Co potřebuji na výměnu středu?

Od: Datum: 21.09.15 12:33 odpovědí: 25 změna: 22.09.15 17:55

Zdravím,

potřeboval bych poradit, jaké nářadí potřebuji na výměnu středu a velikost klíče, abych uvolnit zadní kolo? Myslím, že by to měla být 13 nebo 14?!

Díky za odpověď!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 21.09.15 12:41

Zalezi na tom, co si predstavujete pod pojmem "stred". Pokud osu, na ktere drzi kliky, tak stahovak (pokud tedy nejsou kliky jeste na klinky)+golu (pokud kliky nejsou uz na imbus), pokud stredem myslite zadni naboj, tak tam je to jeste slozitejsi a bez stahovaku se tez neobejdete.
Matka na kole byva, na klic 14 ci 15mm.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.09.15 13:07

OK, budu to mít na gola sadu. A jakou velikost toho nástavce? Ptám se, abych pak v koupené gola sadě měl tu správnou velikost.

Od: kolista
Datum: 21.09.15 13:21

15 je spíš na šlapky... 13, 14, 15 je snad v každé gole... Na šlapky stranová 15 a pozor P šlapka pravý závit L levý. Na osu když je uzavřená matka tak ořech taky nemusí jít nasadit = stranový klíč...

Kupovat golu jen kvůli tomuhle je nesmysl. Když už tak dobrá je velká z Lidlu, není drahá a je poměrně kvalitní... JInak je lepší koupit jednotlivě jen to co potřebuješ = stranový klíč 13, 14, 15 a sika kleště "hranaté" To užiješ doma na spoustu věcí...

Datum: 21.09.15 14:07

A ty hlavy mají být o jaké velikosti? 1/2, 1/4 nebo 3/8?

A místo gola sady by nestačilo takový ten klíč s očkem?

Datum: 21.09.15 14:22

Stačí normální stranový klíč.

Potkat mužeš i matku + kontramatku, to s golou nedáš. Na tu vnitřní matku musí být stranový klíč, ořech ani očko na ní přes kontramatku nenasadíš.

Problém budou klíče na misky a stahováky - když se ptáš s čim jít na normální matku, tak se stahovákem budeš mít problém... O náhradě stahováku něčim co je doma po ruce ani nemluvim... Zajdi za cyklistma, za pivo tě to naučí...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.09.15 14:26

Mně jde o to, že když u toho jednoho šlapacího ramena oddělám záslepku, tak je tam matka a tu přece musím uvolnit gola sadou ne? Stačílo by třeba něco takového? http://www.baushop.cz/gola-sada-40-dilu-atx-hobby

Ale nevím, jestli mám brát 1/2 nebo 1/4, tam bude asi rozdíl jen v rozpětí?

Datum: 21.09.15 15:03

Na klice (šlapací rameno) bude pod krytkou nejspíš 15, potřebuješ ořech nebo trubkový klíč. Některé ořechy se nevejdou do díry v klice a musí se obrousit. Ořech je lepší 6 hran, 12 hrany nebrat (na tohle to je ale jedno)

V té sadě z odkazu není ořech 15 = nepoužitelná. Vzhledem k ceně tipuju nejhorší bláto a moc nevydrží...

1/2 nebo 1/4 je jedno, lepší je 1/2 - víc vydrží.

- vyšroubuješ šroub z kliky, a pak potřebuješ stahovák abys sundal kliku z osy (ze čtyřhranu). Musí se to umět - není problém vytrhnout stahovák i se závitem v klice... Pak vyšroubovat misky středu, mít správnou osu na výměnu atd.

Ono toho je víc - najdi toho cyklistu ať ti s tim pomůže. Kupovat všechno a učit se to sám vyjde dráž a riskuješ že zničíš díly i nářadí. Pak už vyjde líp dát to do servisu...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.09.15 15:07

OK, takže když koupím tuto sadu klíču trubkových, tak to bude asi kvalitnější a udělá to stejnou práci jako gola sada?

http://klice.heureka.cz/extol…vych-klicu-sada-8ks-6-22mm_3/

Aha, docela složité a pokud by byl problém u zadních kotoučů, tam je to ještě složitější?

Datum: 21.09.15 15:17

Víc využiješ golu. Z těch trubkáčů použiješ jeden = kupovat celou sadu proč?

Zadní kotuče - myslíš pastorky (zubatý kolečka) - opět víc druhů, stahováky atd.

Úplně nejdřív zjisti co je v háji a až pak řeš co s tim, jak na to a co k tomu potřebuješ... Složitý v podstatě na kole neni nic, jen to občas neni blbovzdorný... ;)

Co to dělá?

Datum: 21.09.15 15:20

Dělá to v podstatě toto: (je to email, co jsem posílal do servisu).

Jde o to, že včera se mi nějakým způsobem zadní kolo zkřížilo a vlastně drhlo o tu jednu pevnou část (viz fotka-zadní kolo není v centru, ale jde vidět její vybočení). Když jsem s ním chtěl jet dopředu, tak kolo bylo totálně zaseknuté v té části a když jsem jel s kolem pozadu, tak jakoby se uvolnilo a dál jelo bez problému. Pak jsem si všiml, že zadní kotouče jsou nahoře strašné blízko výpletu a zespodu jsou naopak dále o výpletu kola. Snažil jsem se Vám to nějak vyfotit, třeba v tom něco uvidíte.

