Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Nevím zda dokážu přesně formulovat situaci do které se dostala známá. Žila spoustu let nesezdaně s druhem, on byl rozvedený a měl tři děti. Známá v neblahém okamžiku na něj nechala upsat polovinu nemovitosti. Uplynul rok a něco a on zemřel. A řešilo se dědictví ona musela prokazovvat výpisem Z KÚ bezdlužnost nemovitosti ta byla celé roky ok. Navíc zaplatila dotyčnému pohřeb a děťátka se nemají k tomu se s ní vyrovnat. byla jim písemně zaslána v posledních dnech žádost s datem do kdy provést úhradu. No, ale nyní k jiné záležitosti. K dědickému řízení paní přizvána nebyla, to proběhlo v prosinci cca 20.12/10 a jaké bylo její překvapení když počátkem ledna dostala dopis z exekučního úřadu dne 13.1,2011 k obestavení nemovitosti z důvodu kosmických dluhů jedné z dcer. Údajně se jedná o půjčku z banky, kterou 10 let nehradily. V roce 2003 již proběhlo soud , žřejmě se jedná o záležitost z roku 1999, která byla nedobytná. Vztahuje se na tento případ promlčecí 10 letá lhůta?Při dědickém řízení před svědky uvedla při plném vědomí orientovaná místem a časem bez známek duševní poruchy, že o žádných dluzích neví a nemá. Samozřejmě žádnou žádost při neschopnosti splácet nesepsali, nikoho nekontaktovali. Zkrátka průšvih pro starou paní nemocnou se srdcem. Ta do chvíle kdy přišel dopis nic netušila. Prosím poraďte jak se má stará paní bránit.
Občanské poradny a Judr, komisařku, která vedla dědické řízení již kontaktovala ta jí odvětila, že dluhy má dnes kdekdo a dál s ní nejednala. Báječný přístup.Exituje precedens? Přece nemůže čekat až jí přijde exekutor a vyhodí ji na ulici a dá nemovitost za směšný bakšiš do dražby?Bylo jí nabídnuto pouze předkupní právo , ale ona v současné době tolik fin. prostředků nemá a dluh narůstá 15% úrokem.
Exekutorský úřad byl již kontaktován bez výsledku, dnem vložení dcery druha na katastr je majitelkou 1/6 .Jaké je pravděpodobnost ,že takový podíl se prodá v dražbě? Prosím má někdo konkrétní možnost pomoci radou. V jiné notářské kanceláři se právníci radili taktéž. Pomohl by v tomto případě ombucman? Byla zde dotknuta její práva vlastníkova.
Paní je rozhodnuta kontaktovat media. V současné době ji čeká zítra jednání, v jisté kanceláři na poradna Smíchově. Reakce dlužníků byla pouze po jejím kontaktování, kdy jí bylo lakonicky sděleno: Se Vám omlouvám, máte ty peníze? Za dva dny ji navštívíli neohlášení a požadovali částku na svůj značný dluh. Nazvali to urychleným řešením. Paní s nimi sama odmítla jednat byla vyděšená a domluvila schůzku na odpoledne, kdy se nedostavili a poslali sms s údajnou poruchou auta. Od té doby nic. Po té nečekané návštěvě podala trestní oznámení na POLICII s podklady a zápisem z jejich návštěvy.
Prosím poraďte na koho je možno se obrátit.? Co může paní podniknout. Celé noci nespí od příchodu dopisu.Bylinky a nic jí
nepomáhá.
Děkuje za všechny přínosné rady.
spravedlnost, na počátku stálo chybné rozhodnutí Vaší známé. Nechala přepsat půl nemovitosti na druha, který měl děti .K dědictví tedy nebyla oprávněnně přizvána.Vše co bylo jeho (tedy polovinu domu) zdědily jeho děti. Možná, že asi druh o dluzích své dcery věděl...Jinak by stávající situaci předešel tím, že by sepsal závěť, ve které by určil dědicem své poloviny domu právě svojí družku.
