OČR pro tatínka - co vše musíme zařídit?

Od: Datum: 09.11.12 14:07 odpovědí: 5 změna: 10.11.12 00:26

zdravím, za týden mám termín porodu, máme 3letého kloučka a tatínek půjde s ním po mém porodu na OČR. Co vše musí zařídit? Kam musí jít? Co si má vzít s sebou? Jak se to platí? Hned od prvního dne? A kolik % z platu? A bude nějaký rozdíl, když budu v porodnici a když už budu doma s nima? Na OČR může jít maximálně 9 kalendářních dnů, že? Díky Monika


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 09.11.12 14:35
 
avatar

Podívejte se a pročtěte si zákon o dávkách a podpoře při OČR - http://business.center.cz/bus…ravo/zakony/nempoj/cast3.aspx

§ 11

Dávky nemocenského pojištění jsou:
a) peněžité dávky:
1. nemocenské,
2. podpora při ošetřování člena rodiny,
3. vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství,
4. peněžitá pomoc v mateřství,

§ 25

Podpora při ošetřování člena rodiny

(1) Podpora při ošetřování člena rodiny náleží za podmínek dále stanovených zaměstnanci (muži nebo ženě), který nemůže pracovat, poněvadž musí
1. ošetřovat nemocné dítě mladší než 10 let, nebo
2. pečovat o dítě mladší než 10 let z toho důvodu, že
a) dětské výchovné zařízení, v jehož péči dítě jinak je, nebo škola, do které chodí, byly uzavřeny z nařízení příslušných orgánů, nebo
b) dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči dětského výchovného zařízení nebo docházet do školy, nebo
c) osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, nebo jí byla nařízena karanténa (karanténní opatření), a proto nemůže o dítě pečovat, nebo
3. ošetřovat jiného nemocného člena rodiny, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou osobou.
 
Od: pt®
Datum: 09.11.12 14:46
 
avatar

Zavolejte Vaší dětské lékařce, co má manžel podniknout, aby mu vypsala OČR, a podle toho se zařídíte.- pt

 
Datum: 09.11.12 16:03
 
avatar

Ve Vašem případě se jedná o ošetřování dítěte z důvodu, že osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, nebo jí byla nařízena karanténa (karanténní opatření), a proto nemůže o dítě pečovat. Manžel bude mít na OČR nárok, pokud je nemocensky pojištěným zaměstnancem. OSVČ nárok nemají.
OČR vystaví ošetřující lékař ženy. Manžel si k němu zajde, lékař mu vystaví papír a manžel ho odevzá svému zaměstnavateli. Má nárok na 9 kalendářních dní dávky od prvního dne ošetřování. Po skončení ošetřování opět zajde k lékaři, ten vystaví ukončení, to se zase odevzdá zaměstnavateli.
Nedá se jenom tak od oka říci, kolik % z platu. Pro výpočet dávky se použije vyměřovací základ za rozhodné období (česky, i když nepřesně hrubá mzda za předchozích 12 měsíců), který se podělí počtem kalendářních dnů za totéž období (obvykle tedy 365, při přestupných rocích - což je i tento - 366), od nichž se napřed odečte vyloučená doba (to znamená dny nemoci, neplaceného volna...). VELMI zhruba se dá říci, že to může být asi tak 54 % z hrubé mzdy (pokud by byla hrubá mzda 10.000, dávka by byla přibližně 5.400 za měsíc, čili za 9 dní kolem 1600). Jestli budete doma nebo v porodnici, to nehraje roli. Podstatné je, na kolik dní napíše lékař manželovi ošetřovačku - může i třeba na 3 týdny (v práci to bude mít jako omluvené neplacené volno), ale zaplaceno dostane jenom 9 dní, a může taky třeba na 4 dny...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.11.12 16:24
 

Na dobu vašeho pobytu v porodnici OČR vystaví porodnice, řekněte si lékaři/sestrám při příjmu. Na dobu vašeho pobytu doma záleží na vašem lékaři, jestli si bude myslet, že je to potřeba. Obvykle ji v takovém případě pouze ve výjimečných případech (například pokud jste po císařském řezu a brzy propuštěná).

 
Datum: 10.11.12 00:26
 
avatar

OČR může trvat tak dlouho, jak dlouho bude potřeba. Údaj 9 dnů se vztahuje pouze k době, za niž náleží ošetřovné. (Výše je podobná jako nemocenské.)

OČR musí být vastavena na Vás, protože Vy se v době pobytu v porodnici nemůžete o dítě starat. OČR na dítě lze vystavit pouze v případě nemoci dítěte.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.