Plavání začatečník

Od: Datum: 24.07.13 11:51 odpovědí: 14 změna: 04.08.13 05:34

Chtěl bych od Vás poradit. Je mi 25 let a jsem neplavec. Zkoušel jsem to na dnes na koupališti a nějak mi to nejde.

Mohl by mi někdo napsat co a jak mám dělat? Děkuji za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.13 12:12

Nejdřív se učí splývání. Natáhnete ruce před sebe, odrazíte se a necháte se nést vodou...

Ohodnoceno: 2x

Od: mil®
Datum: 24.07.13 12:23

Hlavně se nesmíš bát vody. Nezmatkovat. Jak už bylo psáno nade mnou, položit se na vodu, zadržet dech. Potom při dalším nebo dalších pokusech se odrazit a zase vydržet položenej na vodě. Vše obličejem dolu. No a nakonec zkusit kmitat nohama zkusit palvat prasa ve vodě, atd. Přeju hodně vytrvalosti a nezmatkovat. *palec*

doplněno 24.07.13 12:24:

Plavat prsa a ne palvat prasa, to se mi fakt povedlo.

Ohodnoceno: 0x

Od: kodll
Datum: 24.07.13 12:34

diky za odpověď, Nadechnutej mám být na plno? A co potom vydech? Na vodě mám ležet v rovině? Furt se mi potapí hlava :)

Od: mowla*
Datum: 24.07.13 12:48

Mně se potápí nohy... :-D

Nejlíp uděláš, když si najdeš mezi kamrády (nebo lépe kamarádkami) nekoho, kdo plavat umí a ten ti ukáže ´techniku´ - abys ji prováděl správně - plavání není žádná věda, stačí se nebát. A pokud se naučíš pohyby technicky správně, ani to není žádná dřina.

Nejprve se nauč splývat - lehnout si ´vodorovně´ obličejem do vody, co nejvíce nadechnutý, vydechnout do vody a pootočením hlavy na stranu (co nejméně ji vynořit) se zase nadechnout. Nebo na záda, opět nadechnutý, pak rychle vydechnout a znovu nadechnout. Posléze můžeš přidat kopání - nataženýma nohama (nejen od kolen dolů). A ještě později přidej ruce - znak má tu výhodu, že máš ústa ´na vzduchu´, prsa zase, že vidíš ve směru pohybu. Kraula a motýlka si nech na ´pozdějc´...

;)

Od: mil®
Datum: 24.07.13 16:31

Nadechnout naplno, ruce před sebe, odrazit se a plout, hlavu v ose těla, atd. výše.

Od: plavec
Datum: 24.07.13 15:45

Zajdi k profíkům. Na koupališti na to jdi přes plavčíky nebo vodní záchranku, plavecký oddíl. Lepší je naučit se to hned správně, než se pak složitě zbavovat zažitý špatný techniky.

Začíná s splýváním a dýcháním, pak cviky na ruce a na nohy, nakonec se to spojuje dohromady. Sám se to správně naučíš těžko a na dálku se to moc nedá, jedině např. rozbor videa jak plaveš, jinak není vidět co děláš dobře a co špatně.

Od: jh*
Datum: 24.07.13 18:42

Začni v hloubce aby jsi rukama dosáhl na dno a nohama dělej žabáka, nebo splývání.

Až zjistíš že tě voda unese zapoj i ruce.

Datum: 24.07.13 21:21

jestli jste trochu movitější, zaplaťte si trenéra nebo trenérku. Jsem viděl v akvaparku staršího člověka, jak se placatí na korkovém pásu a učí se plavat. Nikdo se mu nesmál, protože všichni viděli ty pokroky, co dělá. Tak do toho. Ničeho se nebojte, za pár hodin nebudete neplavec.

Ohodnoceno: 2x

Od: kodll
Datum: 26.07.13 12:24

Chtěl jsem se přihlásit na kurz ale všude mají volno, až v zaří otevirají. To mi už bude skoro už na nic. Využiji to na další léto.

