Energetický výdej

Od: Datum: 15.07.15 16:12 odpovědí: 14 změna: 17.07.15 20:54
Zdravim, Je mi 16 let a mam v oblibe ze sportu prerevsim cyklistiku. Jezdim kazdy den 30 km celkem ve vysokem tempu to mam ujete za 1 h. Vazim 71 kg a merim 188 cm. A ted k otazce, z udaju, co jsem vypsal nahore, se chci zeptat, jestli si pro udrzeni hmotnosti muzu doprat cokoliv bez prejidani (sladke, zakusek...tucnejsi..). Kdyz mam energeticky vydej a spaluju tuky. Co myslite? Predem diky.
doplněno 17.07.15 10:14: Jeste takova otazka, tento sport nedelam abych jen abych se mohl prejidat ale proro, ze me bavi. Ted k otazce, kolik tycinek napr. Snickers dokazu spalit za 3 hodiny aerobniho stylu jizdou na kole? Samozrejme priblizn . Diky za odpovedi vsem.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mot
Datum: 15.07.15 16:43
A to ses jako ted probudil? Nebo za tech 16 let zivota nezpozoroval, jestli pribiras kdyz jis sladke a tucne? Jak to mame vedet my?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.15 22:02
avatar
Každé tělo je jiné..
Nicméně 30km není nijak moc..
A hlavně jde o to, že při podobné krátkodobé zátěži a vysokém tempu (to je pro každého individuální, jistě chápete že tempo Chrise Frooma bude při stejné rychlosti jako Vaše..rekreační) bude tuk to zcela poslední co Váš organismus bude spalovat, proč by to dělal? Pro Vaše tělo je v tomto případě vhodnější brát vše co dokáže rychle spálit, a to tuky zcela jistě nejsou.
Jestli můžete jíst aniž přiberete, to snad víte sám.Já když denně trénoval (znatelně vyšší objemy než Vy), tak jsem mohl jíst prakticky cokoliv a v jakémkoliv množství.
Ale to jak se bude chovat Vaše tělo, těžko předjímat.
doplněno 17.07.15 10:25:

Čistě energeticky vzato, za 3h jízdy na kole spálíte (záleží samozřejmě na váze, intenzitě jízdy...) zhruba 8000-9000kJ..

Jedna 50g tyčinka Snickers má energetickou hodnotu 1016kJ.

Takže 8-9ks..

Ovšem 1ks Snicker obsahuje 11,5g tuku...takže v 9ks tyčinek je skoro 10dkg tuku, takže k ideální stravě to má asi dost daleko, což?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr16
Datum: 17.07.15 10:44
Dekuji za odpoved, a dejme tomu,ze mam 3-hodinovy trenink od peti hodin,ovlivnuje nejak spalovani cukru a tuku strava cely den pred treninkem?
Datum: 17.07.15 10:53
avatar

Nejsem lékař ani dietolog..

Ale podle mne z logiky věci to co budete jíst před tréninkem samotné spalování cukry-tuky (tedy co tělo při tréninku bude spalovat) neovlivní. Tělo si prostě vezme v danovu chvíli to co je pro něj "lepší", tedy dle zatížení buď tuky, nebo cukry..

Nicméně to co budete jíst před tréninkem může ovlivnit Váš výkon samotný (jestli se Vám pojede lépe či hůře, bude nebo nebude Vám špatně..atd). Jsou cyklisté (resp.sportovci obecně), co bez ovesné kaše na kolo nesednou..Jsou ale i tací, kteří si před tréninkem (i závodem) mohou dát 40dgk vepřových párků...a pojede se jim dobře. Strava je dost individuální záležitost (pomiňme vrcholové sportovce, tam těch rozdílů nebude třeba až tolik. Četl jsem ale i rozhovor s jedním vrcholovým sportovcem (bohužel jméno mi nenaskočí), který říkal, že může jíst (a jí) zcela všechno co ho napadne, protože má tak těžké tréninky, že vše spálí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr16
Datum: 17.07.15 11:32
Takze to muzu brat tak, ze s tuky by jsem spalil priblizne 4 tycinky
Datum: 17.07.15 11:55
avatar

Teoreticky ano...

