Pokousání psem - úhrada léčby apd

Od: Datum: 05.02.13 17:57 odpovědí: 15 změna: 16.04.13 21:52

Při procházce na ulici pokousal cizí pes, jehož majitel je znám, osmiletou dceru. Dítě bylo hospitalizováno v nemocnici, má několik tržných ran na ruce. Časem se bude muset podrobit plastické operaci. Majitel nemá psa pojištěného, ani se nemá k tomu, aby situaci nějak řešil. Je mu to šumafuk. Co teď? Pochopitelně budu chtít po majiteli uhradit roztržené oblečení, pobyt v nemocnici a v budoucnosti i třeba tu plastickou operaci. Prosím, poraďte, kam nahlásit. Na policii již zápis o pokousání je. Děkuji.

A prosím, "nekamenujte" psa. Chyba byla především na straně majitele...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 05.02.13 18:00

Základ je, oznámit to na policii, což jste udělala. Já bych šel se zprávou od lékaře na její oddělení a tam se informoval. V každém případě bych ukamenoval ne pejska, ale toho majitele!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.13 18:02
avatar

První věc, kterou jste jistě zjišťovali: byl ten pes očkován proti vzteklině? Ale o tom nemusím psát, to nejspíš byl a určitě to řešili v nemocnici.

Vy ovšem budete teď řešit jiné věci. Co znamená to, že ten majitel se k nřešení situace nemá? Nevyvýjí sám žádnou iniciativu, nebo přímo odmítá případné vaše požadavky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 18:07
avatar

Pokousání psem se u nás většinou řeší jako přestupek (přestupková komise příslušného města, obce). V tomto případě je v rámci přestupkového řízení majitel psa povinnen uhradit Vám léčebné výlohy i škodu na oblečení.

Také můžete na majitele podat trestní oznámení (na policii), pokud ovšem sama policie už napadení neshledala jako přestupek. V případě žaloby si připravte důkazy - lékařské zprávy, případné svědky apod.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: abc*
Datum: 05.02.13 18:23

pokud půjde na plastickou operaci, tak by se mělo dle zákona jednat o přečin ublížení na zdraví z nedbalosti a nikoli pouze o přestupek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 05.02.13 18:24

Důležité je, jak již uvedeno, že je záznam o tom, že zranění vaší dcery způsobil sousedův pes. Písemně a nejlépe na návratku pošlete majiteli vyčíslenou náhradu za vzniklou věcnou škodu s číslem vašeho účtu, kam vám má peníze a do jaké doby poukázat s tím, že po skončení léčby budete ještě požadovat úhradu nákladů za léčení, pobyt v nemocnici a bolestné. Jeho výši vám v bodech určí zřejmě v nemocnici nebo i dětský lékař. Jeden bod se účtuje 120 Kč. Uplatnit náhradu za rotrhaný oblek můžete i najednou po skončení léčby s ostatním vyúčtováním. V případě, že vám nebude úhrada poskytnuta budete muset postupovat běžnou právní cestou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 05.02.13 18:45
avatar

Pokud to policie posoudila jako přestupek, předala případ na městský úřad. Časem (třeba za měsíc, dva) tedy můžete čekat předvolání k jednání o přestupku, na které si připravte vyčíslený soupis všech škod a souvisejících nákladů (třeba i nějaké bolestné apod.), možná se před tím poraďte s právníkem, jak naložit s tou budoucí plastikou. Nevím, co by se stalo v případě, že by se z toho vyklubal trestný čin, jaký by byl další postup. V případě přestupku by majitel psa dostal pokutu + zřejmě příkaz uhradit všechny vaše nároky, ovšem opět nevím, jak by to dopadlo s plastikou, zda by se jednání odložilo, nebo co.

Majitele psa do té doby můžete nechat prakticky v klidu.

