Sport který by nenamáhal kolena?

Od: Datum: 26.07.16 21:12 odpovědí: 21 změna: 23.08.16 21:38

Ahoj,

jaký sport (nebo prostě fyzická aktivita) tak nějak nejmíň namáhá kolena? Kromě plavání a cvičení horní poloviny těla :)

Třeba kolo? Je to na kolena namáhavé? Nebo něco jiného?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.16 21:46
Kolo je v pohodě, ke kloubům je šetrné.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.07.16 00:45

martincakl

- i při šlapání do kopců?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.07.16 06:41
Ten pohyb je stejný po rovině i do kopce.

Od: kolista
Datum: 27.07.16 09:21

Díky novému vynálezu zvaném lehký převod i do kopců ;)

Kolo je na kolena ideál - hloub se hýbe a není zatížený tělesnou hmotností. V chladu to chce kvalitní oblečení = přes koleno neprofuk, prodyšné a střih aby netahalo za čéšku (svaly se zahřejou ale kloub ne)

Datum: 26.07.16 22:35

plavání

Od: sport
Datum: 26.07.16 23:35

Šachy

Datum: 26.07.16 23:43

Pokud přitom bude chodit, pak ano. Sezení totiž kolenám moc neprospíva.

Od: krtek
Datum: 12.08.16 15:03

to jsem chtěl napsat taky :D

Od: hm®
Datum: 27.07.16 10:06

Mně se teda z vlastní zkušenosti zdá, že na kole dostávají kolena docela zabrat, zvlášť do kopce (jasně, čím větší kolečko, tím menší záhul, ale stejně). Koleno je dělané na zátěž při natažené noze (při chůzi), ale už ne tak dobře na zátěž při pokrčené noze (jízda na kole, chůze do schodů apod.).

doplněno 27.07.16 10:38:

martincakl: A netrpěl ten pán spíš na kyčle? Opravdu vycházím z vlastní zkušenosti, mně kolo nejvíc namáhá kolena.

Datum: 27.07.16 10:23

Ale houbelec...

U nás v ulici bydlel pán, který poslední roky života téměř nemohl chodit..s francouzskými holemi velmi pomalu a obtížně.

A protože stále i v "hlubokém" důchodu chodil do práce (a přes město, tedy cca 3km cesty), vyřešil to tak, že si na kolo namontoval velmi lehké zpřevodování a potkat ho bez kola bylo prakticky nemožné. Jo...a bydlíme na kopci, takže i do toho kopce musel vyšlapat.

doplněno 27.07.16 10:45:

hm: no, kolo "namáhá" kolena...pokud máte špatně nastavený posez, potažmo nášlapné pedály (pokud je používáte).

Jinak znám mnoho cyklistů co najezdí na kole tisíce a desetitisíce kilometrů a s koleny problémy nemají. To by každý profesionál (který toho najede za rok více než většina běžné populace za celý život) musel být po pěti letech profesionální kariéry na invalidním vozíku. A to tak evidentně není.

Ohodnoceno: 1x

Od: uska®
Datum: 27.07.16 12:44

Ano, kolo je velmi vhodné. Náš pan ortopéd na bolavá kolena každému radí - pohyb, pohyb a zase pohyb a to kolo a kolo a zase kolo. Kromě plavání, ale to tazatel nechce..

Od: stir
Datum: 27.07.16 12:09
Sestra je po operaci kolene již pár let a chůze je pro ní něco, co moc bolí. Do práce to ma pár metru, přesto jezdí na kole. Při chůzi se kloub namáhá v přímém směru, naopak na kole má kloub větší rozsah pohybu, více se chrupavka prokrvuje a tím se ten kloub více zásobuje živinami a stává se odolnější. Já jezdím na kole denně a i kdyz si dám horskou etapu s velkým převýšením, kolena me nebolí. Je ale pravda, ze jsem s kolenama nikdy problém neměl. Kolena klouby můžou boletnaopak při nedostatečném pohybu a špatné stravě. Kloub pak vysycha z nedostatku pohybu a nedostatku živin. Artroza patří mezi civilizační choroby...

Od: balzerka
Datum: 08.08.16 23:12

Hlavně, že váhu těla nese z velké části sedlo. A nejsou tam ty "nárazy" každého kroku ani nečekaná vytočení v důsledku nerovností.. Jak u kyčlí, tak u kolen.

Od: kubaa
Datum: 11.08.16 15:25

Sportovní střelba, golf, kroket, pádlování, kanoistika, lukostřelba, šplh na laně, petanque, kulečník, šipky...

Datum: 11.08.16 15:53

Přidávám se k názoru,že kolo namáhá kolena.Mě bolely vždy na začátku sezony dost,než si zvykly.Zase na druhou stranu je to šetrný pohyb při správně voleném převodu.Ony ty kolena pravidelnou a přiměřenou zátěž potřebují,aby se okolo nich zpevnovaly vazy a svaly,které pomáhají kloubu při pohybu.