Ale energii na 3h tréninku již musíte doplňovat průběžně..až dostanete "hlaďák" tak už je pozdě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 00:05
avatar
Energetický výdej neznamená, ze spalujes tuky. Na to bys musel mít vyvinutý tukový metabolismus pravidelným treninkem na nízkých tepech. Vysoké tempo znamená co? Kolik tepů? Ono nejde o to, kolik kalorií spálíš, ale jak je spálíš. Při vysokých tepech jedeš jen na svalový glykogen, ne na tuky. Já dnes ujel 90 na větru za 2:50hod na 135 tepech, není to můj dobrý výkon, dá se to jet o deset tepu niž, ale pro rozvoj aerobní struktury je tohle akorát. Treninkem ve vysokém tempu se nikdy nezlepšíš...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolista
Datum: 16.07.15 11:15

Vysoké tempo = spaluješ cukry (glykogen) a na tuky tělo nesáhne. 30 km (hodina) za den ja na větší mlsání málo. V podstatě 30 km jsou dvě tatranky.. Abys ses mohl vesele cpát dobrotama, tak to chce 100 km denně (4 hodiny volnějším tempam), pak už neztloustneš.

Někde jsem viděl tabulku kolik tělo spálí energie na kilo hmotnosti za čas, bylo to podle druhu sportu i zátěže (rychlosti)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 12:11

obecné pravidlo, které najdeš všude na internetu je, že pokud chce člověk hubnout (pálit tuky), měl by udržovat tepovou frekvenci na 60-70% svého maxima. každý člověk je jiný, ale odhad se dá udělat podle vzorce 220 mínus věk a to určí maximální tepovou frekcenci. pro různě pokročilé sportovce jsou modifikace, více tady http://sporttester.info/2012/…-maximalni-tepovou-frekvenci/ a tady http://www.bezeckaskola.cz/be…-urceni-tepove-frekvence.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolista
Datum: 16.07.15 12:40

On nechce hubnout, ale jen nechce přibírat. To je dost rozdíl, tj. jestli pálí tuky nebo cukry je celkem jedno. Spálí glykogen, tělo si ho doplní. Spálí tuk, tělo si ho doplní. Jde spíš jen o to aby výdej nebyl dlouhodobě menší než příjem... 30 km denně = mlsat může v pohodě, ale aby sežral co se do něj vejde už ne ;)