Exekutor jakmile zjistil, že dcera nabyla dědickým řízením majetek ,tak nechal obstavit podíl domu dlužnice obstavit. Je to jistě pro Vaši známou naprosto šílená situace. Bohužel se domnívám, že je naprosto zákonná. Práva její, jako vlastníka poloviny domu nebyla dotčena.
Na druhou stranu se mi nejeví dost reálné, aby si někdo koupil v dražbě 1/6 domu , navíc s tím, že pak nadále 1/2 a 2/6 vlastní cizí lidé. Spíš bych viděla řešení v tom, aby se paní snažila urychleně prodat svoji polovinu domu. Pokud je dům dispozičně řešen tak, že její půlka je vlastně samostatná jednotka, mohla by mít naději na úspěch.
Dál se ze zkušenosti obávám, že všichni sourozenci vč. jejich rodin se asi budou snažit Vaší známé velmi znepříjemnit žití v domě a do budoucna a vzhledem k jejímu věku ji nečeká nic pěkného. Takže to by prodej půlky domu vyřešil.
Jediné co můžu poradit, spojit se s exekutorem a nějakou formou písemného zápisu si nechat potvrdit, že předmětem exekuce je a vždy bude pouze 1/6 ( o ty cizí 2/6 se starat úzkostlivě nemusí) a v žádném případě její polovina domu. A sesbírat doma všechny doklady ke všem věcem, které si paní pořídila , nejlépe je přemístit do své poloviny domu. To pro případnou návštěvu exekutora přímo v domě. Myslím, že co se dluhů týká, žádná promlčecí 10letá lhůte se nedá uplatnit.Určitě bych doporučila navšít ještě další advokáty, specializované právě na tyto majetkové věci. Bude to stát sice peníze, ale vždy je nějaká naděje, že si zachová svůj domov.
Je to hrozná situace, a snad Váš příběh bude poučením pro ostatní lidi, žijící ve svazku druh-družka. Karina
Co s tím má společného druh - družka. Prostě přiblblá gesta se nemají dělat ani vůči vlastním dětem, natož přepisovat něco na druha.
A když už to udělám, tak se s tím musím nějak vyrovnat a nemohu fňukat.
Milá Karino,
náhodou se mi podařilo objevit fundovanou poradnu širšího spektra, kam jsem paní poslala. Sídlí na Praze 5 Metro Anděl pod názvem Evropský Helsinský program v budově ÚP Štefánikova ulice.
Kontaktní tf. nemám, ale žřejme bude možné dohledat na netu. Poskytují právní, sociální, zdravotní... poradny zdarma.
Právník je mladý, vstřícný a rady poskytuje se zájmem. Sice v současné době bude stav údálostí stát paní mnoho sil, ale byla ochota hledat řešení. V současné době je kontaktován exekutorský úřad s návrhem na odkoupení. Doufám, že poté bude mít dost rozumu se uvedené nemovitosti zbavit prodejem.
Ještě dodatek obávám se, že dům nelze rozdělit na ideální polovinu k užívání více vlastníků, budova nemá zvláštní vchod, čp, oddělené rozvody vody, topení,plynu, elektroměry.
Takže ...navíc nelze očekávat vstřícnost od dědiců při investování do nutných oprav. Zajímají je pouze finance. Právník se vyjádřil i k situaci kdy druhovi uhradila pohřeb a spojitosti s tím. Kde potvrdil, že má právo úhradu po dědicích vyžadovat. Ti neznalí zákonů a aktiv a pasiv si dle usnesení vysvětlili, že tato suma byla odečtena od dědictví. Paní samozřejme nikdo neinformoval jak pochopili situaci.Po urgenci pouze dluhu s tím, že pokud nebude uskutečněn, bude vymáháno soudní cestou.Následoval tento týden od druhého z dědiců / 1. nemovitost zadlužil/dopis plný urážek, vulgárností a vyhrožování romským etnikem, které nastěhují do domu a jiné. údajně to nemá brát jako vyhrožování - to je v dopise uvedeno/ což by snad byla i trestní sazba/.Celkové hanobis působí vydíracím dojmem. Pokud nedá peníze...
