Seřízení přehazovačky

Od: Datum: 19.05.13 19:51 odpovědí: 16 změna: 30.05.13 18:03

Dobrý den, měl jsem problém s tím že mi kolo nepřehazovalo a poslední převod a tak jsem vyčetl že se má utáhnout lanko u přehazovačky. Jelikož jsem ale technický antitalent tak jsem to utáhnul a teď nejde nejvyšší ani nejnižší převod. Máte radu co s tím?Díky moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 19.05.13 20:04

povol lanko,dej řetěz na nejmenší kolečko.pak lanko natáhni (našponovat) a utáhnout. to vše za předpokladu, že štelovací šroubky přehazky jsou naštelované tak, aby dorazy dovolily řetězu spadnout až na nejmenší kolečko a přitom nespadl a to samé i přehození na největší kolečko

doplněno 19.05.13 20:05:

pokud jsi antitalen, tak se na to radši vyprdni a dej to někomu talentovanějšímu

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.05.13 20:07

Na přehazovačce najdeš dva šroubky, které fungují jako dorazy, jeden drží aby nešlo přehodit níže, jeden výš. Řekni si někomu ať ti jakoby přehazuje a dívej se, co přehazovačku zadrží na jedné i na druhé straně. Měly by tam být šroubky, který buď dotáhneš nebo povolíš, podle potřeby. To uvidíš. Jen upozorňuju, že občas se mi stalo, že jsem si dorazy sešteloval uplně perfektně a pak sednu na kolo a ne že by to nechodilo, ale moc se tomu nechce - snad se to při zátěži chová trošičku jinak, nevím..

Od: mowla*
Datum: 19.05.13 20:07

Každá přehazovačka má vymezující dorazy (aby ´dole´ ani ´nahoře´ nepadal řetěz z pastorku) - takže seřízení se nedělá lankem, ale šroubky vůči těmto dorazům. Lanko opět mírně povol (tak, aby nebylo volné, ale přesto přehazovačka ´dole´ sedla až na doraz) a povol horní doraz. Kde dorazy (a štelovací šroubky) jsou zjistíš*) snadno pohledem při pohybování přehazovačkou (ideálně za točení šlapátky s kolem ve vzduchu - na stojanu, ať ´nelámeš´ řetěz).

*) Pokud to nezjistíš, navštiv servis nebo se obrať na kamaráda.

doplněno 20.05.13 16:22:

Nejdřív přehazovačka (předpokládám, že 1 je nejmenší pastorek a 9 největší */, nevím, který šroubek je H a který L - to si zjisti - ke šroubku pro vymezení na nejmenším pastorku se doraz přibližuje, když řadíš na nejmenší pastorek - a naopak):
1. úplně odřaď (na nejmenší pastorek) a přehazovačku nastav dorazovým šroubkem tak (dotáhni jej proti dorazu), aby řetěz nepadal - tím je jeden doraz
2. povoluj (druhý) dorazový šroubek a pokoušej se zařadit na největší pastorek - řazení by mělo jít lehce, ale ne moc
Tím je vymezen pohyb přehazovačky protí vícekolečku - aby šlo řadit všechny převody, ale řetěz nepadal.
A teď "ukazovátko" (opět předpokládám, že 1 je nejmenší pastorek a 9 největší*/):
1. úplně odřaď - na nejmenší pastorek a jestli máš doladění na páčce, nastav je tak na cca něco méně, než polovinu
2. povol uchycení lanka na přehazovačce a napni je tak, aby ukazovátko ukazovalo nejmenší pastorek (zřejmě 1), pak v této poloze lanko znovu upevni (mírně napnuté)
Pokud se ti předešlé podařilo, jdi kolo ´kousek´ projet a často řaď, aby se odstranila případná pnutí (předpokládám, že před ´laděním´ jsi promazal bowdeny) a po projížďce ještě dolaď případné drobnosti.
Celé to seřizování předpokládá určitou představu o fungování přehazky a mírnou manuální zručnost, když si s tím pohraješ, zanedlouho zjistíš jak a až to budeš dělat po několikáté, už to půjde ´samo´...
*/ Pokud je to naopak, prostě si v tomto textu zaměň čísílka... ;)

Od: ad*
Datum: 20.05.13 15:49

Teď se mi povedlo udělat to tak, že na nejnižší stupeň(9) to nejde a na nejvyšší (1) to jde ale na ukazovátku mám 2 a když dám 1 tak spadne řetěz. U šroubků mám napsáno H a L. Jak s nima mám šroubovat?Dík

Od: kolista
Datum: 20.05.13 16:41

Na přehazovačce jsou dva dorazy, horní je aby přehazovačka nedosáhla vodítkem do drátů kola (namotá se ;)), spodní doraz je aby řetěz nezapadl mezi nejmenší kolečko a vidlici. U šroubku je vidět kde se opírá o doraz ramínka a který je horní/ spodní a kam se mění poloha při utáhnutí/ povolení.

Seřízení: 1) spodním dorazem nastavit řetěz na nejmenší pastorek. 2) páčky nastavit na nejmenší pastorek, 3) šroub dorazu bovdenu zašroubovat na doraz a 2 otáčky povolit (nemít na dorazu), šroub je někdy na páčkách někdy na přehazovačce. 4) natáhnout lanko tak, aby bylo lehce napnuté a utáhnout. 5) přehodit na druhý nebo třetí nejmenší pastorek a šroubem dorazu bovdenu vyladit aby řetěz šel tiše na pastorku + šlo řadit stejně snadno nahoru i dolu. 6) zařadit až na největší pastorek (vepředu střední nebo malý převodník) a seřídit horní doraz tak, aby šlo dobře řadit největší pastorek, ale aby řetěz nepadal mezi pastorek a dráty, a hlavně aby přehazovačka nemohla dosáhnout do drátů.

