Nastavení sedla

Od: Datum: 12.09.15 15:23 odpovědí: 10 změna: 12.09.15 23:58

Ahoj,

dle návodu zde: http://www.ivelo.cz/domaci-se…ymena-sedla-nastaveni-posedu/

jsem se snažila nastavit si sedlo na kole. Jak výšku tak předo zadní polohu a narazila jsem na několik problémů.

V případě nastavování posedu sedla, sedlo už nejde posunout dozadu, ale podle návodu bych ho potřebovala ještě o kousek dozadu. Řeší tenhle problém až větší kolo?
Stejně tak jako při měření výšky sedla nataženou rukou od sedla dolů, mám tam přesah skoro půl délky prstů, ale při nasednutí a zvednutí sedla bych už nedosáhla na zem... asi toto měříní není pro lidi jako já, co mají delší ruce v poměru k nohám. :D

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ar
Datum: 12.09.15 17:46

Jakou máte výšku a jakou velikost rámu? Co máte za sedlovku, není to ještě ten starý model, kde je sledovka kus trubka a samostatně zámek? Máte pánské nebo dámské sedlo? O kolik vám koleno přesahuje k ose pedálu? Já vím je to spousta otázek ne jeden dotaz, ale k dobrání odpovědi je potřeby toto znát.Něco jen tak plácnout je jednoduché, ale opravdu poradit už je potřeba vědět trochu více. Kupovat hned nový rám, může být (ale nemusí) být zbytečnost.

Tu hovadinu s rukou ke klikám, klidně vynechte. V návodu měla být fotka toho, kdo na takovou blbost přišel *zed*. Každý má jiný poměr délky končetin. Je to stejné jako vybírat velikost přilby podle velikosti chodidla.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.09.15 17:59

Výška 176, velikost rámu nevííím :-/ :D. Kolo pánské a nemělo by být nějak staré, značka Mongoose. Koleno přesahuje tak klidně 5cm. Narazila jsem na tento problém, protože se mi rozteklo (gelové) sedlo a budu kupovat nové tak jsem zatím použila sedlo z jiného kola. Zase tolik tomu kolu nedám, ale tak mě napadlo, jestli velikost kola vůbec odpovídá na mojí postavu. Jaký rám by měl být tedy při 176cm? A záleží i na velikosti kol jako takových?

Díky

Datum: 12.09.15 18:52

176cm tak velikost rám u 26" kol 18"-19" u 29" kol rám 17,5"-18". To je tak zhuba, může se to lišit podle značky kola. To jsou velikosti u MTB na "treka" přidejte palec. Velikost rámu zjistíte tak, že že změříte délku sedlové trubky (od středů klik po sedlovku.)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.09.15 19:31

Tak to vypadá na 26" kola a 46 cm ten rám což je 18". Tak nevím, proč mi koleno tak moc přesahuje... Některé tabulky uvádějí u 176cm výšky 19" - 20". Možná to je těch pár cm, ale sedlo budu mít pořád stejně vysoko tak to stejně nepomůže jestli bude rám delší.

Datum: 12.09.15 19:57

Tak 18" rám by měl celkem vyhovovat obzvlášť u pánského rámu,19" by byl asi dlouhý.Pánské rámy mají delší horní trubku.Ženy mají jiný poměr končetin (dlouhé nohy a kratší ruce). To koleno by nemělo tak přesahvat, jestli tedy nemáte extrémně dlouhé hohy. Máte opravdu dobře seřízenou výšku sedla ( klika kolmo dolu, pata na pedálu a napnutá noha?)

U toho starého sedla to bylo v pohodě, tam to šlo nastavit? Nejlepší by bylo hodit sem foto sedla se sedlovkou.

Jen ještě takovou blbou otázku, sdlovka je natočená správně? Už jsem se s tím setkal, že měli sedlovku otočenou o 180º.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.09.15 20:09

Ano, nohu mam mírně opravdu mírně pokrčenou v koleni, kdybych zkusila dát sedlo výš už nedosáhnu na zem. Já jsem asi spíš případ opačný...delší ruce než nohy :D jinak bych neměla takovej přesah a nohama nedosáhla na zem :D

Sedlovku otočenou o 180°? Jako, že by to uchycení sedla bylo jakoby opačným směrem než je kolo? To nemám, šroub mám klasicky "za" sedlovkou. U dřívějšího sedla jsem to nastavení tolik neprožívala, ale sedla jsou podobné, takže to bylo celou dobu nepřesné...asi...

Datum: 12.09.15 20:53

Jestli máte šroub zámku za sedlovkou je to OK, máte ji správně. Pokud je výška sedla srávně nastavená, tak na zem dostanete špičkou. Jestli to máte nastavené tak aby jste dostala oběma nohama na zem a mohla normálně stát, tak máte sedlo moc nízko a pak ty kolena musí vycházet před osu pedálu. S tím nic nenaděláte. Buď mít správnou výšku sedla aby se dobře šlapalo a nebo to mít dole aby jste dostala na zem, ale to šlapání bude dost nepohodlné. S tím nic neuděláte, nejde mít sedlo dobře seštolované a stát na zemi oběma nohama.

Datum: 12.09.15 20:07

" Některé tabulky uvádějí u 176cm výšky 19" - 20". Možná to je těch pár cm, ale sedlo budu mít pořád stejně vysoko tak to stejně nepomůže jestli bude rám delší."

Na jízdu do terénu je lepší volit spodní hranici velikosti rámu, kolo je pak v terénu obratnejší.

Jen mě ještě napadá, jaké jsou kliky, předpokládám klasiku 175mm.

Datum: 12.09.15 21:11

Ano, je tam napsáno 175. Jiné číslo ne, tak předpokládám, že to bude ono.

Datum: 12.09.15 23:58
Velikost rámu bude akorát. Je lépe se držet menšího. Ono i kdyz koupíte větší o číslo, tak vzdálenost středu od osy sedla bude skoro stejná. Tady jde spíš o správně nastavenou výšku sedla, jak píše Ar. Nejspíš výšku, pak predozadni pozici. Ta ruka hraje jen velmi přibližnou polohu, rozhodující je noha. Na "patě" by měla být natažená, ale ne tak, aby se zadek presouval ze strany na stranu. Při zacvaknuti pedálů by měla byt pokrcena jak je na obrázku, těch cca 5°. Pak na zem dosáhnete špičkou, ale ne oběma současně. A vsadím boty, ze sedlo půjde maličko dopředu. Ono stejně ideální pozici budete hledat delší dobu, chce to zkoušet. Sedlo víc vpředu je ideální na silové slapani a časovky, víc vzadu zase na vytrvalost, protože se zapojují jiné svalové skupiny. Chce to zkoušet, měnit, aby člověk mohl sám posoudit. Ja jsem po roce posunul sedlo vzad o tři mm a zlepšila se mi vytrvalost, vydržím šlapat déle, ale jaksi jsem zpozoroval, ze jsem zlenivel do kopců. Taky by se hodil kratší představec, uz si připadám moc natažený, ale za to může asi to břicho

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.