30km za hodinu - záleží kde a na čem jede. Na bajku v terénu je to může být závodní tempo i pro profíka, na silnici po rovině to je pohodovka i pro turistu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 23:59
avatar
Kolisto pleteš se. Uz jsem to tu psal několikrát. Nejde vůbec o výdej x příjem, ale o to, jaké kalorie příjmu a z čeho je vydám. Tuky potřebují ke spálení kyslík, takže by musel jezdit hluboko pod aerobním prahem. Jedine takový trénink má nějaký význam a zisk. Jelikož jezdí ve vysoké intenzitě, defakto na anaerobnim prahu, jezdí na kyslíkový dluh, tudíž nespali ani gram tuku. Začátečník v nějakém vytrvalostním sportu by se neměl vůbec dostat na anaerobni práh nejméně dva roky, maximálně pokud ano, tak na pár sekund. Neměl by trénovat ani v meziprahovem pásmu, ale správně do aerobniho prahu. Jinak se nikdy nezlepší, nevybuduje si dostatečně tukový metabolismus. Ono v těch vysokých tepech nastupuje hormon adrenalin a sympatikus, to jsou hormony jak známo tvora, který svůj boj uz prohrál a zápasí o holý život. Tyhle hormony to sportu nepatří, leda jako tresnicka na dortu, ale ne pro začátečníky. Další věc- stresovy hormon kortizol. Organismus je po tréninku ve vysoké intenzitě neustále ve stresu, čímž se zvyšuje hladina kortizolu. Ten pomáhá organismu vydržet vysokou zátěž, ale je to hormon katabolicky - rozkládá aminolyseliny nebo jinak řečeno požírá svalovou hmotu jako zdroj energie. Naproti tomu se kortizol v játrech chová anabolicky-tuky ukládá do zásob. Člověk defakto přibírá na tucich a zároveň ztrácí svalovou hmotu. Trénink ve vysokých intenitach dřív nebo později skončí vyhorenim, pretrenovanim a sezóna skončí dřív než začne. Mnohdy ani nestačí zimní odpočinek, trvá hodně dlouho, několik měsíců, než se dá tělo opět dokopy. Naopak, pokud se člověk naučí správně jezdit, na nízkých tepech, získá tím aerobní kondici, vysoký watovy výkon v aerobním prahu, spolu s tím si vybuduje tukovy metabolismus a tím šetří drahocenné sacharidy do kopců. Nejde o to, jet rychle, ale jet rychle na nízkých tepech. Pokud přijedu pod kopec na anaerobnim prahu, všichni ostatní mi ujedou, protože svaly jsou zalité laktatem...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolista
Datum: 17.07.15 13:12

Tak bavíme se o tom aby netloustnul. Jak trénovat je něco jiného a to neřešim. Jasně že jezdit jen rychle je pitomost, pokud teda neni endorfinová fetka ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 20:54
avatar
Tak samozřejmě, ja jen, ze o kalorie AZ tak nejde, protože zásadní význam, co se bude a jak pálit, nejvíce ovlivňuje hormonální řízení. Proč nejezdit na vysokých tepech jsem uz popsal. Ono stačí jednou během tréninku krátce dojít k anaerobnimu prahu a pak trvá hodně dlouho, nez se opět organismus dostane k těm tukum. Proto by se měla vytrvalost najizdet na rovině. Ono ani nejde o to, kolik těch tyčinek za tři hodiny spali, k tomu se musí dopracovat sám. Na druhou stranu, čím víc tyčinek bude během jízdy jist, tím víc bude organismus uprednostnovat ty sacharidy a cukry a tuků si nevšimne. Ona ta buňka se chová na základě nabídky a poptávky a kdyz je nabídka, je i poptávka. Takže člověk uz by měl sám poznat, kolik čeho. Ja na ty tři čtyři hodiny nic nevozim, na 150 km mi stačí jedna tyčinka s obsahem bílkovin, ty jsou taky důležité, plus nějaké merune natrham popr cestou. Samozřejmě kdyz pojedu hodinovou casovku, tak tam bude spotřeba několikanásobně vyšší...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarin*
Datum: 16.07.15 13:02

Mě je víc jak 2x tolik a od března jsem shodil panděro a 10 kg "do hubena" velice jednoduše tím, že jsem omezil energetický příjem a jezdím 3x týdně v terénu intenzivně, ale ne silově a ne s vysokou kadencí. Nemám potřebu si huntovat moje zlenivělá kolena a závodit s jinými ani se sebou, protože cyklistika je velice specifický pohyb. Fyzička mi jde výrazně nahoru a váha dolů, zatím mi to stačí. Momentálně musím začít víc jíst, abych už nešel s váhou dolů. Není nic snažšího, než se vážit a podle toho uzpůsobit příjem výdeji. Za samozřejmost považuji snažit se jíst kvalitní jídlo a necpat se každým odpadem. S nadsázkou v 16 i kdybych sežral denně tuny takového odpadu, tak jsem netloustl. Po třicíctce je to už jiné.

Za problém tvého pohybu a věku vidím jednostrannost tvé zátěže - na klouby (nejen pohyb, ale i chlad) a na svaly. Jsem sice laik, ale myslím, že se moc nemýlím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.