Survival v ČR - reálné využití

Od: Datum: 29.08.14 14:06 odpovědí: 12 změna: 30.08.14 08:52

Zdravím poradce. Občas na netu sleduji zajímavá videa o přežití v přírodě. Postupně ale docházím k závěru, že minimálně na území ČR jsou v praxi nevyužitelná a vždy zůstanou v rovině volnočasových aktivit - vypadnout na víkend z kanclu, natáhnout značkové maskáče a hrát si na těžký bushcraft. Pokud se v české přírodě ztratíte bez radiopojítka, postačí jít rovně a nejvýš do deseti kilometrů přijdete k silnici. I na nejzapadlejších okreskách kmitá jeden automobil za druhým. I další případy survival vylučují: Když se zraníte a jít nemůžete, stejně nelze většinu činností pro přežití (např. lov) vykonávat. Zrovna tak předpokládaný status psance; z důvodu vysokého rizika případného prozrazení v hustě osídlené zemi, kterou ČR bezesporu je, nelze činiti mnoho survivalových dovedností. A nakonec zde máme stále pravděpodobnější eventualitu občanské války a následné "postapo" (1, 2, 3). Tady bych spíše předpokládal snahu zamordovat jiné přeživší a sebrat jim proviant, než někde v lese budovat přístřešek a číhat na zvěř. Kromě toho vím, že například útvary Specnaz - a určitě nejen ony - disponují odborníky, školenými pro zorganizování přeživšího obyvatelstva na dobytém (a zničeném) území, takže zde se představy filmových tvůrců zřejmě budou značně rozcházet s realitou. Jaký je názor ostatních? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.14 14:20
avatar

Dobrá, přijdeš k silnici - a co? Zastaví někdo večer nebo v noci neznámému muži? Tak dojdeš do vesnice - a co? Bude se v noci někdo vybavovat s neznámým? A nemusí jít o žádnou rozsáhlou katastrofu - jen taková na první pohled pitomost, jako že ti ujede poslední spoj, vybije mobil, dojde voda, a ty budeš muset nějak přežít noc, třeba na opuštěné zastávce, může nakynout v těžký problém i v létě, neřkuli v dešti, v zimě, s dětmi... Pokud někdo už spal pod širákem a dokáže improvizovat, zajistit trochu tepla a sucha, je ve výhodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.14 15:47
avatar

Připadá mi to jako fajn věc na celkovou fyzičku a sebe-uvědomění. Člověk by měl mít přiměřenou představu o svých limitech a trochu si srovnat sebevědomí (nejen nahoru, ale i dolů, ostatně o Češích v zahraničí, přesvědčených, že v sandálech a bez vybavení projdou kdekoli, se právem tradují ty nejhroznější historky).

Z lidí, které znám, a kteří takové kurzy dělali, mi utkvěla zejména partička biologů, která je teď rozstrkaná po celém světě - ti to určitě nemají jen tak pro zajímavost

V praxi na našem území těžko říct. Ono je to tak trochu jako s kurzy sebeobrany: holky nikdy nebudou mít sílu jako naštvaný chlap, ale samotná vůle a odhodlání se bránit jim může zachránit krk, protože to útočníkovi prostě nebude stát za to. Stejně tak kdo se naučí se spoléhat sám na sebe a postarat se někde o něco, je svolnější, schopnější a připravenější se starat i jinde, ve věcech nesouvisejících; a určitě jsou takoví lidé připravení být v krizi klidnější.

Z různých obskurních aktivit mi zrovna tohle přijde docela fajn a užitečné, i když ne možná tím nepřímočařejším způsobem.

doplněno 30.08.14 00:23:

Imgify: jestli je na tom zbytek Evropy tak špatně, nebo jenom vybrané kousky, netuším - ale mám pocit, že takové to klasické "chybí nám hory i moře" je na nás dokonale znát. Čech je přesvědčen, že když vyleze na nejvyšší horu ve státě za odpoledne a dá si nahoře kafčo, že to tak půjde všude. A na houbách v temném lese, to přeci byl někdy každý!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 29.08.14 16:24

To je odpověď dle mého gusta, na rozdíl od předchozího výlevu. Aby bylo jasno; podobným aktivitám docela fandím, ačkoliv osobně zůstávám v rovině jednodenního turisty (brzy ráno vyrazit, odpochodovat v přírodě pětadvacítku, pozdě večer se vrátit). Někdy kratší trasu, někdy delší, dle nálady. Pobýt v přírodě a hlavně si odpočinout od lidí, což je ve většině českých lesů dost velkým problémem. Naštěstí už bude září a ekonomické jednotky se poslušně navrátí do krysího závodu, parchanti do škamen. Tehdy přichází čas osamělého turisty...těch pár zvědavých důchodců lze přežít. *ua*

