Lyze - vybava zacatecnik

Od: Datum: 01.12.13 15:57 odpovědí: 14 změna: 11.12.13 16:00

zdravim,

som zaciatocnik a planujem si kupit vybavu na lyze. komplet. cize bunda, nohavice, rukavice, bryle, boty, palice, lyze, funkcni pradlo.

rozpocet mam 10tkc, chcel som sa spytat ci sa do toho vojdem. a mozno aj nejake tipy co a kde si mam kupit. som v tomto uplny zaciatocnik... dik

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 01.12.13 16:43
Zalezi kolik chcete odlyzovat rocne. Ja to delam tak.ze mam svoje obleceni a boty a lyze a hulky si pokazde lyzuju. Nekterou sezonu jedu alp, jindy nikam a ten tyden pujceni lyzi zaplatim. Mam tak jistotu, ze budu mit jedny z poslednich tvaru lyzi. Za 10k sezenete vse, ale bez lyzi.
Ohodnoceno: 0x

Od: trapak
Datum: 01.12.13 16:51

chapem, rozmyslal som aj nad touto variantou ale nevyhovuje mi. svahy co mam na blizku nemaju pujcovnu... chcel by som mat lyze svoje... takze rozpocet navysit tak na 13tisic?

Od: paw®
Datum: 01.12.13 17:07
Mrknitr, kolik stoji lyze a boty ktere se vam libi. A pak ten zbytek. A udelejte si referencni rozpocet a pak muzete orezavat.

Od: trapak
Datum: 01.12.13 17:17

no prave v tom by som potreboval poradit... alebo kupit len boty a lyze v bazare? lyzovat budem tak 3-4 krat za zimu... nvm no...

Datum: 01.12.13 17:18

No asi nevlezete. Do bundy a kalhot (nohavic) se vyplatí investovat, ale s mírou! Rukavice budete co dvě sezóny měnit - budou od hulek vymačkané (a bude v nich pak zima), možná je prořežete při nošení lyží.

Brýle vybírejte zároveň s helmou - sice není povinná, ale doporučuji! Musí na ní sedět.

Funkční prádlo nemusí být nutně třeba drahá Moira, ale Sencor nemá špatné a o něco levnější. Pokud máte Facebook, Klimatex má často 30% slevy, stačí je Lajknout.

Boty určitě vlastní - do nich kvalitní lyžařské podkolenky - ty koupit před zkoušením bot. Boty s žádnou mezerou vpředu, noha vám neporoste a díky vzduchu vám pak budou mrznout nohy.

Hůlky nejsou drahé (není třeba žádnou drahou značku) - jen vhodnou délku.

Nejdražší položkou asi budou lyže. Nedělejte ze sebe machra a přiznejte i prodavači, že jste začátečník a nevydávejte se za závodníka. Vhodné lyže jsou klíčem k úspěchu. Nebojte se koupit loňský model, opravdu to není nic špatného a vy to ani nepoznáte - tedy poznáte na ceně, bude nižší. Možná pokud bude cenová tíseň a plánujete jezdit častěji a půjčení se nevypláci zkusila bych i něco bazarového, ale ne něco hodně starého.

Ve specializovaných prodejnách vám s lyžemi a botami, příp. hůlkami poradí, nebojte se zeptat. Stejně tak v prodejně s funkčním prádlem. Mít funkční prádlo a blbě ho vrstvit nebo kombinovat s kdo ví čím je skoro jako ho nemít.

Pokud jste na lyžích nikdy nestál, doporučuji si výbavu prvně půjčit (lyže, příp. boty a hole) ať s novou výbavou nezjistíte, že to vlastně ani nechcete.

Od: uska®
Datum: 01.12.13 17:23

Já kdybych byla začátečník, tak si nové lyže nekupuji. Nevím, zda mě lyžování chytne a nebo po prvních jízdách to zabalím. Kupte si lyže třeba na aukru 2500-4000,- Kč, hůlky také nemusíte mít nové. Boty bych pořídila nové, zrovna tak funkční prádlo. Bundu i kaltohy v akci. Do 10 tis se musíte vejít.

Carvingové lyže max. po bradu, koukejte na jakou váhu jsou lyže i vázaní stavěné. Někteří aukráci mají dobře popsané lyže. Pro začátečníky, středně pokročilé, rekreační lyžování, závodní lyže atd. Určitě se dá vybrat, hodně se prodávají testované lyže v zahraničí za vynikající ceny. Důležitý je také rádius u lyží.

Šťastnou ruku při výběru. Nic neodkládejte, před vánoci taková nabídka nebude.

Datum: 01.12.13 17:38

Myslim, ze by rozhodne stalo za to uvazovat spis o pujceni lyzi vcetne bot a hulek na celou sezonu, to je podle me mnohem lepsi varianta nez kupovat cokoliv z druhe ruky a vyjde to urcite levnejc. Navic dostanete mnohem lepsi lyze nez jake by se sehnaly v bazaru Nez do koupe lyzi, radsi bych investovala do obleceni.

Datum: 01.12.13 17:57

Dovolim si nesouhlasit s tim levnější - možná jak kde, cenově to výjde asi na půlku, uděláte to za rok znovu a jste na stejné ceně, ale nemáte nic.