Datum: 21.09.15 15:26

Dej sem tu fotku... Problém bude v zadní nábě, z popisu neni jasný co tam je špatně... Vyšroubovaná kazeta? Do šlapacího středu nevrtej - ten jde buď ztuha nebo se viklá, ale nezasekne ti zadní kolo.

Datum: 21.09.15 15:36

Přikládám fotografie - http://postimg.org/gallery/30fdc2xpy/

Datum: 21.09.15 15:45

chybí matka na ose a drhne ti guma o rám...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.09.15 16:23

Matku jsem vydělal těsně přes focením. Teď jsem se od kola vrátil a posílám ještě jednu fotku, kde jde něco vidět.

http://postimg.org/image/67dhlgx5n/

Datum: 21.09.15 16:32

vysypaný ložisko... vyndej tu osu, zkontroluj jestli jsou misky v pořádku, jestli ano tak dej nový kuličky, našroubuj konus a seřiď vůli...

Je to nejlevnější šrot s malou životností, klidně tam může být vylomená miska = nába v háji = nejlíp sehnat celý zadní kolo z bazaru...

Od: jmlc®
Datum: 21.09.15 16:34

vysypaný věneček - takže demontáž osy kola a podle jednoho, který je na druhé straně, koupíte druhý.. resp. raději kupte dva věnečky a vyměňte je rovnou...

Prodejce kol nebo daný servis vám zkontroluje osku kola, jestli nebude vhodné vyměnit i tu osku - může být deformovaná. To kolo vám muselo házet několik km...

edit - souhlas s kolistou - někdy je lepší vyměnit celý střed, což může být dražší než jiné kolo... Záleží na typu, značce...

jo a věneček u mne znamená ložisko :)

Datum: 21.09.15 16:38

Věnečky potřebuje tři - klec se vyhazuje a dávají se samotné kuličky. Konus se ven sám nevyšroubuje, aby takhle vypadly kuličky tak mohla uhnout miska... Nebo "rozemletá" klec a kuličky vypadly... Tyhle osy jsou z bláta tak ohlá nejspíš bude. Jen bych jí srovnal = vyklepal přes dřevo (aby se nepoškodil závit). a hodil zpátky...

Datum: 21.09.15 16:40

Aha, tak to je pěkné. Takže uvolním šrouby na každé straně, oddělám z toho řetěz a co teď? :D Předpokládám, že se mi vysypou ty ložiška, na kterých jsou malé kuličky. S tím jedním půjdu do obchodu, koupím ty samé a jen je tam nasadím?

Sorry, že se takhle blbě ptám, ale musím to mít polopapě.

Datum: 21.09.15 16:48

Vyndáš si celý zadní kolo ven. Pak vyšroubudeš kontramatku a konus (na straně u pastorků) - už jsou povolený. Z druhý strany vytáhneš osu. Očistíš hadrem, zkontroluješ misky, pokud jsou OK tak koupíš ty 3 věnečky (kuličky stejně veliký jako co tam byly). Kuličky vymačkneš z klece, klece zahodíš, do misek dáš vazelínu, namačkáš do vazelíny v miskách kuličky aby jich bylo akorát, nasadíš osu, z druhé strany našroubuješ konus a kontramatku, seřídíš vůli (konus klíč). Pokud je konus u pastorků nepřístupný, tak musíš seřizovat na druhé straně.

Pokud jsou misky KO tak musíš bud přeplést nábu nebo vyměnit celý zadní kolo...

Datum: 21.09.15 16:59

A jak poznám misky, že jsou KO? Podle toho, co vidím na netu, tak misky v podstatě uzavírají tu osu z obou stran. Vazelína musí být nějaký speciální? Asi je to dobře vidět na tomto videu

Proč mám klec zahodit a tu celou vnitřní část vyplním kuličkami?

Datum: 21.09.15 17:33

Na tom videu sice říká co dělat, ale už ne jak... A ty detaily rozhodujou jak to bude fungovat.

Klec se rozšmelcuje a rozemele na špony. Když tam neni tak nemá co zlobit. Kuličky se musí přidat - v kleci jsou dál od sebe a když zmizí mezery tak musí být víc kuliček.

Konus klíč si vyřízni z 2mm plechu.

Datum: 21.09.15 17:40

Takže to prostě vyplním kuličkami s vazelínou, jenže když mi to ložisko podle obrázku vystupuje ven, nebude tam problém v tom, že ty kuličky z tama povypadávají, že je tam nebude mít co držet při sobě?

Něco jako konus klíč jsem našel http://postimg.org/image/45644fpa3/ - to by mohlo být ono ne? :)

doplněno 21.09.15 17:41:

Ten klíč jsem vlastně dostal, když mi dovézli to kolo, bylo totiž rozebrané.

Datum: 22.09.15 15:49

Proč nekoupit rovnou nové kuličky?

Datum: 22.09.15 17:55

Však kuličky koupím a dám je tam s vazelínou, místo těch věnečků s kuličkama.

Datum: 21.09.15 13:01

Málo info - střed na kole = šlapací střed a těch je několik druhů... Kladivo na vyražení klínku, stahovák na kliky, klíč na misky... Spec. klíče jdou většinou nahradit, ale pokud nevíš čim a jak tak bys to nejspíš jen do...al.

Uvolnit zadní kolo - klasika jsou matky ano 13 nebo 14 nebo rychloupínák

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.