Ozubené soukolí nenavíjí řetěz na zpětný chod

Od: Datum: 12.03.13 18:54 odpovědí: 10 změna: 17.03.13 17:46

Dobrý den, u horského kola se mi na zadním kole nějak pokazilo shimano, nebo spíše to soukolí šesti ozubených kol. Když přestanu za jízdy z kopce šlapat, soukolí by se mělo otáčet pozpátku a navíjet řetěz, ale neděje se tak, soukolí se zasekne a řetěz se krabatí- nenavíjí se a spadne, nebo se zasekne.

Chci se zeptat, ví někdo prosím v čem je chyba a jak ji odstranit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.13 19:09

tak těch možnností moc není... bud je problem v kazetě, nebo v kolečkach přehazovačce nebo nastavení přehazovačky musí se vše volně točit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 12.03.13 19:38

Já bych v kazetě probém nehledal, to spíše v ořechu kazety, ale protože píšete o šestikolečku, tak to "šacuji ", že to nemá kazetu, ale vícekolečko. Pravděpodobně jde o starší model a "cvrček" ve vícekolečku nebyl mazán a přestal fungovat. Chce to sundat vícekolečko, vyčistit a promazat. Popřípadě koupit nové, vícekolečka stojí oproti kazetám pár korun. Vícekolečko je na náboji našroubováno.

Předpokládám,že jste kontroloval jestli jde řetěz na kladkách přehazovačky volně a horní kladka je s pastorkem při zařazené rychlosti v jedné ose.

doplněno 12.03.13 23:12:

Tak jestli je to ještě v záruce, tak to rozhdně reklamujte, od toho záruka je.

I když 1/2 roku staré horské kolo a 18 převodů, to muselo patřit k těm hodně levným, to je tak na úrovni MTB před 20 lety. To nemyslim nikterak zle, ale tam budete asi takovým problémům občas čelit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 20:04

pokud to je vicekolečko tak veru zpět.. ale na mém kole když jsem dotahl kazetu více tak se točila ztuha, tak jsem ji musel trochu povolit.. možna byla někde chyba v ní.. nevím.. ale jak jsem psal výše... chcete to rozhodit a vyzkoušet jestli se volně točí vše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lowr
Datum: 12.03.13 22:19

Všechno jde volně, drhne to vícekolečko ( sada šesti ozubených kol ), nejdříve se vícekolečko lehce viklalo a teď se netočí nazpět .

Staré to vůbec není cca půl roku, koukal jsem, že je kolo ještě v záruce, takže asi nemá cenu se v tom šťourat ale zkusit uplatnit záruku

Od: kolista
Datum: 13.03.13 13:16

V záruce to reklamujte.

Ozubená kola (vícekolečko) se jmenuje kazeta. Ta je nasazená na "ořechu" a je utažená matkou z boku. V ořechu je volnoběžka - ta má svoje ložisko a západky, něco z toho se rozsypalo a volnoběžka nefunguje. U levných kol se to sype často, možná reklamaci zamítnou jako běžné opotřebení. Pak je nejlevnější řešení dát nový ořech (starší jde sehnat i zadarmo) Je třeba klíč na matku kazety a ořech, ale dá se to udělat i bez něj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.13 13:36

jaký je teda rozdíl mezi vicekolečkem a kazetou? ja měl za to že kazeta jsou vlastně ta kolečka bez volnoběžky a vicekolečko je v kupě a povoluje se to cele i s volnoběžkou... asi v tom mám hokej.. budu se muset na to mrknout.. leží mi to na ponku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 13.03.13 13:59

Nemáš v tom hokej, hokej v tom má kolista."Vícekolečko" není nasazeno na ořechu, je komplet s volnoběžkou (cvrčkem) a šroubuje se přímo na náboj a není chyceno matkou jako kazeta ne ořechu. Já osobně jsem šestkovou kazetu ještě neviděl (na horalu), vždy se jednalo o vícekolečko.

Na sundání je potřeba stejný klíč jako na matku kazety, akorát není potřeba "bič".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 13.03.13 14:02

Klidně toto vícekolečko věnuji, je plně funkční a jen se mi tady soustu let válí.

doplněno 13.03.13 14:11:

Rozdíl mezi nábojem na vícekolečko (horní) a na kazetu (dolní)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolista
Datum: 13.03.13 17:35

Souhlasim, dělám zmatky *zed* To víte po večírku to nemyslí *kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lowr
Datum: 17.03.13 17:46

Děkuji Vám všem za ochotu a Vám pane Ar@ za nabídku. V týdnu, snad budu mít čas zajít reklamovat a uvidím co mi tam poví ...

Je to celoodpružený Olpran - na rám záruka 12 let na zbytek 24 měsíců, tak uvidíme ...

 

 

Poslední otázky Poradny sport
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.