Orbitrek po operaci kolena při silné nadváze

Od: Datum: 29.09.13 14:11 odpovědí: 9 změna: 28.10.13 20:37

Zdravím,

jsem po operaci kolena, kdy mi byla navrtána chrupavka a odstraněny úlomky, jelikož mám velkou nadváhu (+ 40 kg), tak přemýšlím, jaký sport mohu dělat, chtěla bych zhubnout, ale jako vorvaň se do bazénu zatím neodvážím a nějaké otřesy, skákání a jízdu na kole mám zákazané (jednak vzhledem k výkonu provedeném na kolenu a také vzhledem k váze),

napadl mne orbitrek, je to dobrý nápad nebo mám raději vymyslet něco jiného?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.13 14:26

Jak jste na tom s možnostmi obyčejné chůze? Na shození první hrozné nadváhy s tím mám výtečné zkušenosti - nejsou potřeba žádné pomůcky, dá se to dobře dávkovat, kdykoli jakkoli... a tělo se trochu dostane do kupy, aby si mohlo dovolit víc

doplněno 29.09.13 14:29:

... a propo, ten orbitrek: máte ho vyzkoušený? Krám do bytu je to hrozný a na kolena docela nepříjemná věc, mají s nimi na něm problémy i lidi, kteří o nich jinak neví. Ale i obráceně, kamarádce je operovali a bylo jí to fuk. Určitě napřed vyzkoušet Ale stejně, chození je chození. Čerstvý vzduch taky dělá svoje ;)

Ohodnoceno: 2x

Od: xixi*
Datum: 29.09.13 16:33

Pokud máte zakázanou jízdu na kole, tak orbritrek je podle mě horší a doktor vám ho nedoporučí. Nejšetrnější ke kolenům je rotoped a plavání. Sežeňte si parťáka a začněte chodit plavat. Je to super odpočinek pro celé tělo, netrpí klouby, na psychiku to dělá dobře. Ať už máte tělo hranaté nebo kulaté, nedejte na lidi. Vy jste se správně rozhodla se svým tělem něco dělat. A taky se zeptejte svého lékaře, jaký pohyb je pro vás vhodný. Držím palce ať jste brzo fit.

doplněno 29.09.13 16:36:

Jo a orbitrek je pěknej záhul pro tělo, vydržíte na něm chvilku pokud nemáte fyzičku. A pro vás je, pokud chcete hubnout, výhodnější držet si tep v aerobní fázy delší dobu, zjednodušeně nabrat tempo při kterém můžete souvisle hovořit. Na orbitreku se hrozně rychle zadýcháte, špatně se tam budete udržovat v té správné tepové frekvenci.

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 30.09.13 09:25

Kdyby si pacientky musely artroskopickou operaci kolene samy platit, věděly by, jak je to drahé a náročné a hodně by si rozmyslely různé nápady na nějaké nedoporučené pomůcky. Svůj stav konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem (ortopedem) a ten vám doporučí nejvhodnější rehabilitaci a hlavně její postup a bude její účinky sledovat. Platíte si zdravotní pojištění, podle ústavy máte nárok na lékařskou péči zdarma, tak využijte skutečné odborníky a ne různé prodejce nedoporučených pomůcek. Také by pro vás v určité fázi pooperační rehabilitace byla možná vhodná lázeňská léčba s procedurami doporučenými lékařem. A sama víte, že je potřeba snížit váhu.

Od: uska®
Datum: 30.09.13 09:57

Plavat, plavat a zase plavat + rychlejší chůze. Nehledět vlevo, vpravo, na lidi - děláte to pro sebe. Ať se daří.

Od: radil*
Datum: 30.09.13 10:40

Přikláním se k odpovědím - Orbitrack NE. Jezdil jsem na něm roky. Po operaci kolene trvalo rok, než jsem na něj znova mohl. Je to moc velká zátěž, právě kolena jsou na něm nejvíc namáhaná. Jak radí ostatní - rotoped bez zátěže nebo plavání a hlavně - DRŽET SE POUZE RAD ORTOPEDA. On si nevymýšlí, když o něčem tvrdí, že to škodí, tak to určitě nedělá proto, že by chtěl poškodit prodejce nebo daný předmět.

