Zánět achilovky - léčba

Od: Datum: 12.02.11 10:52 odpovědí: 1 změna: 12.02.11 11:59

Léčím ho už asi 2 měsíce, nejprve mi ortoped předepsal protizánětlivé prášky + náplast s diclofenacem (stejná látka je v masti Veral - tu mažu teď) a doporučil fixaci do sádry. To jsem nechtěl, takže jsem se snažil nohu co nejméně zatěžovat chůzí. Po měsíci jsem šel na kontrolu, stav se moc nezlepšil, takže znovu doporučena fixace - tentokrát jsem na ni již přistoupil, ale ne sádru (plast) ale fixační ortézu (mimochodem super věc, nechápu že se v dnešní době ještě používají sádry na výrony kotníků). Tím to mělo být ze strany lékaře vyřízeno, ale protože chci být co nejdříve fit, snažil jsem se zístat nějaký doplněk léčby "fixací", o laser (jestli je vhodný) jsem si musel říct, jinak prý nic jiného dělat nejde (žádná vířivka, masáž, ...).

Ted jsem ho dochodil - 5x. Zlepšení velmi mírné, spíše krátkodobě po aplikaci, kdy je šlacha prohřátá. Už jsem dříve byl na jiném laseru, který nepůsobil tepelně a pomohl mi (byl to mnohem menší problém než nyní).

Nemáte s tím někdo vlastní zkušenosti? Zda dále investovat do laseru (100,- jedna 10min aplikace), když na tu šlachu působí teplo, nemám zkusit Solux (myslím že tak se říká tomu červenému teplému světlu)? Také jsem cosi četl o léčbě rázovou vlnou.

Jde o to, že ještě tak 14dní mám mít fixaci a pak teprve jdu na kontrolu k ortopedovi, a nechci ten čas promrhat bez toho abych léčbu podpořil i jinak než jen fixací.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 6 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.11 11:59
 
avatarTrápí Vás bolesti Achillovy šlachy? Objevuje se bolestivost ráno již při pokusu o první krok? Zhoršuje se při zátěži např. při sportu a přetrvává po něm?Nahmatáte si na Achillově šlaše vřetenovité zduření které při tlaku bolí? Pak trpíte onemocněním zvaným zánět Achillovy šlachy nebo též tzv. Achillodynií!


Příčiny zánětu Achillovy šlachy

Záněty Achillovy šlachy vznikají z otlaku v obuvi nejčastěji při sportu, a dále je způsobuje nepřiměřená zátěž a nedoléčené úrazy. Mnoho jich souvisí i s celkovým postižením organizmu např. u revmatiků.

Léčba zánětu Achillovy šlachy

bezskalpelový zákrok na achilové šlašebezskalpelový zákrok na achilové šlaše

Léčba lehčích forem zánětu Achillovy šlachy spočívá v odtížení, lokální aplikaci protizánětlivých mastí a fysioterapii. Při této léčbě odeznívá většina zánětů a nepřechází do tzv. chronického zánětu Achillovy šlachy. U tohoto vážného onemocnění již velmi hrozí utržení Achillovy šlachy se všemi nepříjemnými důsledky tohoto těžkého poranění. Tato fáze zánětu již vyžaduje dohled odborníka a razantní léčbu. Tato spočívá většinou ve znehybnění končetiny sádrovým obvazem a při nelepšení operaci. Při této lékař protíná, nebo odstraňuje zánětlivě změněný obal šlachy.


Terapie zánětu Achillovy šlachy na našem pracovišti

Na našem pracovišti se dlouhodobě věnujeme problematice zánětu Achillovy šlachy. Většina našich pacientů se k nám dostavuje již ve fázi chronického zánětu Achillovy šlachy, mnoho jich již vyčerpalo kompletní škálu běžně dostupných léčebných metod, a výjimkami nejsou aplikace kortikosteroidu, které v oblasti šlachy přísně nedoporučujeme! operace a ozářky rentgenem a to i opakovaně. Převážné procento jsou sportovci, a to i vrcholoví, kterým zánět Achillovy šlachy zcela znemožňuje sportovní aktivitu.


Léčba zánětů Achillovy šlachy na našem pracovišti a naše výsledky.

Léčba u nás začíná informacemi z předchorobí a dosavadní léčby. Následuje sonografické vyšetření. Dále je nutno vyloučit systémové zánětlivé onemocnění. Teprve po tomto vyšetření pacientům navrhujeme léčbu. Od r.2004 využíváme k léčbě zánětu Achillovy šlachy u nás terapii akustickou rázovou vlnou .Ošetření provádíme v lokálním znecitlivění Marcainem a provádí se jednorázově pod sonografickou kontrolou.Po l2 hodin je pak místo zcela nebolestivé.Následně doporučujeme 48 hodinový klidový režim,ledování , aplikaci protizánětlivého spreje. Po dvou dnech je možná běžná zátěž.Sport může následovat za 3-5 týdnů dle tíže onemocnění.Doporučujeme po ošetření taktéž vysoké dávky Wobenzymu.

Akustickou rázovou vlnu jsme již aplikovali v případě zánětu Achillovy šlachy od r 2004 do konce r. 2006 216 pacientům.Výsledný efekt jsme hodnotili po 6 měsících od ošetření.V 182 případech jsme zaznamenali úplné vyléčení pacienti sportují bez obtíží šlacha má normální reliéf.V 11 případech potíže zcela odezněly , na šlaše ,ale je vřetenovité zduření které je nyní nebolestivé , a postupně ustupuje.V 9 případech došlo pouze k částečné úlevě,u těchto jsme po 6 měsících ošetření opakovali , plný efekt se u 3 pacientů nedostavil a stav byl řešen arthroskopickou peritenonektomií /což je odstranění šlachového obalu za pomocí endoskopické optiky/. 14 pacientů se k následným kontrolám nedostavilo a ani nás nekontaktovali.


Závěrem

Zánět Achillovy šlachy je časté onemocnění trápící velkou část hlavně sportující populace. Pokud je ponecháno neléčené, může svému nositeli způsobit až invalidizaci způsobenou utržením Achillovy šlachy. Proto k léčbě zánětů Achillovy šlachy přistupujeme razantně a v souladu s nejmodernějšími poznatky, na tomto základě dosahujeme špičkových výsledků.

 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.