Ještě finta na dojetí - pokud praskne lanko a není náhradní, tak se místo něj do přehazovačky namontuje hřebík a nastaví se prostřední pastorek (příp. větší/menší podle terénu). Řadí se jen převodníky, dá se na tom celkem dobře dojet...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.05.13 12:04
Ještě mám dotaz jak seřídi aby páčka šla lehce máčknout. Na malé převody to jde ztuha a na velké moc lehce. Dík
Od: ar*
Datum: 21.05.13 12:49

Bohužel jsem se nikde nedočetl jaké že je to vlastně řazení, přehazovačka a pesmykač. Není jasné jestli jde o přehazovačku inverzní a nebo neinverzní atd atd Každopádně to chce používat kvalitní bowdewny a broušená lanka. Promazat jak řazení tak i řadiče. Pak to musí jít lehce řadit.

Ohodnoceno: 1x

Od: lujs®
Datum: 21.05.13 13:42

Skoro před 3 lety sem vložil/a dost přesnou odpověď i s obrázkama Hanher.

Je to zde.

Datum: 21.05.13 17:34

Aktuální stav je ten že když mám na ukazateli 1 tak na přehazce 1 když 2 tak na přehazce 2...když 5 tak na přehazce 6 a když 6,7,8,9, tak na přehazce 6. Zkouším šrouby štelovat všelijak ale lanko se na těch posledních číslech málo natáhne což by se asi mělo dělat povytažením lanka ale to tam mám nějak zabukované a nejde s nim hejbat. Je mi 11 let a zkouším to poprvé v životě tak se mnou mějte prosím trpělivost, přehazovačka je sram X 7

Od: ar*
Datum: 21.05.13 18:01

ad trpělivost můžeme mít,ale pokud nevíme co se přesně šteluje tak ani nemůžme poradit.

Takže přehazovačka je Sram X7 a co je tam za řazení? Nemáš náhodou řadící páčky od Shimana? Jestli ano tak to fungovat nikdy nebude. Jsme zase u toho, že je poteba vědět co přesně se šteluje. Napiš ještě co je tam za řazení.

doplněno 21.05.13 18:17:

" Sram " a jaký Sram, není to Sram Attack? To jsou opravdu důležité informace. Já nevím jak ti ještě říct, že je potřeba vědět co se má seštelovat a hlavně jestli je to vůbec kompatibilní. Prostě není Sram jako Sram.

doplněno 21.05.13 18:37:

Tak to je spolu kompatibilní.

Jak už bylo psáno Na řadiči cvakni na 1 , přehazovačka musí být na nejmenším pastorku a horní kladka přehazovačky musí být s nejmenším pastorkem v jedné linii. Lanko v této poloze nesmí být našponované, ale ani nesmí "plandat", musí být prostě volně natažené. Nejlép uděláš když ho úplně povolíš a nejprve sešteluješ spodní doraz, ten se šteluje šroubkem H. Až to budeš mít nastavené tak aby řetěz nepadal z nejmenšího pastorku a neměl snahu nabíhat na druhý pastorek, tak natáhni lanko a utáhni inbus šroub. Pak by to mělo postupně řadit. Horní doraz na 9 se šteluje šroubkemL. Nesmí být moc přitažený, jinak ti doraz nepustí přehazovačku na všechny pastorky. Když bude moc volný, tak bude padat řetěz za pastorky.

doplněno 21.05.13 18:44:

Ten spodní doraz musí být nastaven tak, aby to bylo takto v zákrytu s úplně povoleným lankem (i bez lanka)

doplněno 21.05.13 19:58:

ad* , tak jak to dopadlo? Už to chodí?

Mnoho dobrých rad při "štelování" a opravě biku najdeš třeba tady http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci-servis-kol/

Ničeho se neboj, žádnej chytrej z nebe nespadl a nějak se s opravou začít musí. Když se ti pak na trase něco podělá nemusíš potom ničeho bát. Ten kdo spoléhá jen na servis, tak tlačí.;)

Datum: 21.05.13 18:06

Sram

Datum: 21.05.13 18:19

Je tam Sram x 7. Kolo je 2 roky staré, nic se neměnilo

Datum: 22.05.13 20:26

jestli ti to skáče jak chce , tak můžeš mít ohnutou patku a tu doma nesrovnáš

doplněno 22.05.13 20:26:

v servisu to bude stát cca 120kč

Od: ada*
Datum: 23.05.13 17:31

Mám problém s lankem, je málo natažené což by se mělo dělat asi povytažením. Jenže je tam nějak přidělané a ani silou s nim nejde hejbat. Vytočim inbus a ještě je tam taková věc to ho drží. Skočí to maximálně na 6stku a přemýšlím o servisu.

Od: ada*
Datum: 30.05.13 17:57

Vodítko lanka je zmáčklé a nejde s ním pohybovat.Možná přidám foto jestli bude čas

Datum: 30.05.13 18:03

Tedy kolego...

Pokud jste od 19.5. do dnes nebyl schopen seřídit přehazovačku, pak je nejvyšší čas utrhnout si od úst pár soust...a ušetřené peníze věnovat servisu (či kamarádovi co to umí).

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.