Zima na horách bez lyží

Od: Datum: 27.11.12 08:57 odpovědí: 14 změna: 27.11.12 20:21

Ahoj, lákají mě české hory (krkonoše, Jeseníky) v zimě. Nicméně jsem nelyžař a nemám žádné zkušenosti na horách v zimě. Rád bych se tedy zeptal, zda-li se na našich horách dá v zimě také běžně chodit, nebo jsou cesty upraveny pouze pro lyžaře. Má představa se není válet někde na hotelu, ale normálně chodit po svých, tak jak je to běžné v průběhu celého roku. Prosím o rozumné odpovědi s vlastními zkušenostmi, které já přes zimu vůbec nemám. Hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.12 09:03
avatar

Chodit se dá v zimě i ve Vyskokých Tatrách, tak proč ne v Krkonoších nebo Jeseníkách..

Je ale pravda, že musí být slušné počasí a přiměřeně sněhu..Podle mne se Vám bez lyží budou hodit i sněžnice..

Pokud někde bude prošlapaná stopa, pak do ní "nelezte" koledujete si od lyžařů o "přesústa", v některých zemích je toto samozřejmé...u nás bohužel ne.

Jinak ale na běžkách je ta zimní turistika pochopitelně lepší..., ovšem pokud na nich neumíte, tak to samozřejmě nelze naučit za týden..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ron*
Datum: 27.11.12 09:04

Dobrý den.

Já také moc nelyžuji a jezdívám občas v zimě do Jeseníků. Pro chodce bývají upravené především lesní cesty, bývají i upravené turistické cestičky. Samozřejmě, je-li hodně sněhu, máte méně možností než běžkaři, ale určitě se chodit dá. Jinak my vyrážíme vždy se sáněmi. Vyřádíme se více než na lyžích. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 09:26
avatar

Skialpinismus, pro tebe nejlepší volba :) Kvalitní oblečení, obuv, termoprádlo, skialpinistický batoh, hole, jídlo, pití, fotoaparát a trocha peněz. Jednou jsem si to vyzkoušel o Silvestra na horách. Vstal jsem hodně brzy ráno a vypravil se sám do lesů, všude krásně nasněžíno, svítání ... To byla taková nádhera, že jsem dorazil na chalupu někdy až odpoledne a všichni na mě byli naštvaní, že si mysleli, že jsem někde zůstal. Ale když viděli fotky a slyšeli kde jsem byl a jaký to tam bylo, tak pochopili. Takže tohle bys měl zkusit rozhodně :)

Jinak byli jsme v Krkonoších ...

doplněno 27.11.12 09:28:

Jo a cesta - upravená/neupravená .. to je fuk. Když máš kvalitní oblečení a boty, tak se dostaneš všude. Šel jsem třeba po kolejích, lesní cestě, polní cestě, podle toho, kolik kde toho sněhu bylo (někde méně, někde i metr prašanu). A není nad to, vyšlapat kopec, otočit se směrem k údolí a padnout do sněhu jak do peřiny .. vytáhnout tatranku, džus, jablko ... jééé už abych tam znovu byl :)

doplněno 27.11.12 09:33:

PS: Skialpinismus je špatný termín, protože je to s lyžemi, ale já samozřejmě myslel bez lyží, jen s holemi.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.11.12 09:35
avatar

michaltopic:

Souhlasím...Ovšem "skialpinismus"...znamená také lyže..skialpové lyže, a ty s veškerým dalším vybavením nejsou levné..a tazatel píše že na lyžích neumí.

Takže to co jste provozoval Vy (bez lyží jestli dobře chápu), nebyl v doslovném smyslu ani SKI...ani ALPINISMUS...ale zimní procházka po Krkonoších (vůbec nic proti tomu.., ale skialpinismus to nebyl.

doplněno 27.11.12 09:35:

P.S:: opravil jste se sám dřív než jsem to dopsal

doplněno 27.11.12 09:54:

Zimní hory jsou krásné...snad ještě hezčí než v létě nebo na podzim..:

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fino97*
Datum: 27.11.12 10:28
ano,da se chodit i bez bezek,ovsem takovych tras je mene a rekl bych,ze si je ani tak neuzijete...btw neni ta fotka z male studene doliny v tatrach pod teryho chatou?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 11:24
avatar

Ano je...Ale to je pro každého milovníka Vysokých Tater velmi lehké poznat je to hodně "profláknuté" místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 11:15
avatar

Přesně jste mne doplnil, díky :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geryw
Datum: 27.11.12 10:53

Určitě se tam chodit dá. V Krkonoších je v zimě na procházky krásný okolí Černýho Dolu a Jánskejch Lázní, popřípadě cesta z Dolního Dvora na Tetřeví boudy. Vyzkoušeno. Zkus, nebudeš litovat!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kockopes*
Datum: 27.11.12 10:54

Ahoj,

děkuji VŠEM za odpovědi a přeji příjemný den :)

Od: martinjelinek*
Datum: 27.11.12 11:54

ještě bych doplnil že v zimě můžete využívat lanovky pro lyžaře a to je velká výhoda

Ohodnoceno: 0x
 
Od: horochodec
Datum: 27.11.12 13:12

Hodí se sněžnice a hůlky, pak se dá chodit všude a není omezení jen na trvdý povrch (protahované cesty). Sněžnice jdou i půjčit, v Alpách běžně v ČR nevim jestli je mají... Brodit se po pás ve sněhu člověka baví kousek a pak je to pakárna, sněžnice se neboří.

Do běžkovací stopy nelezte, zničíte stopu a běžkaři vás zmydlí hůlkama.

Ve spoustě středisek se udržují i cesty pro pěší, prakticky všude se dá nějaká procházka udělat...

Pokud se v horách neumíte pohybovat tak pozor, zabloudit v pumelenici a zmrznout se dá snadno i 50m od baráku - je dobré umět si poradit, znát základy orientace, mít dobré oblečení, mapu a buzolu, baterku (čelovku), izofólii (zlatou) a termosku s čajem, náhradní baterku do mobilu, umět udělat záhrab a překlepat vánici při -15°... Hory jsou krásné, ale chyby neodpouští. S člověkem se nemažou a respekt je na místě (to platí i pro zkušené).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 27.11.12 18:44

A co místo lyží zkusit sáňky? Je to zábava.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 18:54
avatar

Malá ÚPA doporučuji chodit s lopatou (vlastní zkušenost).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.11.12 20:21

Lákají vás Krkonoše nebo Jeseníky. Tak hurá do nich. Kolem každého i menšího hotýlku jsou i trasy pro pěší. Než si něco objednáte, polohu i okolí zjistíte z netu. Vybrala bych si středně velké středisko, první dva dny koukala pěšmo po okolí. Pak si na místě zapůčila běžky. Bývají upraveny kolem chat malé okruhy, třeba 3 km. Pak zjistíte, že je vám na běžkách daleko lépe než v pohorách. Nebojte se začít, nikdy není pozdě. Další rok zjistíte, že na běžkách je to dřina, půjčíte si sjezdovky a začnete s instruktorem na nejmenším vleku. ... Pak už nebude zima, aby vás to na hory netáhlo. Hlavně neseďte na zdanici doma, na to máte čas tři dny před smrtí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.