Kam bez maturity? Ve 20 letech na obor?

Od: Datum: 24.08.14 12:07 odpovědí: 18 změna: 01.11.14 15:55

Ahoj, mám teď takové malé trápení. Jsem tu registrovaný, ale píši anonymně. Syslové snad odpustí.

Studuji gymnázium, jsem ve 3. ročníku, který jsem již jednou opakoval. Nezvládl jsem matematiku. No a zítra mi to čeká znova. Ačkoliv jsem měl dost doučovacích hodin, nevěřím si, že to zvládnu, prostě na to nemám. Vždy mi zajímali spíše praktické obory. Bohužel jsem udělal chybu, že jsem šel na gymnázium. Prolezl jsem s odřenýma ušima, ale zjišťuji, že na tu školu nemám. Ano, jsem možná přirozeně inteligentní, ale jen na něco. Na gymnázium jsem šel hlavně kvůli tomu, že máma MUDr.a táta Bc. Nenutili mi, ale chtěl jsem být jako oni. Viděl jsem na nich, že ze mne chtějí mít vysokoškoláka, ačkoliv to nedávali přímo najevo. V říjnu mi bude 20, a pokud zkoušku neudělám, vyhodí mi. 4 roky zabitých, do životopisů budu psát do kolonky nejvyšší dosažené vzdělání: ZŠ.

Mám práci ve sportu na DPČ, čistě si měsíčně vidělám kolem 10.000Kč. Zatím to stačí, ale ne na pořád. Baví mi to, baví mi se i vrtat v autech, baví mi lecos opravovat, tvořit.

Nevím, co budu dělat. Koukal jsem, že se dá SŠ studovat i dálkově, to by pro mne bylo východisko. Nemá někdo s podobným zkušenosti? A nebo bych šel na obor, ale nedovedu si představit, že v mém věku si půjdu sednout do lavic s 15 letými dětmi. Bavilo by mi dělat elektrikáře, kominíka, topenáře, cokoliv. Elektriku jsem s kamarádem, co je elektrikář, párkrát dělal v několika barácích jako přivýdělek, více méně na mne jen dohlížel. Bohužel kamarád se přestěhoval do ostravy, takže nějaká pomoc nehrozí. Ten obor bych musel dělat celý od znova? Nebo jen praktické věci, a například čj atp ne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.14 12:17

Nevyhodí, vy to zvládnete, ovšem zda pak po čtyřech letech uděláte maturitu, netuším. Zkuste se kouknout sem http://www.stredniskoly.cz/obory/?dochazka%5B%5D=2 , odkud jste a co by vás bavilo a zda by bylo možné nastoupit ještě letos (na soukromé školy nejspíš ano), zkuste hledat obor, kde je matematiky minimum.

doplněno 24.08.14 12:25:

Koukla jsem na některé školy ale dálkové studium mají jako pokračující po vyučení. Zkuste najít třeba i výuční obor (elektrikář) a domluvit se zda by nešlo zůročit ty 2 ukončené ročníky gymnázia.

doplněno 24.08.14 12:57:

Jasně, ale snad by šly nějaké rozdílovky i když asi by chyběla hlavně praxe.

Datum: 24.08.14 12:36

Šel bych na jakoukoliv školu, kde tě vezmou do 4ťáku a uznají ti známky. Spolužákovo bratra také takhle vyhodili ale nakonec to nějakým způsobem vzali zpět a následně to udělal. Takže to určitě jde. Nezahazoval bych to, když už to máš skoro za sebou, byla by to škoda ;).

doplněno 24.08.14 12:53:

liduš: nešlo, jelikož nemá odborné znalosti z 1 a 2 ročníku, na gymplu se to neučí

Datum: 24.08.14 12:52

Ahoj, znám spoustu lidí, kteří z maturitního oboru přešli na učiliště. Také byli ve vyšším ročníku a většinou je vzali rovnou do druháku. Třeba by ti uznali i nějaké ty předměty jako je čeština nebo matematika (záleží jak by jsi se domluvil s ředitelem školy). Pokud by ti třeba v budoucnu maturita chyběla, tak není problém si ji dodělat dálkově, dělá to tak hodně lidí. Nebo můžeš rovnou zkusit zvolit nějakou lehčí střední školu s maturitou (také by tě mohli vzít do vyššího ročníku) a pak si dodělat třeba nějaký kurz.