Ohodnoceno: 1x

Od: uska®
Datum: 01.12.13 18:21

Také nesouhlasím s Kateřinou. Syn si vloni kupoal lyže aukru, dal za ně 6 tisíc, byly jen testované v Rakousku. Jasně, nějaký škrábanec se našel. Letos se u nás prodávají za 21 tisíc. Tak co vyjde levněji?

doplněno 01.12.13 18:29:

trapaku - mrkněte sem, ať se trošku zorientujete

http://aukro.cz/my_page.php?uid=15375408

Od: momo®
Datum: 01.12.13 18:56

Dobrý den. Lyžovat budete 3-4x za sezonu? Kupte si lyže a boty v bazaru. Vemte někoho kdo tomu trošku rozumí a poradí vám. Já mám lyže za 400 Kč a boty za 120 Kč. A vyhovujou. Lyžuju 52 let a troufám si říct, že lyžuju dobře. Kupte si pořádné oblečení ať nezmrznete. Hlavně u lyžování vydržte. Taky když zbudou nějaké peníze tak pro začátek si zaplaťte instruktora. Skol! M.

Datum: 01.12.13 22:33
No to teda nevim, co to je. Boty za 120,- za to pomalu nekoupite ani pantofe!
Boty bych volila nove prip. koupit neco z druhe ruky (nevhodny darek, spatna velikost), ale mit moznost vyzkouset!
Pouzite boty mohou mit vymackanou boticku - bude v nich zima.

Od: rafn
Datum: 02.12.13 16:11

Párkrát v roce si zalyžovat? Investovala bych nejvíc do lyží a do pořáného vázání, chytit třeba výprodej. Boty, hůlky - může být bazarové. Oblečení (z toho co zbyde) se dá koupit levně, různě vrstvit (takže máte pod budou pěknou novou mikinu např.) jenom tolik nesluší a nedá se tudíž moc frajeřit.

Datum: 06.12.13 18:13

jestli si to ještě přečtete...
je to už pěkně dávno, co jsem stál na lyžích (ale na druhý straně - odepisuje vám (doživotní-tenhle stupeň se nemusel obnovovat (jak byl nízkej*smich*)) instruktor lyžování IV třídy - tak si toho važte!:D) -
začněte proboha od těch bot (ty bych jako první volil nový, pokud by byly peníze) a lyží + hůlek (to už klidně z druhý ruky - pozor aby se nějak dalo docílit kompatibility vázání - boty a naučte se štelovat vázání! - ať vám to pokud možno ukáže bejvalej majitel);
na nějakou další speciální výbavu se klidně vykašlete, jen je teda dobrý si opatřit nějaký kalhoty, kde moc nevadí, že se namočí, a dlouhý spodky, pokud je už nevlastníte (já jsem lyžoval v něčem, čemu se řikalo termo kalhoty (dole flanel, přes to trochu nepromokavá látka) - to byly civilní kalhoty, ale hodily se i na lyže), nějakou rozepínací bundu snad máte, flanelový košile, tenčí svetr, čelenku, čepici, i brejle stačí jakýkoliv (ne stačí, jsou lepší - spec. lyžařský brejle jsem náhodou měl - skoro nikdy jsem nepoužíval) a) čirý - i takový se dají sehnat za pár pětek b) tmavý (žlutý), rukavice (ideálně kombinace - tenký+přes ně tlustší - obojí klidně jen pletený (a obojí radši po 2 párech), šátek (šála), trika, krátký spodky (bavlněný), teplý ponožky, obyč. ponožky (opravdu bavlněný!), boty do sněhu, baťůžek, ledvinka, 2 tuby jeleního loje na mazání (i rukou, někdy i nohou) proti mrazu - co z tohodle už nemáte, abyste to musel kupovat? (možná ten jelení lůj...)
(no, třeba je holt jiná doba, takže nejdůležitější je mít správnej in obleček... - ale věřte mi, absolutně nic (možná tak ty kalhoty - taky jsem ovšem lyžoval v džínech, jen to musí bejt volný) speciálně lyžařskýho nepotřebujete - má zkušenost x let... (jo běžky - to je něco jinýho, tam bych ty pumpky bral jako potřebný (nic jinýho taky ne);
měl bych poradit, jaký lyže a boty, ale neznám dnešní trendy - mimochodem myslím, že pro začátečníka je absolutně zbytečný se podle nich řídit (já jsem zažil dobu, kdy jeden rok musely bejt lyže dlouhý na vzpaženou ruku se sklopenou dlaní, snad o rok pozdějc (a určitě během 2 let) musely sahat do půlky čela... - lyžovat jde pochopitelně na obojím celkem stejně dobře); ostatně radil bych lyže co nejdelší a co nejmíň zatáčející - to se totiž asi nejlíp naučí správný základní postoje - skoro bych řek, že nějaký lyže tak o 10-15 cm nad vaší výšku cca do roku 85 by byly pro začátečníka ty nejideálnější... (takže jestli uvidíte u popelnice stát takový opřený s jakžtakž dobrou skluznicí - hned je popadněte - to jsou ty pravý!*smich*)
každopádně doporučuju vhodnýho člověka coby trpělivýho instruktora - nemusí to být někdo placenej, pokud máte někoho, kdo je schopný vysvětlit, o co jde, chápat, co děláte špatně, dávkovat vám správně jednotlivý kroky a volit terén, a tudíž celkem rezignovat na svou zábavu, co se ježdění tejče - pokud nikoho takovýho nemáte, radím investovat ty peníze ne do výstroje, ale do instruktora (nějakýho rozumnýho - pozná se např. dle toho, že netrvá na nejmodernějších typech lyží - naopak ví, že se dají použít i ty 30 let starý - to bude ten správnej...)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.12.13 16:00

Potřebujete být manekýn sjezdovky? Ne. Tak obejdětě bazary, koupíte dobré lyže, boty, oblečení. Když budete chtít vše nové, tak 10 000 je málo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.