Od: plavec
Datum: 26.07.13 14:15

Jdi na to přes konkrétní lidi - plavčíci, vodní záchranka, plavci, triatlonisti, určitě najdeš někoho kdo ti pomůže třeba za pár piv nebo i za hezký oči (to spíš kdybys byl pěkná slečna ;)

Od: arry
Datum: 28.07.13 21:16

4.8.2013 je v Praze jednodenní rychlokurz plavání pro začátečníky - www.totalniplavani.cz. Byla jsem tam, metoda funguje - já plavala jen jako paní radová - tak možná 20 metrů a byl to boj o život, manžel skoro taky tak. Po kurzech (prsa, kraul) jsme si já i manžel plavání zamilovali a je to to pro nás nádherná relaxace a naše plavání je nejen krásné na pohled, ale i účinné...Podotýkám, že jsme se učili v 45 letech... Ten web určitě navštiv- posílají i základní kurz zdarma mailem, dál je tam zajímavé čtení i diskuze.

Nebo další rada na vyzkoušení hned:

1. kup si plavecké brýle - ve sportu ti poradí, jak si vybrat. Tím máš chráněné oči a nemusíš bojovat s vodou v očích

2. pokud na plavání od dětských let nenávidíš plný nos chlorované vody - kup si spec. kolík na nos - a pro začátek nemusíš řešit ani nos (kolík stejně brzo utopíš nebo dobrovolně zahodíš - ale pro první kamarádství s vodou - proč ne)

3. pokud máš obavu z vody v uších - jsou opět ve sportu špunty do uší - zase není to žádná srabárna - třeba plavci na volné vodě nebo zimní plavci těmito pomůckami chrání uši docela rádi

4. postav se do hloubky, kde v pohodě dosáhneš a hrej si s vodou - nádech ústy venku, výdech ústy do vody a pak zkus přidat i splývání - třeba s deskou - ať máš pohodlí a jistotu. Až pak zkus i nějaké tempo - prsa - už víš, že tě voda chce nadnášet, oči,uši i nos máš zajištěný, tak proč si vody neužít...

Datum: 31.07.13 10:07

Splívat jak už je psáno a pro tříletou vnučku mám fígl, naučila se plavat pod vodou kam dosáhne, sice zatím tak 3-5 temp prsa ale myslím, že docela úspěch.

doplněno 31.07.13 20:59:

Ringo máte pravdu Y.

·Plynout ve významu pomalu téci nebo ubíhat je vyjmenované slovo.

·Se slovem plynout jsou příbuzná i tato slova:

plyn, plynoměr, plynojem, plynárna, plynný, plynulý, vyplývat - z něčeho, oplývat, uplynout, rozplynout, rozplývat se, splynout, splývat.

Datum: 31.07.13 20:22

Tak jaké i/y spl-vání? Podle mě jde o příbuzné slovům .. plyn, plyne, splývat.

Od: hafhaf*
Datum: 04.08.13 05:34

tak úplně nejjednodušší krok je prostě se ve vodě "postavit" a šlapat nohama vodu a rukama taky hrabat - člověk zjistí, že se takhle dá udržet nad vodou, a že dokonce ani nemusí hejbat rukama a nohama zas moc usilovně - problém je, že na šlapání vody by měl bejt člověk už ve větší hloubce, ale to by neměla bejt taková potíž, pokud se to provádí těsně u okraje bazénu - samozřejmě nějakej dozor, kterej by sledoval i okolí, je vhodnej (mimochodem i nastojato se dá udržet nad vodou i JENOM nohama (ruce jsou pod vodou bez pohybu), nebo JENOM rukama (nohy se nehejbou) - je to ovšem dost namáhavý)