Datum: 24.08.14 13:46

raději napište, jak jste dopadl u zítřejší zkoušky. Kdyby jste zkoušku přece jen udělal, tak 4. ročník dodělejte. Z matiky byste stejně nematuroval

doplněno 24.08.14 13:47:

Gympl se dá též dodělat dálkově --- uznají vám všechny hotové ročníky, nemusíte řešit rozdílové zkoušky. Takže taky možnost

Od: pantau
Datum: 26.08.14 10:23

Tak píši jak jsem dopadl. Matematika - splněno na 4, dnes dějepis - splněno za 2, ještě zítra němčina, ale to snad bude OK. Díky všem za podporu :)

Datum: 26.08.14 11:12

Paráda a příští rok mákněte hned od začátku, je tolik vysokoškoláků co maturovali s odřenýma ušima a přece jsou ve svém oboru machři. Ještě na vás budou rodiče pyšní.

Datum: 26.08.14 13:44

pantau,,,,neexistují někaké nádstavy?

Datum: 26.08.14 14:46

@zavinac ------nástavba? Na nástavbu může jít buď po vyučení (maturitní nástavba). Další možnost je tzv. pomaturitní nástavba čili VOŠ. Tazatel půjde do 4. ročníku gymnázia, teprve bude maturovat

Od: mar154
Datum: 31.10.14 17:36

Nechci zakládat znovu nové téma tak se zeptám tady. Nemohl by mi tady někdo prosím napsat na sebe email? Chci si dodělat dálkově maturitu a měl bych pár otázek, tak kdyby byl někdo ochotný, tak bych byl moc rád. díky ;)

Datum: 31.10.14 18:25

"MAR" nebojte se, ptejte se, víc hlav, víc ví, jistě vám zde dobří rádcové pomohou.

Datum: 31.10.14 19:00

lidus má pravdu, více odpovědí dostanete v novém dotazu, bylo by dobré kdybyste váš dotaz kokretizoval. O co přesně se jedná? Co se potřebujete dozvědět?

Od: martinrichter
Datum: 31.10.14 19:25

No tak abych to vzal od začátku. Řízení mě moc baví a tak jsem chtěl jezdit kamionem, jenže to mi vydrželo měsíc, pak jsem utekl, protože se to nedalo. Ted jezdím na sklápěčce po stavbách a to je už lepší, ale už ted vím, že mě to bude bavit jen pár let a co potom? Skladník, prodavač, číšník atd.. není zrovna to pravé a na další pozice, je potřeba maturita. Jenže člověk je mladej a blbej a uvědomil jsme si to teprve ted, ikdyž v 19 letech je to ještě v čas, že jsem pochopil realitu. Jenže ted, záleží jak to budu zvládat. Doma jsem tak odpoledne, někdy třeba i na večír, otázka je jak to budu zvládat a stíhat s učením? Prý se chodí do školy jednou za 14 dní o víkendu, nevím co je na tom pravdy? Za 5 let prý bude povinná maturita z matematiky a to bych vážně nedal, takže bych to rád stihnul ještě před tím. Asi to bude chtít hodně zabrat, ale stále si moc nevěřím. Děkuji za vaše rady, popřípadě za podporu.

Datum: 31.10.14 19:53

Martine máte základní vzdělání nebo jste v nějakém oboru vyučený? Pokud jste vyučený, nebála bych se v oboru pokračovat, jinak nejdřív přemýšlejte co byste chtěl studovat a jestli není lepší, začít tím vyučením, zvládnete to když budete opravdu chtít.

