Nejste přihlášen/a.
Každopádně se vykašlete na typy lyží, které mají různé úpravy skluznice jako například šupiny nebo skin pásky (lyže, které nemusíte mazat vosky). A dále bych se vyhnula combi lyžím (určené pro oba styly, klasika i bruslení). A už vůbec ne kombi boty. Nenaučíte se na nich kvalitně ani jeden styl. Dám vám příklad...Koupíte si combi lyže, combi boty a hůlky s délkou, které nejsou vhodné ani pro jeden styl. Budete chtít jet klasiku...vaše combi lyže budou buď moc tvrdé, nebo měkké a každopádně krátké, tzn. bude vám to ve stoupání prokluzovat...hole budete mít moc dlouhé, tzn, budou vás z toho bolet záda..boty budou příliš tvrdé a budete si v nich kroutit, mačkat a hlavně ničit nohu. V bruslení počítejte s obdobnýmy problémy. Radím proto rozhodnout se, jakému stylu se chcete prioritně věnovat...předpokládám, že když chete lyže pro celou rodinu, tak to bude klasika. V případě, že se vám běžky zalíbí není problém nakoupit vybavení i pro druhý styl. Neznám běžkařské obchody v Brně, ale určitě se vyhněte obchodům typu Sportisimo, Intersport, Decathlon apod., tam nic vhodného nenajdete. A pokud máte malé děti, které stále rostou, doporučuji určitě nejprve zkusit bazary...ono koupovat každou sezonu nové boty, lyže i hole není zrovna levná záležitost.
Jinak podle mého průzkumu internetu tento obchod nevypadá vůbec zle vodak-sport.cz/...
Na mazání na turistiku bohatě stačí jeden vosk na prašan, jeden vosk na mokrý nový sníh a univerzální klistr... + stěrku a smývač vosků.. Není to nic složitého, dnešní vosky prakticky nenamrzají a jedou slušně na všem, když do kopce kloužou tak si přibruslíš...
Skluzový univerzál (Swix LF8), žehlička a škrabka, silonový kartáč (z drogerie za 50,-) jsou nutné i pro šupiny, nanogripy atd.
Nanogrip je dobrý pro důchodce, nemusí se bát rychlosti ve sjezdech
Na chození dobré, do kopce odraz jak hřebíky, ale nikdy se na nich nesklouzneš jako na vosku... Prašan -5° Extrovka - oproti nanogripu to je obrovský rozdíl.. Taky ty krávoviny okolo k běžkování patří, mazání je tak trochu rituál.. Ale pokud někomu vyhovuje tak proč ne, to je čistě jeho věc.
",zatim v 90% fungovaly " Jo děda měl jasanky s kandahárem a taky fungovaly záleží jak se na to koukáš. Pokud jseš důchodce-začátečník a chceš i umřít jako začátečník pak nanogrip je jasná volba. Pokud chceš něco víc a rozvinout sebe nebo děti pak mazat. Zezačátku ani ten klistr, kartáč a žehlička není nutná a stačí dva vosky a stěrka.
Souhlasím s předchozím, rozhodněte se pro klasiku a nekupujte kombi. Pokud se nechcete tomuto sportu více věnovat, a nechcete se učit správně mazat a netrápí vás cena lyží, pak si klidně kupte lyže s mohérovým páskem, ale správně namazaný hladký lyže budou vždy lepší. V Brně mám zkušenost s obchodem Sun Sport, kde pořádají i kurzy běžkování jak v zimě tak v létě na kolečkových a jsou schopni poradit ideální sestavu.
Pokud nikdo z rodiny ještě na běžkách nestál, pouvažujte pro první zimu i o půjčovně. Alespoň pro děti, kterým asi budou tu další zimu malé boty a krátké hůlky. Zmiňujete se o nedostatku času. Může být i nedostatek sněhu a vlastní novou výbavu příliš nevyužijete. Pokud budete za sněhem mířit do míst, kde se vyjíždějí stopy, najdete tam i dobře vybavené půjčovny.
Pro první kontakt se sněhem je nutné, aby netlačily boty. Kvalita lyží stačí průměrná, protože kdo má pro běžky vlohy, zvládne to rychle i s horšími lyžemi, kdo je jaksi tvrdší případ, tak kvalitní výbavu nepozná a neocení hodně dlouho.