Abyste měla klid i Vy, že případ nezmizel ze světa, zajděte se zeptat na policii, co se bude dál dít. Oni by Vám už měli říct, zda to předali a kam, nebo jak budou dál postupovat.

doplněno 05.02.13 18:46:

Snad netřeba zdůrazňovat, že soupis vašich škod by měl být podložen odpovídajícími doklady.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kkkk*
Datum: 05.02.13 19:25

Děkuji všem

Od: kacc*
Datum: 16.04.13 21:52

Dobrý den, mám opačný problém. V létě 2012 jsme byli s přítelem na lavičce a kde se vzal, tu se vzal, malý kluk nám vlítnul před psa. Kluk měl 20kilo, pes 40. Pes se leknul a ačkoliv byl na vodítku, ohnal se, kluk to odnesl modřinou od packy a pár stehy na ruce, když mu ji pes přejel zuby leknutím (to mám od něj běžně, je to holt velký pes). Chlapce jsme ihned doprovodili k rodičům, pravidelně se ptali na jeho stav, donesli jsme "bolestné", jelikož nám situace bylo nesmírně líto, psa překontroloval na veterině, zkrátka udělali vše. Prostě vše se vyřešilo bez problémů.

Před pár týdny nás kontaktovala Policie (nikdo nic nikam nehlásil, zřejmě je to automatický pokyn z Nemocnice nebo od Veterináře, nevím), že nám příjde obsílka. Jelikož si Policie prověřila, že rodiče chlapce nic nechtějí řešit, jelikož již dávno máme vše vyřešeno a oni platili max 30Kč na pohotovosti, oznámili nám, že pokud obsílku - dopis nevyzvedneme, dojde k promlčecí lhůtě, kdy rodiče nemají na náklady právo. Vlastně by se tím ušetřilo papírování, když mezi sebou máme vše vyřešeno.

Přítel včera skutečně dostal oznámení, že jej na poště čeká dopis, má si jej do 10 dní vyzvednout a pokud ne, bude mi i přesto doručen (tak to řeší naše Pošta). Nevíte, jaká je ta promlčecí lhůta od oné událasti nebo odkdy se to počítá, prosím? Nebo zda nám policie opravdu podala správné informace a na obsílku nemáme reagovat?

kdyby jste někdo věděl,

děkuji moc!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gustav*
Datum: 05.02.13 21:04

Majiteli psa, doporučit (povinnou) návštěvu VETERINY s vyšetřením psa případně očkovat psa i dítě u lékaře proti vzteklině!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 21:09

tak toho si snad lékaři jsou vědomi nebo že by to bylo až tak špatné s českym zdravotnictvím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 21:31
avatar

O tom jsem psal hned ve své první odpovědi (celkově druhá v otázce. První, co lékaři při hospitalizaci pokousaného udělají, je, že se ptají, zda pes je znám a je-li očkován. Pokud se ho nepodačí dohledat anebo se ukáže, že očkován není, automaticky pokousaného preventivě očkují (což, mimochodem, není nic příjemného; příslušné injekce se dávají do břicha a je jich neúrekom, tuším, že hospitalizace s očkováním trvá dva měsíce, rozhodně minimálně měsícú.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 11:37

Tohle doktoři dělají automaticky. Nevím, zda na to je zákon, ale když náš pes poškrábal sousedku (radostí, nikoli ve vzteku), tak to bylo první, co nám doktor řekl - museli jsme ještě ten den doložit, že je očkovaný a nechat ho zároveň zkontrolovat a přinést potvrzení, že je zdráv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: katkabeaphar*
Datum: 07.02.13 10:52

Už několik let se postexpoziční vakcína neaplikuje do břicha a už to není ani velký objem. Aplikuje se buď podkožně nebo do svalu, nejčastěji v oblasti deltových svalů nebo u malých detí na boční straně stehen. Aplikuje se vždy pokud je to tedy do svalu 1ml látky a jsou injekce 4-5. Vždy v den pokousání (nebo dostavení se do nemocnice), pak 3.den, 7.den a 14.den a někdy 28.den. Nebo podle jiného schématu (staršího) 2 injekce v den pokousání, pak jednu 7.den a další 21.den. Při podkožní aplikaci je to zanedbatelné množství.

Doba hospitalizace se již také zkrátila na 4-8 dní podle citlivosti pacienta na očkovací látku.

Pěkný den

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.02.13 12:51
avatar

Díky, rád jsem se poučil. Mé informace byly poněkud zastaralé. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 06.02.13 11:17

pes za to nemůže a ani pán za to nemůže , každej byl nějak vychovanej a třeba pán byl vychovanej špatně a neví , že se pes nemá pouštět .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.