Jaka je velikost ramu?

Od: Datum: 12.02.15 11:00 odpovědí: 11 změna: 14.02.15 01:13
Dobry den, jaka je velikost ramu, kdyz jsem nameril na kole rozmer od stredu slapatek po okraj trubky ze ktere vychazi sedlo 46cm? Dekuji
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.15 11:58
http://fyzika.okhelp.cz/prevody-jednotek/cm-palec.php
Píšu na mobilu tak mi ten script nefunguje. Musíš si to vložit sám. Nebo na kalkulačce vydělit 2.54
Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.02.15 21:02

Jestli je to silniční kolo, tak se velikosti rámů udávají v cm a tudíž nemusí nic převádět, jinak je to asi 18"

Datum: 13.02.15 18:55
Správně by se měla uvádět délka horní ramove trubky. Délka sedlove trubky v podstatě nic nevyjadřuje, sedlo si člověk upraví dle sebe. Délka je důležitá pro výběr, jelikož tohle určuje posed.

Od: aroff
Datum: 13.02.15 19:53

Ale no tak, štírečku, přeci moc dobře víš, že délka honí štangle je přiměřená k délce sedlové roury. Navíc délka h.štangle se liší od výrobce k výrobci a to při stejné délce sedlové roury. Např Já mám 19" spešl. a synátor 19" Ghost a spešl je o 4cm delší. To by v tom byl potom teprve maglajs.

Jde vyměnit představec pokud má někdo kratší ruce.;)

Datum: 13.02.15 20:31

Jenže změnou délky představce změníš i chování kola (citlivost řízení - řídítka = síla, přestavec = páka, krk vidlice = osa) a to někomu nemusí vyhovovat. Já jsem třeba chvíli jezdil se 110 mm a řídilo se mi dost blbě, teď vozím na jiném rámu 75 mm a je to tak akorát, možná zkusím i 50 mm.

Datum: 13.02.15 21:18

Ono každé kolo je trochu jiné podle geometrie rámu a proto je potřeba si kolo vyzkoušet. Od jednoho výrobce může sednout 19" a u druhého třeba 18". Ten představec je na doladění posedu a to nejen délka ,ale i úhel naklonění. Pokud má někdo ,ale rám větší než je potřeba a není to vyloženě fanda aby kolo měnil, je to jediné řešení. Tady unás jezdí jeden "matěj" na bajku snad o 3 čísla větším a sedlo má jak na plochou dráhu, ale co víc představec má otočený dozadu. Sice to má jen nějakou 30 asi z downhillu, ale stejně nechápu jak na tom může jezdit.

Datum: 13.02.15 21:34

Nazdar Are, jak se daří? Jezdíš i ve sněhu? .-)

Právě o to jde. Máte stejnou velikost kol, ale posed rozdílný, na svém kole budeš ok, na druhém moc natažený, proto by člověk měl brát víc v potaz i délku horního rámu, délku hlavové trubky a vůbec celkově geometrii rámu. Délka sedlovky toho moc neřekne, kór u slopingových rámů. Výška sedla je předem daná podle délky nohou. Posed se dá doladit představcem, ale ten je taky přiměřený velikosti kola, moc dlouhý nebo moc krátký taky není dobré, ale to sám víš. Ono je spíš problém ve značení velikostí rámů, každá značka to má jinak, lépe je si kolo osobně vyzkoušet a popř hned u prodejce nechat představec vyměnit. Ono pouhým sundáním podložek se posed zase natáhne. Nejlépe je nastavit výšku sedla a poté měřit vzdálenost špička sedla-střed řídítek, pak je výběr jednodušší.

Datum: 13.02.15 22:17

Sníh to je co? to je to bílé, kterého je u nás podkrkonoší asi 3cm?

No zatím nejezdím, je to samá ledovtka (sníh by nevadil) a zimáky se mi kupovat nechtělo, páč jdu do 29" a tak místo toho přemýšlím co vybrat. Problém je v tom, že dnes je spíše trand řazení 2x10 a já bych raději 3x10. Tak špekuluju, jestli dokoupit 3 řazení a nebo koupit levnější model a hodit tam XT ze starého kola, kde mám komlet řazení i brzdy rok staré, a ty komponenty z nového kola hodit na to staré kolo. Za tu 26" stejně prd dostanu. 29 vidli tady mám Rebu od známeho tak by mohla na novém kole být i horší vidle a tu pak poslat do světa.Tak prostě zatím nevím.Nechci do toho rvát šílené peníze, stejně jsem loni vykrvácel, na rekonstrukci baráku a vydat se ze všeho se mi nechce. Koukal jsem i na starší modely,ale tam je to ceklem přebraný, když je dobrá výbava a barva není velikost, když je velikost tak to je v šílených barvách a nebo cenách a nebo rovnou šunt. atd atd.Není to se mnou jednoduché.