Vím o čem mluvím (píšu ), jsem z města lyžováním i výrobou lyží proslaveného, v zimě potkávám všechny kategorie lyžařů.
Je třeba se rozhodnout jestli klasiku nebo brusle. Na začátek lepší klasika, dá se i turistovat mimo stopu, na bruslích se musí jet (asi jak na kole silnička). Kombi jsou kočkopes, mají tvrdost na klasiku a délku na bruslení, na klasiku jdou vcelku slušně použít, jen jedou pomaleji, mimo stopu nevhodné boří se. Ale na bruslení jsou vyloženě špatné kvůli tvrdosti, na bruslení je lyže mnohem tvrdší (a tvrdá by byla na klasiku nepoužitelná)..
Základ jsou kvalitní boty, pohodlné a musí sedět na noze. Klasika = volný kotník, brusle = zpevněný kotník. Jsou kombi se sundavací manžetou, ty jsou slušně použitelné na oboje, ale lepší je dvoje speciály.. Pro začátek asi dobré turistické.. Vázání se kupuje až podle boty, obecně jsou dva typa NNN nebo SNS, dřív bylo rozšířenější SNS, dnes se rozmáhá NNN. Vynálezy typu dvoučepový SNS Pilot jsou spíš na prd, blbě se zapínaj a rozdíl oproti jednočepovým prakticky žádný..
Pak oblečení, nejlíp tréninkové Craft, Swix apod., obecně je problém obléct se aby z kopce nebyla zima a do kopce vedro, na svižnější jízdu přední strana neprofuk zadní strana prodyšná (kalhoty zepředu membrána, vesta apod. Lehkou větrovku sebou. Kvalitní rukavice např. Swix, pro zmrzlky tříprstová "klepýtka". Prodyšný nákrčník. Odkoukej co vozí běžkaři na rozjetí před závodem když víceméně postávají..
Lyže nejlíp klasické hladké, pro začátečníka měkčí. Slušné levné jsou Salomon Equipe (5,6,7,...) Hůlky lehké tuhé, vidiový hrot a střední košíky, poutko klasické nebo "na sucháč" podle toho co sedne líp.. Karbonky jsou křehké, na turistiku jsou vhodnější plecháče..
Decathlonu se neboj, není až tak marný.. V bazarech jsou lyže většinou vypráskané předražené..
Šupiny jsou dobré jen do mokrého sněhu. Nikdy se na nich nesklouzneš jako na vosku, obzvlášť když mrzne a je nový sníh, tam jsou šupiny za trest... Nanogrip apod. jsou nesmysl.. Mohér je třeba udržovat a má omezenou životnost, dovede dobře vytrestat když je kolem nuly a namrzne.
Pokud seženete ve svém okolí někoho kdo vám poradí tak klidně Sportisimo a pod řetězce, ale Decathlon fakt ne. Když budete vybavovat celou rodinu tak v malých prodejnách si zkuste říct o slevu - funguje to. Někdy se dají sehnat i pěkné bazarové.
Pozor: existují dva typy vázání SNN a NNN . Je nutné koupit stejné vázání a stejnou botu a nelze to kombinovat. SNN - je od výrobce Salomon. Vázání NNN - používá většina ostatních výrobců jak lyží tak bot, je rozšířenější proto doporučuji. Doporučuji nakoupit jeden typ vázání pro celou rodinu.
Tak za prvé musíte vědět co za lyže kupujete. Někdo prodává běžky s původní hodnotou 8 000 a někdo zas šmejdy za pár stovek ale bazarová cena je stejná. Jinak by lyže měla mít funkční nepoškozené vázání a ostré, nesjeté hrany. Pochopitelně nezlomená. Tvrdost lyží zjistíte tak, že pokud na ně stoupnete tak pod vázáním plus 10 cm před i za volně prostrčíte list papíru. Pokud přenesete celou svou váhu pouze na jednu lyži pak papír přimáčknete. Boty zkontrolujte zda ve vázání rovně zapadají do drážek.
A pokud si v prvním bodu nejste jisti, držte se alespoň černé skluznice.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.