Bojím se jezdit na kole

Od: Datum: 15.04.15 14:17 odpovědí: 13 změna: 22.04.15 19:36

ahoj, je mi 48 a bojím se vyjet z domova na kole, moc mě to mrzí, když vyjedeme mimo Prahu - což se manželovi zajídá - nakládat a vykládat kola, tak si to užívám, ale jinak*plac*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.04.15 14:20

A dotaz zní?

Ano, pro cyklistu je asi bydlení v Praze protivné..Já sednu na kolo a jsem za 5 minut v lese mezi kopci a rybníky.

Ale co s tím chcete dělat? Tak si kolo naložte do auta sama a jeďte..však to je maličkost.

Ohodnoceno: 0x

Od: au1
Datum: 15.04.15 14:38

tak co kdyby jste zkusila naložit a pak vyložit ty kola vy, pokud manželovi vadí pouze tohle? Nebo mu vadí že si ušpiní auto? :)

Datum: 15.04.15 15:03

Zdravím,
takže se prostě a jednoduše bojíte jezdit na kole po Praze. Jenže v tomhle vám asi nikdo neporadí, po Praze vás jezdit nenaučíme. Buďto najdete odvahu jezdit po Praze sama a nebo nenajdete. V každém případě je tohle věc, kterou si musíte dohodnout vy v rodině (s manželem) sami, jak dál - v tom vám nikdo nepomůže.

Datum: 15.04.15 15:26

A tak když se bojíš jezdit na kole po Praze, co kdybych tě pozval na projížďku po Vídni?

Jezdím tam každý rok před prázdninama.

Od: aroff
Datum: 15.04.15 16:00

Popravdě, nedovedu si představit, že bych měl nějaký požitek z toho, jezdit na kole po Praze. Příroda je příroda i když toto máme nastavený každý jinak a v tom je ta krása. Já to mám do lesa a přírody asi jako martincakl® a ani né těch 5 minut.

Nevím jaký máte nosič na kola a nebo jestli kola manžel demontuje a naloží do auta. Ty nosiče co jsou na střeše, to je opravdu vopruz, to nakládání. Co takhle "manželovi";) koupit kvalitní nosič na závěsné zařízení. Naložit kola na tento nosič je hračka a ještě je to bezpečnější než na střeše.

Od: ben®
Datum: 15.04.15 16:05

Dobrý den, můžete si zkusit jít z domu pěšky a to kolo vést po chodníku vedle sebe. Až se dostanete na vhodné místo, které není rušné (nebo dokonce to bude cyklostezka), tak si na kolo nasednete a pojedete. Buď to půjde nebo si zase slezete a kolo povedete. Takto se snad osmělíte. Ale, hlavně si ujasněte, čeho se vlastně bojíte - hustá doprava, neznalost dopravních předpisů, strach, že zabloudíte nebo píchnete či Vám vadí pohledy lidí. Zkuste si nalézt nějakou trasu nejdříve v klidu domova na mapě Prahy a potom se tam dostat s tím kolem (nebo i na něm). Zdravím!

Ohodnoceno: 2x

Od: kolista
Datum: 15.04.15 17:29

Chce to učit se, trénovat pohyb v provozu. Není to žádná sranda, je třeba umět předpisy, ovládat kolo - brzdit, řadit zatáčet. Sledovat provoz kolem sebe a odhadnout co kdo udělá. Umět řešit problémy - nedání přednosti, vytlačování do strany, udržet rovnováhu když vás natěsno předjíždí náklaďák atd.

Můžete dotlačit kolo do parku nebo klidné ulice a jezdit tam, postupně se vydat do křižovatek a většího provozu.

Základ je jezdit asertivně, ale být připravený vyklidit prostor. Nejezdit vystrašeně úplně u kraje, ale tam kde má auto pravé kolo. Nekličkovat, nedělat "myši", jet čitelně pro ostatní.

Hodně pomůže reflexní vesta - jste vidět. Dobrý je terčík na tyčce od zadního kola doleva ca 30 cm - auta vás pak neobjíždí natěsno ale s odstupem. A klidně i dětský praporek. Hodně řidičů je bezohledných + agresivních a hodila by se metr dlouhá kolejnice napříč na nosiči...

Ideál by byl přestěhovat se na západ od nás - auta s cyklistům chovají výrazně líp a jezdit na kole je pohoda. V Praze to je o hubu...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.04.15 19:08

Mám to stejně - z mnoha důvodů, např.