Uf, "spravedlnost", dosť mätúco ste to napísali.
A řešilo se dědictví ona musela prokazovvat výpisem Z KÚ bezdlužnost nemovitosti ta byla celé roky ok.
Predpokladám, že výpisom bola dokazovaná nie bezdlžnosť ale to, že na veci (ne)viaznu vecné bremená. Len nerozumiem, prečo to mala dokazovať tá pani, to si mal súd vyžiadať priamo od KÚ a nemal ju s tým obťažovať, takto len zbytočne (asi) zaplatila poplatok za výpis z LV. To len tak na okraj.
K dědickému řízení paní přizvána nebyla, to proběhlo v prosinci cca 20.12/10 a jaké bylo její překvapení když počátkem ledna dostala dopis z exekučního úřadu dne 13.1,2011 k obestavení nemovitosti z důvodu kosmických dluhů jedné z dcer. Údajně se jedná o půjčku z banky, kterou 10 let nehradily. V roce 2003 již proběhlo soud , žřejmě se jedná o záležitost z roku 1999, která byla nedobytná. Vztahuje se na tento případ promlčecí 10 letá lhůta?
No to je logické, že nebola účastníkem, keď nič nededila.
Pokiaľ rozumiem správne, tak teraz pani vlastní 1/2 nemovitosti a potomkovia druha po 1/6.
Čo sa týka dlhov jedného z potomkov, uvádzate toho dosť málo, len že v 2003 prebehol súd. Ak súd rozhodol v neprospech dlžníčky, tak tento rozsudok se premlčuje o 10 rokov od jeho vykonateľnosti, čiže cca 2013.
Při dědickém řízení před svědky uvedla při plném vědomí orientovaná místem a časem bez známek duševní poruchy, že o žádných dluzích neví a nemá. Samozřejmě žádnou žádost při neschopnosti splácet nesepsali, nikoho nekontaktovali.
Predpokladám, že to uvidela dcéra. Ale neviem, prečo to uvádzate, je to bezpredmetné, ak vo veci rozhodol v 2003 súd.
Občanské poradny a Judr, komisařku, která vedla dědické řízení již kontaktovala ta jí odvětila, že dluhy má dnes kdekdo a dál s ní nejednala. Báječný přístup.Exituje precedens? Přece nemůže čekat až jí přijde exekutor a vyhodí ji na ulici a dá nemovitost za směšný bakšiš do dražby?Bylo jí nabídnuto pouze předkupní právo , ale ona v současné době tolik fin. prostředků nemá a dluh narůstá 15% úrokem.
Soudní komisařka nie je tá, ktorá by Vám v tomto mala radiť, ona má na starosti dedičstvo, nie dlhy účastníkov nesúvisiace z dedením.
Prečo by exekútor mal pani vyhodiť na ulicu? Pokiaľ vlastní dlžníčka 1/6, tak by sa mala v dražbe predávať tá 1/6 nie celá nemovitosť. Alebo sa azda má predávať celá nemovitosť? Ak áno, tak to chce excindační žalobu na vyločení ostatných podielov z výkonu rozhodnutia.
Jaké je pravděpodobnost ,že takový podíl se prodá v dražbě? Prosím má někdo konkrétní možnost pomoci radou. V jiné notářské kanceláři se právníci radili taktéž. Pomohl by v tomto případě ombucman? Byla zde dotknuta její práva vlastníkova.
V tej notárskej kancelárii, čo sa radili, k čomu dospeli? Mohli ste uviesť, aby sme vedeli k čomu dospeli oni, možno by to pomohlo zistiť, čo vlastne chcete.
