Otec odmítá vyplatit dceři stavební spoření

Od: Datum: 31.01.11 19:22 odpovědí: 13 změna: 02.02.11 09:35

Prosím o radu - v době, kdy nebyla dcera plnoletá, založil její otec stavební spoření na její jméno. Nyní je dceři 19, řádná lhůta pro spoření skončila již v roce 2009, na účet je spořeno dále. Otec však odmítá dceři peníze vyplatit. Může dcera toto stavební spoření sama ukončit? Děkuji za radu. I.L.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirkazhane
Datum: 31.01.11 19:25

Ano. Koneckonců nikdo jiný než plnoletá dcera to udělat nemůže. Problém je jen v rovině morální. On někdy otec řekl, že to spoří dceři?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roboot*
Datum: 31.01.11 19:40

*ee* To se nedivím, když jí to chudák spoří a ona to hned v 19 chce rozfrcat, nebo chcete říct, že si pořizuje bydlení jo? *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kuky*
Datum: 31.01.11 19:52

Ono je to trochu složitější, dcera chce studovat na VŠ a otec jí kromě stavebka odmítá vyplácet i výživné, přestože úspěšně podniká. Takže o nějakém rozfrncávání nemůže být ani řeč. Ano, jde o morální rovinu - to, že chce studovat je její problém, ať si na studia vydělá.

Datum: 31.01.11 20:05

kuky. Tím, že se Vaše dcera stala plnoletou, tak ve většině případů se stává majitelkou naspořených peněz na stav.spoř. ona. V tomto případě již otec nemůže mluvit do toho, jak dcera s penězi naloží. Některé stav.spoř. však mají ve smlouvě dodatek, že s těmito penězi smí potomek nakládat jen se souhlasem rodičů. Pak by tu byl problem. Dcera ať si dojde na pobočku stav.spoř. a tam ať si zjistí, jak to s její smlouvou je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.11 17:14
avatar

Ono ta zase není tak jednoznačné...

...otec jí kromě stavebka odmítá vyplácet i výživné...

stačí si přečíst Zákon o rodině např. na http://www.trestni-rizeni.com/ZR/zr-vyz.html kde je např. napsané:
§ 85
(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.
(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje.

takže otec by měl přehodnotit svůj přístup k výživnému, protože by mohl narazit na paragrafy...dcera si může nějakou korunku přivydělat, ale sama to všechno určitě nezvládne...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.11 01:14
avatar

Účet u stav. spořitelny i jinde je výlučným vlastnictvím osoby, která je ve smlouvě vedena jako majitel účtu. Svéprávný a zletilý majitel rozhoduje o svém účtu sám a je naprosto nepodstatné, kdo na účet vkládal peníze. V případě nezletilého či nesvéprávného jedince jedná za tyto oprávněná osoba, kterou je zpravidla rodič a opatrovník.

"lhůta pro spoření" ze strany spořitelny žádná není, spořit lze libovolně dlouhou dobu. U stavebního spoření je jediným limitem pro klienta cílová částka. To, co mnozí zaměňují s dobou spoření, je doba, po kterou jsou účelově vázány prostředky na účtu a hlavně částky státní podpory. Tato doba je podle data uzavření smlouvy 5 nebo 6 let. Po uplynutí této doby lze i nadále spořit, ale je také možno naspořenou částku vybrat a použít na cokoliv bez doložení účelu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: knopka*
Datum: 01.02.11 08:10

Podle mně je správné že by o penězích měl rozhodovat ten kdo je tam spořil i když je to na jeho dceru.Otázka je proč ty peníze odmítá vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.11 16:39
avatar

S tím rozhodováním je to stejné, jako kdybych měl rozhodovat, jak bude s mými penězi nakládat např. mechanik, kterému jsem zaplatil za opravu auta. Rozhodovat se má každý včas, to je před tím než finance někam investuji. V tomto případě si měl peníze uložit na svůj účet a pak teprve rozhodovat komu je dá nebo nedá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 01.02.11 17:48

Nejlépe ví její otec proč to zakládal na ni. Mohu ho též pochopit, že jeden účet měl na sebe a jako druhý použil dceru. Někteří v rodinách to tak dělají, když někdo na sebe nechce spořit. Taky jsem tak jedno měl. Jistě, dcera nebyla plnoletá.
Víte jaké jsou mezi nimi vztahy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karina*
Datum: 01.02.11 17:58

kuky, dojděte si pro podrobné informace na tu konkretní stavební spořitelnu. Pokud otec spořil na dceřino r.č. neměl by se k těmto penězům nedostat, protože dcera je dnes plnoletá. Protože stavebko založil v době její nezletilosti, bude asi potřeba i jeho podpis k vyplacení částky. Ale to se právě dá jistě nějakým způsobem patrně vyřešit. Co kdyby odcestoval do zahraničí a dcera na něj ztratila kontakt? Tak si spořitelna musí umět také poradit a Váš případ jistě není situace se kterou by se ještě nesetkali.Karina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.11 07:51
avatar

Bohužel se pletete. Jediný, kdo může s účtem a prostředky na něm disponovat je osoba, na kterou je účet veden - tedy dcera. To, že v době její nezletilosti založil účet někdo jiný a spořil na něj je věc jiná. Zrušit účet a peníze vybrat může jedině sama dcera. Peníze jsou pouze její a otec nemá žádné právo spolurozhodování co s nimi, pokud si to vyloženě dcera nebude přát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karina*
Datum: 02.02.11 08:29

cyril a v čem se pletu? V čem je moje odpověď jiná než Vaše?

Pouze v tom, že navíc píši, že nevím jak je to v případě vyzvednutím peněz, když stavebko bylo založeno před zletilostí dcery. Karina

doplněno 02.02.11 08:49:

no a už jsem to dohledala, takže to už vím. Ano, se stavebkem může dle libosti nakládat zletilá dcera (pokud bylo spořeno na její r.č. ), pak není co řešit. K

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lm®
Datum: 02.02.11 09:35
avatar

Z vlastní zkušenosti (bohužel *zed*) Vám sděluji,že stavebko může vybrat dcera ,a an i vám to nemusí říct!

Mám tuto neblahou zkušenost přes staršího syna,který pod vlivem přítelkyně (,kterou celá široká rodina nenávidíme) vyzvedl veškeré prostředky,které jsme mu my a prarodiče za léta naspořili.My jsme se to dověděli jen díky tomu,že z našeho účtu stále odcházeli na toto stavebko peníze a ty se nám začaly vracet zpět.

Stačil mu k tomu pouze OP a věk nad 18 let!No a dle mne i silná nátura! Nemusí mít ani číslo té smlouvy!

U mladšího syna si po této zkušenosti uděláme opatření a peníze před jeho 18 převedeme na spořící účet na jméno jiné než synovo.

doplněno 02.02.11 09:39:

Asi by bylo dobré vědět z jakého důvodu odmítá otec platit výživné.

Výživné platit ze zákona musí,stavebko samozřejmě nikoli.

Některé děti jsou tzv věční studenti,pak se nelze divit ,když se rodič vzpouzí.Neříkám,že je to Váš případ ,ale znám z okolí,že student žije jako pán,2x opakuje ročník a maminka dřoucí přesčasy jak blázen chodí v hadrech ze sekáče,ve kterých byste nešla ani vyplít záhon za barák.*ee*

doplněno 02.02.11 09:40:

odcházely *hi*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.