Datum: 30.09.13 12:59

Já vám to řeknu trochu jinak a nejspíš vás nepotěším, na druhou stranu můžete ušetřit, protože nákup orbitreku nebo rotopedu či dalších kravin jsou vyhozené peníze. Pokud člověk chce zhubnout, musí začít u správné stravy. Tím, že si koupíte nějaký stroj na cvičení ve vás vyvolá falešný pocit, že se snažíte pro sebe něco dělat, ale to je asi tak všechno. Vy jste podvyživená a projevilo se to na vašem kolenu. Chybí vám základní nutné minerály pro výživu buněk, chrupavek a vaše nadváha tomu odpovídá. Převaha kyselinotvorné stravy a nedostatek stavebních látek pro buňky. At už budete cvičit na rotopedu od rána do večera, pokud nezměníte stravu, je vše další zbytečné. Navíc optimální tepová frekvence pro hubnutí je pod aerobním prahem a je důležitá doba trvání zátěže. Nejlepší na hubnutí je chůze. Popř rotoped s velmi nízkou zátěží. Na orbitreku při vaší váze a fyzické kondici by se tep pohyboval někde pod hranicí smrti, tam opravdu žádný tuk neshodíte.

Datum: 30.09.13 13:08
Mam take problemy s kolenem a orbitrek mi lekar doporucil.nastesti ho doma mam. Vzhledem k vasi nadvaze doporucuji profesionalni orbitrek.Ten ktery propagovali v Tv a sezenete ho za cca 2000 v supermarketu je hodne nekvalitni- brzo vrze a to hodne nahlas. Nechala jsem ho opravit a po chvili cviceni zas zacal vrzat.coz obtezovalo nejen me ale i sousedy v panelaku.Takze ted mam za cca 10000kc ale musim rict.ze investice se vyplatila...

Od: horajda
Datum: 28.10.13 20:26

tez zdravim.

jsem zrejme po skoro stejne operaci - znicena chrupavka, vybrouseno zpet do hladka, ale zbyla tam artroza 4.stupne + navrty kolene (vloni) = mosaic plastika (letos, pred 11 tydny).

Jak jiz pisi jini, urcite si reknete o rehabilitaci na pojistovnu. Mate na ni narok, tak se nebojte o ni rict a hucte do ortopeda tak dlouho, az vam vypise zadanku. S tou pak muzete kamkoliv na rehabilitacni oddeleni, kde si vas zkontoluje jejich lekar (vezmou vas vetsinou jen na zaklade te zadanky) a on pak predepise konkretni cviceni. Nebojte se byt durazna - po operaci to proste potrebujete, bez nasledne a IHNED navazujici rehabailitace pod dohledem prijde cela operace vnivec. Prece nechcete zniciit si v koleni to, co vam tam ortoped pracne vyrobil? Coz spatnym cvicenim opravu muzete. To je dobry duvod nejen pro ortopeda pomoci vam v rehabce po operaci, ale i pro vas - vzdyt preci jste sla na operaci proto, aby jste opet bezbolestne a normalne chodila,cvicila, uzivala si zivota, a ne aby jste dal trpela.

S vahou je to po operaci kolene potiz, sama to znam, ale neni to neresitelne. Mate vlastne 2 cile - rozhybani kolene - a shazovani nadbytecnych tuku.

KOLENO CVICENI:

- rotoped bez zateze- tj. skoro na volno, pravidelny rytmus; ideal je ten nalezato, kdy sedite oprena a slapete jakoby pred sebou (ma vetsina dobrych fitness center);

- plavani - ale bacha, na koleno neni dobre prsovy styl nohou, znakove nebo kraulove nohy ano; i tak to docela boli, tak vzdy par bazenu, odpocinek a to stridat cca 20 minut, aspon tak;