Čo by ste chceli konkrétne od ombudsmana? Ako boli dotknuté vlastnícke práva?
Prosím poraďte na koho je možno se obrátit.? Co může paní podniknout. Celé noci nespí od příchodu dopisu. Bylinky a nic jí nepomáhá.Aký dopis, čo konkrétne sa v ňom hovorí? Čo vlastne chcete? Na spaní nech si nechá predpísať niečo od doktorky (neurol, rivotril...doktorka už bude vedieť)
doplněno 31.01.11 12:46:Tu svoju odpoveď som začal písať, už skôr, takže som nevidel, že už karina odpovedala
vraxan, i když mě slovenština nevadí, dost špatně se to ale po Vás čte. Nevím, proč tady rozebíráte co a jak tazatel napsal. Je to docela všechno jasné, ale spoň já to celkem pochopila.
Chybí mě tady ale Vaše rada tazateli .
A ten bod jsem Vám dala omylem, neb jsem klikla špatně. Karina
doplněno 31.01.11 12:54:Navíc jinde píšete česky. Zkuste to příště třeba i anglicky a rusky.Karina
Rada? Pokud ma jít do dražby celý dům, tak excindační žaloba. Pokud de do dražby ta 1/6, tak není co řešit. Ten bod si nebudu započítavat.
doplněno 31.01.11 12:55:No asi by bylo nejlepší mongolsky. Píšu česky, tak je zle, neb przním jazyk a je mi doporučeno psát slovensky. Píšu slovensky, tak je zle, protože mi není rozumět.
vraxan, dle toho jak se tazatel vyjádřil jde do dražby 1/6 domu.
Ale kdyby snad, možná ,třeba, náhodou, omylem šel do dražby celý dům, tak byste pak měl tazateli vysvětlit princip exindační žaloby, když vztah byl druh - družka a družka dobrovolně nechala přepsat půl svého domu na druha. Pohazovat tady právnickýma formulkama je sice hezké, ale tazatel (resp. ta jeho známá) by rád asi byl na jednání s advokátem alespoň rámcově připraven. Nebo by se mu mohlo stát, že zaplatí za informaci, že tuto žalobu nelze uplatnit, protože nebyli manželé. Třeba, nevím. Karina
Karin, vy sa na mňa hneváte. To ma mrzí.
Prečo by nešlo tú vylučovací (excindační) žalobu uplatniť? Ak by exekútor siahal na majetok pani, čo vlastní tú 1/2 nemovitosti, tak nehraje rolu, či bola so zosnulým v manželstve, proste tá jedna polka je jej.
Odkazy k tej žalobe:
Pekný deň
vraxan, já se na Vás vůbec nezlobím (a nekoukejte na mě z té fotky tak sugestivně ). Ale tazatel chtěl radu zcela jinou. Neřeší (zatím) co dělat až exekutor zabaví té paní všechny její věci. Takže neřeší vylučovací žalobu. Ptal se na to, jak má nyní v tuhle chvíli paní postupovat a co má dělat. A tady je každá rada drahá. Karina
Smutný případ. Ale bohužel, ani ombudsman, ani média s tím asi nic neudělají. Paní darovala svou polovinu a už ji nemá, ta polovina patří někomu jinému.
Podíly nemovitostí se dostávají do dražeb docela často. Jak se daří je prodat, nevím. Ale i kdyby ten podíl nakrásně koupila, stejně zůstane 1/3 nemovitosti v cizích rukách. Pokud nemá na zpětné odkoupení peníze, tak: 1) bude muset strpět, že část patří cizím a pokud by nedělali potíže, mohla by nemovitost (nebo aspoň část) užívat, nebo 2) může zkusit prodat svou polovinu a přestěhovat se (pokud by se prodej povedl, tak asi za nízkou cenu), nebo 3) může se dohodnout se spolumajiteli a prodat nemovitost celou (takto by se asi získalo nejvíc).
Nejsem právník.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.