Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Věda mezi 1918-1938

Od: dicknadruhou odpovědí: 5 změna:

Ahoj, chci se zeptat, co se vynalezlo mezi 1918-1938? V čekoslovensku... Dělám referát, ale jak googlim,tak googlim, tak nic nemůžu najít... Předem dík za rady :)

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

figurek*
hodnocení

0x

například Josef Heyrovský objevil polarografii.

 

astar*
hodnocení

0x

Zkus něco ze zbrojní produkce, v té jsme byli na světové špičce - např. tank LT-38, kulomet vz. 26,...

 

lidus*
hodnocení

0x

Víc sem toho zatím nenašla.

Karel ŠMIROUS

Jeho dlouholetý výzkum přenosu barevné fotografie na papír byl korunován úspěchem ve formě vynálezu procesu hydrotypie, kterou patentoval roku 1921. Za tento vynález a fotografie zhotovené touto technikou dostal roku 1937 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. I přes zájem firmy Kodak však hydrotypie nenašla širší uplatnění v praxi v důsledku války a nástupu moderních barevných fotografických papírů. Celkově je Karel Šmirous autorem tří československých patentů v oblasti barevné fotografie.

JAROSLAV HEYROVSKÝ

Koncem roku 1921 napadlo Heyrovského měřit proud, který prochází kapkovou elektrodou.[5] První závislosti (polarografické křivky) zaznamenal 10. února1922 při elektrolýze roztoku chloridu sodného.[13] Začátkem roku 1922 mezi kapkovou elektrodu a potenciometr zařadil galvanometr.[5] Metoda byla objevena při zkoumání elektrolýzy se rtuťovou kapkovou katodou, kterou byly při objevu z roztoku deponovány alkalické kovy.[18] V říjnovém číslem roku 1922 časopisu Chemické listy se objevil článek o tomto objevu nazvaný Elektrolýza s rtuťovou kapkovou metodou.[5]

doplněno 15.12.12 16:53:

10. prosince 1935 _ první pokusný televizní přenos v Československu. Dr. Jaroslav Šafránek uvedl do provozu první kompletní televizní aparaturu pro vysílání a příjem mechanické televize, určenou pro experimenty a demonstraci. ASI TO SEM NEPATŘÍ.

doplněno 15.12.12 18:37:

V letech 1934_1936 pracoval v Chrásti u Chrudimi na svém pokusu s létacím kolem Josef Kábele. Jeho stroj měl rozpětí křídel úctyhodných 10 metrů a vrtuli o průměru 1,4 metrů. Při prvním pokusu na svažité louce v obci Řestoky se letoun krátce klouzavě vznesl a poté rovněž havaroval. Po 2. světové válce věnoval Josef Kábele části letounu leteckému muzeu v pražských Kbelích.[4]

doplněno 15.12.12 19:34:

zpravy.idnes.cz/...

 

hodnocení

0x
avatar bimbam

Stanislav Bechyně - železobeton

(už jsem to sem před minutou jednou psala, kam se to ztratilo?)

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Nezapomeňte na vsetínského rodáka Josefa Sousedíka. Zde je jeden odkaz, abyste věděl, o koho jde:

cs.wikipedia.org/...

Zrovna tenhle odkaz je poněkud zpochyňován, ale když máte jméno, jistě si najdete další zdroje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]