- mám pocit, že mě řidiči nevidí, když občas vidím, jak se chovají k jiným cyklistům

- nedokážu v kopci dolů při odbočování vpravo udržet řidítka a brzdu levou rukou, a chci dávat znamení opravdu dlouze, ne jen mávnutí rukou

- auta mě všude předjíždí; když mě předjet nemohou, blokuju je a courají se za mnou

- z pozice řidiče mi jsou cyklisté také ne úplně příjemní; současné silnice fakt nejsou dělané pro obojí :( byla bych ráda, kdyby mohli cyklisté jezdit po chodnících - aspoň některých (všude to samozřejmě nejde, ale když vidím uzounkou děravou silnici plnou aut a široký chodník, kudy projde jeden člověk za 15 minut, tak mám jasno).

Když musím městem, konzultuji vše s mapou a vybírám, kudy se do cíle dostat co nejméně frekventovanou cestou. Jinak to asi nejde.

Datum: 15.04.15 20:44

1. Reflexní vesta, světla a učit se jízdu v provozu... Jediná možnost je předvídat a uhýbat.

2. Buď brzdi včas (aby ti stačilo brzdit málo a dokázala jsi udržet řídítka), nebo (tak to občas dělám já) před odbočením zajeď na krajnici, ohlédni se a když za tebou nic nebude, odboč bez ukázání, když bude, tak zastav a počkej. Pokud to nepůjde (např. moc aut), tak doporučuji zpomalit a během odbočování se držet co nejvíc u krajnice. Není to ideální, ale rozhodně bezpečnější než to neudržet a rozbít si hubu...

3. Nenapadá mě moc situací kdy by opravdu nijak nešlo pustit auto, co máš přesně na mysli?

Od: mp
Datum: 15.04.15 23:53

nechápu

Datum: 21.04.15 19:05

A co vzít kolo do vlaku a nechat se vyvézt z Prahy pryč? A pak se zpátky vracet až kam se mi bude chtít dojet, a pak najít nejbližší nádraží a návrat vlakem zpět. Pokud máte tramvajenku, tak je přeprava vlakem v rámci Prahy bezplatná, čili na tramvajenku jedete třeba až do Prahy-Klánovic, nebo Prahy-Radotína, nebo Prahy-Horních Počernic. Čili do všech stanic, které začínají "Praha--" Vám stačí tramvajenka pro Vás i Vaše kolo. Platí to ale jen pro osobní vlaky, ne rychlíky ( jsou výjimky-např.Praha Čakovice se dá použít rychlík )

Od: mp
Datum: 21.04.15 21:34

Přesně tak. Posunout se vlakem sám dost často využívám. Ono to může vypadat, že si vymýšlím, ale právě dnes jsem projel supr trasu, kterou jsem nazval Trans Praha. Trasa - Zahradní město, Hostivařská přehrada, Milíčovský les, Šeberov, Krčský les, Kavčí hory, Podolí, po náplavce, Karlův most, Staré město, Karlín, Libeň, pak nejdražší cyklostezkou na světě na Černý Most a zpět přes Běchovice a Dubeč domů. 64 km, 5 hod jízdy, 3 hod zastávky. Třeba na Hostivaři, v Krčském lese, u Počernického rybníka ani nepoznáte, že jste v Praze. Naopak u Karlova mostu to poznáte hned. Není to v žádném případě na trénink (pár blbců, kteří to hulili čtyřicítkou mezi lidmi, dětmi a pod. jsme také potkali - velká bezohlednost a velmi špatný výběr tréninkové tratě). Jinak pohoda, stálo to za to, a dostál jsem heslům " Zažít Město jinak" a "Žít Praha" a pod. bez toho, jak doufám, abych někoho dalšího s tím otravoval a obtěžoval.

Datum: 22.04.15 19:36

A v čem je problém? Že chcete jezdit na kole, ale bojíte se jezdit v pražském provozu (což se ani moc nedivím), ale manželovi se nechce jezdit mimo Prahu, protože musí naložit a vyložit kolo? Pokud je to tak, zkuste prostě vyjet za Prahu sama. Vezměte auto, nacpěte do něj, nebo na něj kolo (nevím kde ho vozíte) a vyražte si kousek za Prahu sama. Třeba tentokrát bude líto manželovi, že jste jela sama a příště už nebude tolik brblat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.