Od: martinrichte
Datum: 31.10.14 20:07

Děkuji za odpověd. No tak vyučený jsem, dneska ani na toho řidiče, bez vyučení neberou. :D A hlavně jsme si tam udělal všechny řidičáky. No ono toho moc není co jsem koukal, tak jedině to podnikání.

Datum: 01.11.14 09:43

dálkově nástavbu si můžete dodělat také v navazující nástavbě na váš učební obor (pokud v okolí tady možnost je). Druhá možnost je nástavba univerzální pro všechny vyučené -- pouze Podnikání nebo Bezpečnostní služby, které bývají v každém větším městě. Délka 2- 3 roky. Třetí možnost je celá SŠ dálkově pro lidi se ZŠ, délka 4-5 let, tady by vás povinná matika již zastihla.

Výuka bývá různě, záleží na škole, jak si to zorganizuje. Takže si obvolejte školy v okolí a optejte se, zjistíte, co by vám nejlépe vyhovovalo. Třeba 2x večerně týdně nebo pátek večer se sobotním dopolednem...na soukromých sš někde ani nemají povinnou docházku, nicméně doporučuji chodit co nejvíc

doplněno 01.11.14 13:24:

při dobré znalosti angličtiny byste neměl mít problém odmaturovat, pak je u maturity povinná čeština + odborné předměty dle zaměření. Z matiky vám vlastně stačí čtyřka, když z ní nebudete maturovat

všechny školy s dálkovým podnikáním

všechny školy s bezpečnostní činností dálkově

doplněno 01.11.14 13:29:

na státní nástavby bývají přijímačky, případně se informujte už teď, ať máte nějaké předběžné informace o přijetí ke studiu. Taky se optejte, jak by to bylo, kdybyste kvůli práci nemohl přijít na výuku...někdy bývá určité procento docházky, která musí být splněna. Na každé škole mají jinak

Datum: 01.11.14 10:32

Děkuji, no v mém okolí je pouze to podnikání. Co se týče docházky, tak hlavně v létě jezdíme i přes víkend. Stačí mi pouze ta nástavba. Soukromou školu, si myslím, že je zas zbytečné platit, ani tady v okolí o žádné nevím. Ono právě bude nejtežší to skloubit s prací no. Anglicky umím perfektně, tady jsem v klidu, horší to bude s matikou no. Ostaní předměty, by měli v rámci možností být v klidu, takže jsem zvědav no.

Datum: 01.11.14 15:55

No na té škole prý žádné přijímačky nejsou, takže by to snad i tak mělo zůstat. Na příjimačky bych neměl, tak snad mě vezmou i bez nich a budu to stíhat, nacož jsem zvědavej, hlavně na tu docházku, protože přes léto mi nikdo dávat volno asi nebude, leda, že bych se s někým domluvil, kdo to za mě odjede.

Datum: 01.11.14 09:43

Pro Pantau: Vždycky je lepší, vybrat si ze 2 zel to menší.

Za mě tedy:lépe dobře vyučený, než blbě vystudovaný /rozuměj nedostudovaný/.

Vykašlala bych se na nějaké předsudky a s těmi patnáctiletými klidně do lavic usedla. Ano, zpočátku se třeba budou pochichtávat, někdo Ti neomaleně připomene Tvé studijní neúspěchy, ale pokud si ve třídě vydobydeš pozici /chováním, vědomostmi, ne pěstmi/, určitě Tě kluci vezmou.

Zkus klidně nějaký učební obor, pokud jsou rodiče ochotni Tě i nadále podporovat. Určitě budeš spokojenější, než na nevhodně vybrané škole.

Ale protože je Tvůj dotaz již staršího data, určitě ses už nějak rozhodl. Docela by mě zajímalo, jak to celé dopadlo, co studuješ, či čemu se učíš a jaké jsou Tvé postřehy a Tvé výsledky. Napiš nám o tom. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.