Komunikalní odpad-kdo platí a kdo ne?

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý večer,již chci se zeptat jak to je,když někdo má trvalý pobyt třeba:Hodolanská 23 v Olomouci tak musí platit každý občan České republiky sám za sebe popelnice? Zase naopak když někdo má v občanském průkaze jinou trvalou adresu a někde jinde bydlí tak jak se to dělá? Nebo spíš jaký je postup? Chci se ještě zeptat když má někdo průkazku ZTP..a další typy..tak je prý osvobození od placení popelnic je to pravda? Můžete mi poradit? Protože já s maminkou žiji spíš bydlíme pořád v Olomouci ale jako jiný Lokalita-Část Olomouce tak jak to je s tím placením těch popelnic? ) Děkuji mnohokrát a Nashledanou

7 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar kartaginec

Mám takový pocit, že tohle není centrálně stanoveno a záleží to na obci, takže se může stát, že někdo má trvalý pobyd jinde než reálné bydliště (třeba bydlí na chatě) a je nucen platit dvakrát.

 


0x
avatar jabraka

Povinnost platit za komunální odpad je dána zákonem.Platí každý občan ČR v místě trvalého bydliště.I za mimina.Poplatek pak určují městské orgány.Platí se i za ostatní nemovitosti,tedy hlavní bydliště a jednou za chatu,nájemní dům,zahradu.

JABRAKA

Tohle není tak úplně pravda. Povinnost platit za komunální odpad je dána vyhláškou konkrétní obce. Někde se platí za osobu (paušální poplatek) někde dle objemu nádoby. Někde dle trvalého bydliště, někde podle skutečného místa pobytu. V zásadě tak mohou nastat 3 varianty: Platíte dle trvalého bydliště a v místě se i zdržujete (platíte jednou). Platíte dle místa skutečného pobytu a trvalé bydliště máte jinde, kde se platí podle trvalého pobytu (platíte 2x). Trvalé bydliště máte tam, kde se platí podle místa skutečného pobytu a zdržujete se tam, kde se platí podle trvalého pobytu - v tom případě ušetříte, neplatíte vůbec.

doplněno 14.09.14 18:45:

Konkrétně v Olomouci se platí dle trvalého pobytu. Aktuální vyhláška zde. Ostaní podrobnosti tam jistě budou do podrobna vylíčeny.

Ja bych se chtel zeptat k tomu stavu placeni 2x ( podle bydliste i mista pobytu). Kdo mi zkontroluje, kde mam trvaly pobyt? Ten se prece nikde nehlasi.

K trvalému pobytu jste, předpokládám, někde hlášen a není v podstatě co kontrolovat. Na úřadě si vyjedou seznam občanů s trvalým pobytem a ti jsou, nestanoví-li obecní vyhláška něco jiného, poplatníky poplatku za likvidaci odadu.

Větší legrace je to v případě platby v místě skutečného pobytu. Tam jste buď načerno nebo se přihlásíte nebo Vás někdo přihlásí. Např. u bytových domů je v zájmu vlastníka objektu, aby se poplatek za odpad rozpočítal mezi co největší počet lidí, tudíž Vás zahrne do evidence a rázem jste o pár stokorun lehčí.

 


0x

Za 1. se podívejte na zákon o odpadech, o obcích a místních poplatcích a za 2. to konkrétně upravuje vyhláška vaší obce a zde nikdo neví, co tam máte, kdo je poplatníkem, kdo osvobozen. Platíte za provoz... .

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]