- bazen cviceni - chozeni ve vode; podrepy, predkopavani, zakopavani, unozovani, prenaseni vahy do stran, vyskoky, slapani jako na kole apod. -> voda nadnasi, takze koleno nenese celou vahu tela; voda ubira teplo, takze telo nuti vice energie vydavat (proto pomaha huhnuti); tlak vody masiruje i koleni a jizvu/jizvy, dobre pro prokrveni a zahojeni; BACHA, do bazenu muzete az PO ZAHOJENI JIZEV, ja msulim az tak po 3 tydnech od vytazeni stehu

HUBNUTI BEZ ZAPOJENI KOLEN:

- veskere cviceni na bricho, ruce, ramena, idealne aerobne, ve vasi spalovaci tepove fekvenci; podle pocitu, pokud nemate nejaky sporttester, at se zahrejete, klidne i potite, zadychavate, ale stale stihate mluvit (i tak se da priblizne poznat ta spravna tepova frekvence pro spalovani tuku); dulezite je v kuse alespon 30 minut takto cvicit;

- ja i s berlemi chodila do posilovny a sestavila jsem si kruhovy trenink na strojich, kde se pri cviceni sedi a nepouzivaji se nohy, kolena; napr: stahovani kladky za krk (12x), posilovani bricha (20x), pritahovani (12x), tlak obouruc od ramen dolu (12x), tlak do predpazeni (12x), bicepsovy zdvih (12x), tlak od ramen do vzpazeni (12x)..a tohle vse ve 3 seriich (tj. 3x za sebou) jen s kratkou prestavkou mezi seriemi (1 min) a mini mezerou mezi jenotlivymi cviky/stroji (max 30s, je na prechod mezi nimi). Dejte to aspon 2x tydne. Obmnenujet, at neni nuda. Vahu zateze tak, aby jste celkem v pohode zvladla tech 12 opakovani. Ja takhle cvicila hned od 3.tydne po operaci a diky tomu jsem nepribrala a dokonce i neco shodila.

- K tomu ideal ten rotoped, cca 30 minut volne, bez zateze, klidne si u toho ctete; na nej ale muzete az po ohnuti kolene na 110° ! jinak vas to nuti vybocovat panvi a to je spatne. to nejdriv natrenujte ohnuti kolene na tenhle uhel, jinak to vazne nedelejte, ublizite si (koleni a zadum).

- az budete moct, chuze na pase; anebo chuze venku s holemi (napr. trakove). s kolenem budete muset pomalu, takze chuze je jen rehabko, ne hubnuti a at se take dostanete ven, dobre na psychiku :)

mohu poslat cviky z rehabilitace, kdyztak napiste. kazdopadne doporucuji, nedejte se a dozadujte se rehabiliace na pojistovnu - MATE NA NI NAROK, a vy potrebujete kontrolu, ze cvicite spravne a dostatecne.

TAK DRZIM PALCE :)

Od: horajda
Datum: 28.10.13 20:37

Jo a ten Orbitrek, alias jakykoliv crossovy cili elipticky trenazer, vazne nepouzivejte - velice na kolena namahave a dokud nebudete schopna po operaci bez bolestne chodit (tj. v pohode provedete doslap dopredu na temer propnutou nohu na patu a po provedeni kroku odraz opet z natazene nohy pres prsty), pak vas to bude bolet a nebudete schopna provadet cviceni na stroji kvalitne a tak, jak mate. Proto po operaci kolene tenhle stroj neni vhodny ke cviceni. Vsak si to tak trochu vyzkousejte - lehnete na zada a slapejte jako na kole, jen vez vzduchu, s maximalnim pokrcovanim a propinanim nohou s co mozna nejvetsim rozsahem opisovaneho kruhu (co nejvic nad sebe az po skoro polozeni nohy) --> co tomu rikaji kolena? Zvladnete bez bolesti? asi ne, tak si predstavte v tom jeste stat na nohou a ten samy pohyb provadet se zatizenim celou svou vahou...no asi nic moc.

Na stroj typu Orbitrek bych sla az po zvladnuti rotopedu a pevne bezbolestne chuze. A ano, na nem se dobre spaluje, ale pro vysokou vahu je lepsi zacit rotopedem a pak chozenim (pas, venku).

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.