Budu mít narok na mateřskou (PPM)

Od: Datum: 08.11.12 22:41 odpovědí: 5 změna: 09.11.12 15:52

Byla jsem zaměstnána od řijna roku 2008 do konce roku 2011 po te jsem dostala výpověd s šesti měsíčným odstupným po té jsem byla půl roku bez práce a k prvnímu červenci mě vzali zpět ovšem na dobu určitou po dobu nemocenské jiné kolegině. od 10.8 jsem na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství tudíž mi neuplynula zkušební doba. Paní za kterou jsem byla "jakoby" zaměstnána se již v zaří vratila do práce ale dosud mi nepřišel žadnyý dopis o ukončení pracovního poměru takže předpokládám že jsem stale jejich zaměstnancem. Termýn porodu mám v únoru 2013 budu mít tedy nárok na PPM i když se mnou zaměstnavatel ukončí pracovní poměr?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 08.11.12 22:50

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění (zaměstnání) trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).

Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

doplněno 08.11.12 22:54:

Předpokládám, že Váš pracovní poměr skončí uplynutím doby určité.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.12 23:04
avatar

Pracovní poměr (PP) sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby, a to bez ohledu na nemoc, těhotenství či jiné okolnosti. Protože obě strany sjednávají PP na dobu určitou dobrovolně, vědí obě strany, kdy PP skončí.

Tzn., že zaměstnavatel nebyl povinen Vám nic psát. Zaměstnavatel byl povinen v poslední den PP vystavit potvrzení o zaměstnání, ale nebyl povinen Vám je zaslat.

Doporučuji zatelefonovat zaměstnavateli a zjistit, jak to s Vámi vypadá. Já se domnívám, že Váš PP skončil dnem návratu Vaší kolegyně do zaměstnání, a že na Vás čeká u zaměstnavatele k vyzvednutí potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list).

___ Jestli Váš PP skončil v září, nesplníte podmínky pro přiznání PPM. V takovém případě byste měla nárok na rodičovský příspěvek - od porodu do 4 let věku dítěte. Pokud by však podmínky splnil otec dítěte, mohli byste zvolit i jinou variantu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: michaela*
Datum: 09.11.12 10:57

Děkuji tak nějak sem si to i myslela, je to skoda měla bych ji vážně pěknou. Ale překvapuje mě že mi ten započták ještě nikdo nedal vždyt tam koncem každého měsíce chodím odevzdat prodloužení nemocenské a navíc tam pracuje i můj přítel takže to mohli poslat po něm je to divné. No dobře ale ted mě ještě napadlo to se nemusím hned hlasit na pracáku když jsem nezaměstnaná? Nerada bych z toho měla nějaký problém. A jak to ted bude probíhat do porodu budu na nemocenské a pak přejdu na rodičák? A měl by přítel narok (kdyby sme se ještě letos vzali) za rok 2013 na slevu na dani na manželku když teda mateřskou nedostanu? Doufám že jsem to napsala srozumitelně. Předem děkuji za odpověd

Datum: 09.11.12 13:12
avatar

Registrace na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných. Vy jste navíc v pracovní neschopnosti (= nejste uchazečem o zaměstnání) takže Vás ÚP ani zaevidovat nemůže (k registraci byste mj. potřebovala i potvrzení o zaměstnání).

___ Není možné, že potvrzení o trvání PN předáváte někomu jinému (vystavení potvrzení o zaměstnání může mít na starosti někdo další)? Zaměstnavatel skutečně není povinen Vám nic zasílat - dokumenty může předávat pouze Vám (příteli jedině na základě písemné plné moci).

Ještě mne napadá, jestli na Vás zaměstnavatel nezapomněl. Na situaci to sice nic nemění - Váš pracovní poměr skončil návratem kolegyně po skončení její PN - ale zaměstnavatel mohl zapomenout potvrzení vystavit.

Podle mne byste se měla se zaměstnavatelem domluvit a potvrzení si vyzvednout.

___ Slevu na manželku lze uplatnit nejdříve od data sňatku, slevu na vyživované dítě může přítel uplatnit i v případě, že byste se nevzali.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: michaela*
Datum: 09.11.12 15:52

MOc děkuji za odpovědi moc mi to pomohlo je dobré vědět co můžu očekávat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.