Od: lmgify
Datum: 29.08.14 21:20

ostatně o Češích v zahraničí, přesvědčených, že v sandálech a bez vybavení projdou kdekoli, se právem tradují ty nejhroznější historky
To se netraduje o Češích, ale o Evropanech celkově. Píšu to níže - Evropan nemá ani potuchy o tom, jak divoká příroda je ve skutečnosti divoká.

Ono to ale platí i pro jejich lidi z měst. Ti jsou také schopni jít na horskou tůru ve flip-flopech, kraťasech a bez vody a jídla. Člověk prostě ztratil životem ve městě pochopení toho, jak nelítostivá příroda může být.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 30.08.14 08:05

když vyleze na nejvyšší horu ve státě za odpoledne a dá si nahoře kafčo
To je prave ta vec, kterou Evropani nechapou. Mysli si, ze vsude jsou vyznacene turisticke cesty a jsou tam chaty a obcerstveni, ale v divoke prirode nic takoveho neni. Zadne vyslapane stezky, zadni dalsi turiste, zadne pristresky, proste nic. Jakmile sejdes ze stezky, tak behem chvile jsi v divocine, zabloudis a ani zachranari te s vrtulnikem za tyden nenajdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dejv95*
Datum: 29.08.14 17:29

Já jsem to moc nepochopil, něco jako dávaj na coolu "Kdo přežije Čína" apod, ale v česku? To by asi tady nešlo podle mě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 29.08.14 21:11

Ona spousta (vetsina) tech bushcraft videi je delana Americany a Kanadany a stredoevropan opravdu nema ani poneti o tom, jak divoka priroda muze byt nemilosrdna a divoka. To je opravdu boj o zivot a preziti.

Kdyz reknu Kanadanovi, ze v Cechach muzes na libovolnem miste vyrazit libovolnym smerem a do hodiny dojdes do vesnice nebo že do hodiny narazis na koleje, to je pro ne proste nepochopitelne. Oni maji oblasti na velkém procentu území státu, kde vyrazis spatnym smerem a TYDNY nikoho a nic nepotkas a MESICE nebo ROKY te nikdo nenajde. Navic kazdou chvili se te snazi neco zabit (medved, puma, ...). Tam se ti pak takové znalosti hodí. Stejně jako je nepoužiješ v new Yorku nebo Los Angeles, tak je nepoužiješ ve střední Evropě. Hustota zalidnění je tak vysoká, že zde není žádná divoká příroda.

Tím neříkám, že se nevyplatí některé věci znát - rozdělat oheň, přežít noc ve sněhu, některé zdravotní věci, udělání primitivního přístřešku na noc, znát, které věci člověk může jíst a co může pít, atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dejv95*
Datum: 29.08.14 22:42

Jak se přežije ve sněhu? To přece nejde, nebo nejde to bez omrzlin ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 29.08.14 22:54

Vykopeš si díru ve sněhovém převisu nebo si postavíš stavbu typu iglů. Tam je v noci relativně teplo (v porovnání s venkovní teplotou a větrem) a dá se to i trošku vytopit. Bude tam v každém případě nad nulou. Určitě dohledáš videa na Youtube .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.14 23:09

Počkej si do důchodového věku, pak budeš rád, že přežiješ týden:o))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.08.14 00:34

A proč by to tady nešlo, prostě zapadnout do lesů a lidem se vyhýbat, být neviditelný, zahrát si na partyzána, psance...
A dalšího si třeba najmout na sledování, dopadení ať to má nějaký smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 30.08.14 08:52

Šlo by to. To je právě případ volnočasové aktivity, kdy se z prostředku stává cíl. Survival nikoliv jako prostředek k přežití, než občana v divočině najdou, popř. sám dojde do "civilizace", nýbrž snaha tyto situace sám vyhledávat. Někdy si na neviditelného hraju osobně, když nemám náladu odpovídat zvědavým penzistům na dotaz přesného času, ačkoliv mají hodinky na ruce. Ono to zase není tak těžké, protože většina lidí v lese huláká jako na lesy, takže o nich vím mnohem dříve, než vice versa. Postačí sejít ze stezky, splynout s prostředím a počkat, až přejdou.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.