotřeba odvodit pro všechny druhy výrobků za libovolně dlouhý (nebo krátký) časový interval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 06:21
avatar

Děkuji za odpovědi, začínám to chápat.

Datum: 01.09.14 13:03

Kromě toho, co zde zaznělo, je důvod i ten, že ten zákaz nemá platit pro všechny obchodníky, ale jak už je u socanů zvykem, bude milion a jedna výjimka. Logicky tedy těm, co budou muset mít zavřeno, klesnou tržby. Na druhé straně ti, kterým bude dovoleno mít otevřeno, mohou na věci vydělat.

Osobně jsem toho názoru, že stát by měl méně strkat svůj rypák do věcí, které mohou fungovat samy a starat se pouze o základní běh věcí jako je dopravní infrastruktura, zdravotní péče, péče o staré, nemohoucí či postižené a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 06:42
avatar
Stát by se o toto neměl starat, nebo nás za chvilku oblékne do uniforem.
Podnikatel ať si prodává kdy chce a my ať si můžeme nakoupit kdy potřebujeme. Je pravda, že když jdu pro máslo, mléko a pečivo, nakonec utratím 500 za nákup,ale jsem dospělý a je to můj problém.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 12:50
avatar

Podnikatel ať si do práce jde, jenže ten je doma a prodavačky jsou za pár šupů v práci místo aby se věnovali rodině. V některých státech Evropy to platí i neděle jsou zakázány. Nikoho to nepoškozuje, nikdo není zvýhodněný. Každý s tím počítá a nakoupí si dopředu.

Je odporné jít 24. 12. do práce, byť dopoledne, když máte doma malé děti, nikdo si směnu nevymění, každý je rád doma. A i ostatní svátky. Jsou povolání (nemocnice, hasiči, policie...) kde je to nutné, protože tam jde o život, ale obchod?

Zajímalo by mě, kolik odpůrců tohoto návrhu chodí svátky a víkendy do práce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 10:34
avatar

Jednu dobu jsem občas potřebovala něco z IKEA. Uvědomila jsem si však, že tam nesmím o víkendu. Všechny prostory byly o víkendu plné lidí, většinou celé rodiny. Uvědomila jsem si, že ty rodiny, kde alespoň jeden pracuje, se sejdou k nákupu buď večer nebo o víkendu. To platí o lidech, kteří dojeli z okolních měst a vesnic dvojnásob. Co nekoupili v IKEA, našli v OBI nebo jeli jinam. A bavila jsem se, jak taťka byl v kabince obchodu s oblečením a vydával zvuky jako lev. Paní přiběhla s kalhotami, chvíli čekala a ozvalo se temné zamručení. Paní běžela pro jiné. I pro tyhle kalhoty se musela rodina sejít o víkendu. ;) Já to mám dobré, čas není mým pánem. Nemají to všichni tak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.