Jak si ověřit pravost chemické látky?

Od: Datum: 16.08.14 20:27 odpovědí: 11 změna: 17.08.14 23:24

Ahoj, řekněme, že si objednám tunu prášku kyseliny citronové nebo jiné kyseliny nebo chemické látky. Prášek dostanu důmu. JAK si ověřím, že mám před sebou A) reálně kyselinu citronovou B) že se jedná o kvalitní kyselinu citronovou = jaké zařízení k tomu potřebuju, mikroskop?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 16.08.14 20:41
avatar

Dobrý den, kupovat od ověřeného dodavatele (výrobce) a vzorek si nechat přezkoumat v chemické laboratoři. Zdravím!

doplněno 16.08.14 21:00:

monalizka - v tom případě si musíte nastudovat vše o konkrétní chem. látce a o způsobu jejího určení (a obstarat si vybavení, které je k tomu třeba).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.14 20:43

Především být chemik. A chemik už ví. Ovšem mikroskop asi moc nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monalizka
Datum: 16.08.14 20:55

Nechci ani loaboratoř za 10 mega ani chemika. Chci vědět, jak si to udělat sama. Tak jako si skládáte počítač a také nemají mnozí ani SŠ IT oboru.Pokud taková možnost existuje, potřebuji to, co sem popsala umět. Připomínám, že se mi nejedná o rozbory třeba výrobků komplexních, co mají v sobě 100 chemických látech ale vždy a pouze jedna chemická látka.

Od: fe
Datum: 16.08.14 22:29

Jediný imho univerzální způsob je spektrografie, ale to se doma moc nemá. Méně přesná cesta by mohla být ta fyzikální: Zjištění hustoty (hmotnost třeba 1 l), body tání, varu . Pak už jen chemickou cestou, na vš jsou obory analytické chemie, musí mít nějaké materiály, tak si to zjistit z nich. A na netu budou určitě taky rady, v angličtině určitě. Pokud to člověk dělá pro zábavu, proč ne. Pokud chceš mít jenom jistotu, že je to ta látka, tak si najít důvěrýhodného dodavatele a popřípadě to dát testovat (což asi nebude levné).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.14 08:06

Problém je v tom, že chemické testy odpovídají na konkrétní dotaz. Provedu třeba test na přítomnost hliníku. Ten mi odpoví hliník je přítomen nebo hliník není přítomen. Ale neřekne mi - hliník není, ale je železo. Neřekne mi také, jestli ho je 30 nebo 99%. Zjištění množství je mnohem složitější. A zjistit, přítomnost třeba 0,5% cizích látek, pokud předem nevíte jakých, je hodně velký problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monalizka
Datum: 17.08.14 10:25

Chtěla bych si v "domácích" podmínkách, pomocí nějakého přístroje, metody testovat pravost tvrzení typu:

- čistá chemická látka 99.9% kyselina citronová.

CAS: 77-92-9

INCI Name: Citric acid

Tímto způsobem bych ráda chránila své odběratele. Takže koníček tak napůl. Čili něco za takový přístroj nebo metodu jsem samozřejmě ochotná zaplatit. Pokud bych nechala látky pravidelně testovat nějakou laboratoří = předražené a co se týče vybírání spolehlivých dodavatelů, tak na 100% nevěřím nikomu.

Od: pb®
Datum: 17.08.14 13:07
Jak vy, absolutně bez chemického vzdělání, chcete chránit své odběratele? Dělat nějakou analýzu doma je nereálné, přístroje za řádově statisíce až miliony a ještě nefungují samy. Je třeba mít minimálně počítač a software, k něčemu kapalný dusík, k něčemu plynný, argon, helium.., některé přístroje musí být jen v klimatizované místnosti, jiné musí mít odtah. Nedovedu si představit postavit si do obýváku NMR, ISP-MS, Raman ten by asi šel. A jestli nevěříte akreditovaným laboratořím, tak máte docela smůlu. Já bych si zavolala na VŠCHT do centrálních laboratoří, kde potřebné vybavení i pracovníky mají a zkoušky za úplatu dělají. Nevím, jestli i soukromým osobám.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: monalizka
Datum: 17.08.14 20:48

Nemám absolutně žádnou povinnost, podle zákona chránit zákazníka. Odpovědnost nese certifikovaný dodavatel chemické látky. Spíše jsem si uvědomila, že by mě tohle bavilo, jako hobby. To, co píšete je hezké ale přirovnala bych to k tomu, že hvězdárna má také dalekohled za mnoho milionů, to ale neznamená, že hobbista nemůže z domku za pár šupů pozorovat také řadu zajímavých věcí.

Od: hujer123*
Datum: 17.08.14 21:01

To přirovnání trochu kulhá, ale budiž. Kupte si Malého chemika a můžete také pozorovat řadu zajímavých věcí a dokonce si provést pár zajímavých pokusů. Získáte přehled o základech chemie, něco k tomu nastudujete, a sama poznáte, že to co vám tady radí má něco do sebe.

doplněno 17.08.14 22:17:

To jsem netušil, ale nedávno jsem jej viděl v Německu, shodou okolností vedle Malého hvězdáře :) takže při opravdovém zájmu by šel jistě sehnat.

doplněno 17.08.14 22:19:

Ale zjistil jsem, že obdoba s názvem Chemická laboratoř na českém trhu je!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.14 21:13

Obávám se, že Malý chemik už se koupit nedá. Ani na základních školách se chemie ve skutečnosti nevyučuje. Proto má tazatelka představy o chemii utvářené toliko americkými krimiseriály.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.14 23:24

Ahoj, důvěřuj certifikovanému dodavateli, nech si vystavit doklady, průvodky, atestace. A raději se do zjišťování kvality chemikálií nepouštěj, když chceš kontrolovat kvalitu kyseliny citronové mikroskopem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.