Od: stir
Datum: 12.08.16 14:54

Buď máš špatně nastavené sedlo nebo kufry. Anebo jezdíš na začátku sezony ve vysokých tepech, jinak tě nohy, ani kolena nemůžou bolet. Samozřejmě roli hraje i strava - nadbytek živočišných bílkovin=nadbytek kyseliny močové - to pak škodí hlavně kloubům.

Datum: 12.08.16 16:10

Jak asi namáhám kolena , když sedím na židli? S kolem je to stejné. Pokud šlapu, tak namáhám svaly, ale rozhodně nezatěžuji vlastní váhou kolenní klouby.

Od: sss*
Datum: 14.08.16 18:31

Ortopedista řekl, že kolo je pro kolena nejlepší.

Datum: 23.08.16 17:47

Jelikož cyklistika je mým celoživotním koníčkem a klouby již věkem odcházejí a v kopcích kolena bolí,po rovině to ušlápnu v pohodě, ale do kopce se už kolena ozývala- když jsem zabral, tak se projevila taková prudká bodavá bolest, takže jsem většinou chodil kopce pěšky.Tak jsem se rozhodl dát dohromady eletrokolo, které mě bude pomáhat hlavně v kopcích. Takže jsem pár let šetřil, hledal informace o elektrokolech a rozhodnul se pro středový pohon, protože ten na rozdíl od nábojového využívá rozsah zadní přehazovačky a do kopců je mnohem vhodnější, takže jsem vloni koupil sadu středový motor Bafang BBS-2 48V/750W s baterií do rámu 48V/11,6Ah, přestavěl slušného treka s kotoučovými brzdami a už jsem na něm najezdil cca 4500km, elektrokolo mě vrátilo radost z cyklistiky Baterie v kopcích s mou váhou 120kg vydrží cca 40km ( přejezd brdského hřebene na druhou stranu do Třebáně a zpět do Mníšku ), když ji trochu šetřím a v rovinách pohon vypínám, tak ujedu cca 70km ( jel jsem teď do Berouna a zpět, před měsícem z Českého Brodu přes Mukařov, Velké Popovice a Davli do Mníšku ). Není problém dojet i 120 km, v červenci jsem jel z Benecka v Krkonoších do Českého Brodu. Když používám motor na slabší výkon jen jako pomoc do kopců a po rovině si šlapu sám bez motoru, tak ten dojezd na baterii stačí. Samozřejmě klesne průměrná rychlost, ale nejsem "polykač kilometrů". Jde mi o pohyb na čerstvém vzduchu ( nejraději jezdím těmi lesními cestami, kam auta nemůžou ), a takovéto kolo s pomocným elektrickým motorkem mě umožní si jízdu užívat jako zamlada a šetřit již opotřebované klouby.

Datum: 23.08.16 20:05

No já sice ještě moc starý nejsem, je mi přes 40cet, jezdil jsem na kole dost, ale pak jsem díky většímu fyzickému záhulu v práci na kole přestal jezdit..ze začátku jsem trochu ubral, ale pak už uplně a tak mi to zatím vyhovuje, stíhám vše hravě apod. Co jsem si ale všiml, že už při usínání, kdy jsou nohy a celé tělo v klidu, už mám klouby na nohách v klidu. Vždy jsem cítil takové jakési pnutí, právě v kloubech, nebolelo to a nic, ale bylo to nepříjemné a člověk u toho prostě neusnul a snažil jsem se to reflexně ty nohy nějak protahovat apod. A to si dávám každodenní protahovací rozcvičku. A jakmile jsem na kole uplně přestal jezdit, tak o pnutí v kolenech před spaním vůbec nevím, prostě vymizelo. Pak jsem si po kratší odmlce zase šel projet a pnutí tam opět bylo. Ted už jsem nejel delší čas a žádné pnutí v kolenech zatím ještě nebylo. Takže si myslím, že na kolena kolo moc ideální asi není..ale co je, že. Jinak mám kolo vyladěné jak posez apod, nějak drasticky jsem posledních pár let nejezdil a poslední dobou velmi zlehka, jen abych "nějak dojel". A přece se kolena určitým způsobem ozývaly.

Ale celkem mě to štve, že už do práce nejezdím na kole, vždy to byl super relax a člověk se na jednu stranu cítil daleko líp. Holt v práci polevit nijak nemůžu, tak ta je pro mě důležitější. Tak právě momentálně taky uvažuju nad tím elektrokolem..to už by se jezdilo na pohodu a neztratil bych tak energii, kterou potřebuju jak v práci, tak i doma na domku. Cena zase tak hrozná není, když si to člověk rozpočítá na několik roků a baterie už lescos zvládnou.

Datum: 23.08.16 21:38

Na kole jezdím do fabriky od svých asi 25 let. Každý den jedna cesta 8 km a zpět. Dlouho jsem jezdil celoročně, ale asi posledních 10 let jezdím v zimě jen, když je suchá cesta. Za tu dobu velmi zhoustl provoz ( část trasy vede po hlavní silnici) a když napadne sníh a nebo je cesta hladká, je to dost nebezpečné. Jezdím tak stále i když mi letos bylo 64, protože stále dělám. S koleny nemám žádný problém.

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.