Datum: 13.02.15 22:49

To jsem si myslel, že sněhu máte dost. Včera jsem viděl tu lavinu co tam spadla... U nás na jihu se letos se sněhem zadařilo, sice už je skoro pryč, ale u nás to nebylo zvykem. Jinak s tím výběrem to není jednoduché, já silničku vybíral rok -), taky jsem se bál té dvojplacky, ale vyšlapal jsem i 21% stoupání. No ale to už bylo tak tak, být ten kopec delší, tak to vzdám. Na Zoncolan bych musel dát bajkovou kazetu a ani to by nebylo jisté. A co třeba 2x11 kazetu s větším rozsahem? Pokud máš řazení a vidlu, tak kup rám, kola...a něco poskládej. Nebo mrkni na meridu, díval jsem se, mají troj řazení, ovšem XT už taky něco stojí.

http://www.merida-bike.cz/obchod/MTB-pevna

Datum: 13.02.15 23:31

Tak ono zrovna nejde o nejmenší převodník, já spíše postrádám velký. Jsem zvyklej na 44/32/22 a teď bych měl jen třeba 36/22. Nejmenší pastorek je stejný 11 a to by pak byla na rovinkách kadence jak samopal vzor 24.:)

Merida víš co viď, není špatná, ale mě nějak nesedí a navíc i kydž spousta lidí ho nesnáší tak já zůstávám u spešlu.Ty už jsem i zkoušel když jsem byl v Hradci K. a sedí mi dobře, nejlépe ten stamp.*hi*

Buď to bude Rockhopper (Rockhopper Sport 29 blk/flored/char) a větší přestavba a nebo Crave (Crave Comp 29 blk/red/wht ) a menší přestavba popřípadě loňský model Specialized Stumpjumper HT Comp 29 blk/char/red. Prostě zatím nevím,ale je mi líto na té 26" nechávat ty komponenty a rvát peníze za "stejné nové" Jeslti tu 26budu prodávat tak ta cena se zase tak nezvedne.

Datum: 14.02.15 01:13

Tak jasné, já mám nejtěžší na silničce 50x12 a nad padesát už musím točit jak blázen, ale na druhé straně je kazeta dobře poskládaná a častěj využiju lehčí převody do těch krpálů. V obci si občas stopnu kamion, takže se dá jet k šedesátce a skoro zadarmo

Spešla jsem taky uvažoval, ale v Brně u Svorady nebyli vstřícní ohledně ceny, na 105tce byl Tarmac o dost dražší než scultura u meridy a tam jsem ještě ukecal dalších pět tis slevu. Navíc mi byli k dispozici, takže jsem si zkusil různé velikosti i geometrie. Hlavně jsem si na ni brzo zvykl a jezdí se mi na tom dobře. Ale i s tou crosovou meridou jsem byl spokojený, má sice nedostatky - stavitelný představec, který občas lupal, dlouhé brzdové páčky šly víc ztuha než u druhého MRX - na něm jsem sice najezdil jednou tolik, ale je takový bytelný, oproti meridě zbytečně těžký. Když občas sednu na tu krosovou meridu, tak to kilo a půl je tam znát, ono hlavně ta váha byla na ráfcích, merida je měla lehčí, MRX mají stejné ráfky na crosové a mtb 29", které byly zbytečně u tohoto kola těžké. I když jsem ulehčil skoro 300g na pláštích, pořád to bylo málo, ale na druhou stranu v terénu ta setrvačnost byla zase výhoda a kolo se líp ovládalo. Taky mi moc neseděla devítková kazeta, na slinici ok, ale v terénu mi víc pasovala osmičková u meridy, nemuselo se tolik řadit.

Tak uvidíš, co vymyslíš. Myslím, že si na devětadvacítku brzo zvykneš. Ono nakupovat jednotlivé komponenty vyjde dráž než celé kolo, na druhou stranu jak říkáš, na jetém kole se nové komponenty neocení. Ještě mě napadá, zkusit omrknout cyklobazar, někdy jsou tam fakt dobré kousky. Díval jsem se tam i na silničky, ale když se mi nějaká líbila, tak byla velká a když seděla velikost, tak zase byl natáhlý řetěz, kazeta, pláště , navíc u toho karbonu člověk nikdy neví.

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.