(jinak obecně - i hodně hubenej člověk se při nadechnutí udrží nad vodou aspoň kouskem těla (problém je jen mít při tom nad vodou i nos), při výdechu už je těžší než voda, a bez hejbání končetinama klesá ke dnu, tlustej člověk se nepotopí ani při výdechu)

no a po šlapání vody je teda dobrý se na vodu víceméně položit, (na břicho, ne na záda) a zkusit plavat dopředu a s rukama a nohama místo hrabání dělat ty klasický tempa - roztáhnout (pokud možno klidnějc, pomalejc), splácnout k sobě, a zas roztáhnout... hlava bude pořád nad vodou (na klipsu do nosu bych se vykašlal, ono dejchat jen nosem je pohodnější než pusou - čim je hlava níž na vodě (a teda pusa už občas ve vodě), tím se plave líp (teda ne mít hlavu vztyčenou z vody, ale nakloněnou tváří do vody)); jak jsem napsal, při výdechu se hlava dostane níž, než po nádechu - vydechovat se může i pusou - i do vody, nadechovat nosem (postupem času by se měl člověk dopracovat i ke stylu výdech s hlavou pod vodou, co nejkratší nádech s hlavou nad vodou, případně i kraul - ale to už je na pozdějc a možná na odbornější instruktáž)

samozřejmě pak by to chtělo vyzkoušet splývání na břichu - napnout ruce i nohy, obličej pod vodou (prostě ležet na vodě) nohama i jen jemně kopat (neroztahovat je) - sice se tak nedá dejchat (leda se šnorchlem), ale člověk si osvojí to položení se na vodu; pak je možný zkusit si něco jako kraul, nebo (spíš) motýlek

no a závěr by měl být i zvládnout splývání na zádech - opravdu se položit na vodu - dokonce celá páteř vypnutá do obloučku i s hlavou zakloněnou (čelo pod vodou) - ruce si dát klidně pod záda a zadek a nehejbat s nima, jen mírně kopat nohama - tak, aby se člověk udržel nad vodou (při nadechnutí i při výdechu) (mimochodem tlustý lidi můžou na zádech ležet i bez sebemenšího pohybu nohama, a dokonce s oběma rukama nad vodou - opravdu si můžou číst knihu, noviny...) - jakmile člověk pochopí, že tímhle způsobem se dá udržet na hladině, může naklonit hlavu dopředu a přidat pohyb rukama - jednodušší je oběma rukama souběžně (dát obě ruce za hlavu, zabrat oběma až k pasu, dát je nad vodou zas až nad hlavu...)

dá rozum, že nějaký usměrňovatel, který by upozorňoval na chyby, a určoval a vysvětloval, co dál, je velice žádoucí

jo, a dost důležitá rada na závěr: teoreticky ten, kdo zvládnul splývání na zádech, se na klidný teplý vodě může udržet jakkoliv dlouho - nutný udržovací pohyb nohama (nebo i jen rukama) je přece tak nepatrnej, že i kdyby nastaly jakýkoliv problémy (vyčerpání, křeč) je možný si na zádech libovolně dlouho odpočinout... - TĚŽKEJ OMYL! - je až neuvěřitelný, jak lehce vám opravdu z ničeho nic dojde dech, a to tak, že už ani splývání na zádech nepomůže - jakmile překročíte určitou mez a začnete dejchat moc těžce (příliš zhluboka a rychle), budete k udržení se nad vodou potřebovat už trochu svižnější pohyby, jenže těma si budete zhoršovat kyslíkovej deficit - na zádech si už neodpočinete, naopak bude čím dál hůř (a ještě se téměř přestanete posunovat směrem ke spásnému břehu) - od celkem pohodového plavání (jen pominete drobounký varovný příznaky) k utopení stačí jen pár desítek vteřin a pár desítek metrů - opravdu ne víc (osobně jsem si to vyzkoušel (na zcela klidné i teplé hladině) před pár měsíci - myslím, že víc jak 20-30 m(!) bych už neuplaval...);

samozřejmě již zmínění tlouštíci, který můžou na zádech třeba i spát, se tohodle bát nemusí; ovšem mimochodem nemusí jít jen o potíže s dechem - při těžkejch bolestech (žaludek, dvanácterník, žlučník, ledviny), při zvraceni (a tohle může přijít taky raz dva) se vám bude splývat i plavat taky blbě... - že to nějak takhle občas dopadá, vidíte u těch utopenejch za jinak klidnejch podmínek - každej rok jich můžete napočítat několik, takže bacha - prostě plavat pár set metrů (ale i kolem 100 metrů) od nejbližšího břehu je pokaždý pro běžnýho plavce trošku risk

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.