Rozměry: Šířka x Výška nebo Výška x Šířka

Od: Datum: 17.09.14 10:53 odpovědí: 9 změna: 17.09.14 13:08

Jak jste zvyklí psát rozměry? A jak je chápete když uvidíte někde napsáno třeba 20 x 30 cm? Používáte jako první rozměr spíš výšku nebo šířku?

Snažil jsem se najít jestli to není náhodou nějak "normalizované", ale zdá se že to každý chápe jak chce

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.14 11:03
Zdravím, v průmyslu se většinou setkávám s šířka /výška, a pokud neco píšu, tak také v tomhle pořadí, ale většinou píšu před čísla s a v, aby bylo jasné všem ;)
Datum: 17.09.14 11:03

A jak se správně řekne hloubka? Třeba dřez. Rozměr ode mně k hraně na konci. Je vysoký 25cm, široký 50cm. Jak se řekne ten třetí rozměr? ;) Jinak vždycky píšu výšku x šířku. Jestli je to správně, to nevím.

Datum: 17.09.14 11:40

To naštěstí už není můj problém, řeším udávání rozměrů u "placaté" věci.

Datum: 17.09.14 13:08
Datum: 17.09.14 11:14

Přidejte třetí rozměr (hloubka) a bude v tom totální chaos. Řeším to dnes a denně. Problém není jen v pořadí, ale často i v názvosloví.

Dle mého by to mělo být následovně:

2D š x v

3D š x h x v

Přičemž názvosloví

šířka - rozpřáhnu ruce

výška - tákhle vysoko skáče náš pes

hloubka - předpažím ruce

Možná mě někdo po tomto příspěvku bude považovat za vola, ale dle mých zkušeností v tom má spousta lidí chaos. Ten se násobí, pokud do toho někdo začne motat pojem délka.

Pokud je to někde normalizovaný, sem s normou. Rád ji někomu omlátím o hlavu, případně si opravím svůj názor.

doplněno 17.09.14 11:19:

@babkazov: dřez - to jsou právě ty případy, kdy začíná chaos. Dřez je vysoký 20 cm. Je hluboký nebo mělký? *smich*

Tady beru do ruky tužku a kreslím.

doplněno 17.09.14 11:39:

@buss: Vždyť říkám: Sem s normou. Já jí neznám. Pokud mi dá někdo číslo, tak ji seženu. Ale podle mě není.

Datum: 17.09.14 11:29

Tak zrovna u toho dřezu jsou pojmy výška a hloubka zavádějící. A s tou šířkou a délkou taky - je stůl dlouhý 150 cm a široký 70 nebo naopak? Nebo dokonce hluboký? Já bych se asi vykašlal na pojmy a použil zdravý rozum a úsudek.

Od: buss®
Datum: 17.09.14 11:33

A není na to norma jak se to má psát?

Datum: 17.09.14 11:39

Mě se jí najít nepodařilo, a co jsem hledal tak ten "zmatek" je celosvětová záležitost

Datum: 17.09.14 11:47

Souhlas, v práci dodnes používáme dva pojmy:

FH - Fertighöhe (výška)

EBR - Einbaubreite (šířka)

Oba rozměry jsou rovnoběžné *smich* (jeden vnitřní a jeden vnější)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.