Proplácení práce při Státním svátku

Od: Datum: 14.12.12 09:59 odpovědí: 13 změna: 15.12.12 10:27
avatar

Pracuji jako strážná a vychází mně noční služba 24.12. a 25.12., nevíte jestli z toho budu něco mít, když už budu mít takové služby a "rozházené" Vánoce? Četla jsem na různých stránkách dotazy o placení svátku, ale mně jde konkrétně o tu moji práci. Prosím, jestli o tom někdo máte přehled, napište mně to. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.12 10:07
avatar

Bude vám náležet 100% příplatek za práci ve svátek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.12.12 10:17

Nevím, jak je to u tebe, když jedeš na turnusy a docela mě to zajímá, protože manželka bude mít letos poprvé stejný problém. Při normální práci je 100%příplatek, ale u turnusů to bude jinak. Vydrž na Ivzez, ta se v těhle věcech vyzná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.12 10:27
avatar

To by mně teda dojalo, abych místo Štědrého večera a půlnoční mše chodila po areálu a trávit tam noc v budce a bez Kč navíc. To jsem teda zvědavá. On končil náš vedoucí a nového jsem ještě neviděla, tak se nemám koho zeptat, tak potom uvidím

Od: laybor*
Datum: 14.12.12 10:37

Za práci ve svátek Vám náleží 100 % příplatek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: brunclik*
Datum: 14.12.12 10:42

Svátek platí pro každého. Pokud budete v práci, máte nárok na mzdu a náhradní volno, to náhradní volno lze proplatit v penězích.

http://www.sbirkazakonu.info/…ebo-nahrada-mzdy-za-svat.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.12.12 10:49

Jsi si jist? Vím, že když manželka prodávala a jely turnusově směny, tak ji vlastně vyšlo, že si v neděli jakoby nadělávala hodiny, kdy byla doma ve všední den a tím pádem příplatek nedostala. Je možný, že je oj...ával zaměstnavatel, ale braly to jako automatický všechny ženský, co tam prodávaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.12 12:55
avatar

Ladaadale, zaměstnavatel se může se zaměstnanci dohodnout o poskytování náhradního volna místo příplatku. V takovém případě jsou na tom zaměstnanci dokonce lépe, protože příplatek za práci o víkendu činí "jenom" 10 % nprůměrného výdělku.

doplněno 14.12.12 14:20:

Ladaadale, to není "jakoby náhradní volno", nýbrž legitimní náhradní volno (zákoník práce takové řešení po dohodě se zaměstnancem umožňuje).

Nejsem si jista, jak to myslíte s příplatkem za svátek, ale uvádíte, že pracovaly v neděli.

Pokud by zaměstnanci pracovali v neděli, na kterou připadl státní svátek, měli by nárok na mzdu, příplatek za práci v neděli plus náhradní volno za práci ve svátek.

Jestli jim zaměstnavatel za takový den poskytl jenom jeden den náhradního volna, mají nárok na doplacení příplatku (mzdové nároky se promlčují až po 3 letech).

___ PS: Ta dohoda by musela být prokazatelná (nejlépe písemná), zaměstnavatel nemůže zaměstnancům nařídit, že za práci v neděli musí čerpat náhradní volno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.12.12 13:16

Ivzez, to je hezký, ale oni to měly tak, že když za to jakoby měly náhradní volno, tak příplatek za svátek nedostly*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.12.12 17:57

Nejsem si jist, Ivzez, jestli jsi mě správně pochopila. Mě se to teda tenkrát taky nezdálo, ale takhle jim to vysvětlily a dělají to tam dodnes. Manželka už tam naštěstí nepracuje. Prostě vyšla ji směna na Po, Út, St, So, Ne, St, Čt, Pá... dejme tomu, že celé dny. No a tím, že nedělala ve Čt a Pá, tak dělala v sobotu a v neděli bez nároku na jakýkoli příplatek. Svátek nesvátek, prostě sečetli hodiny, aby jim to měsíčně dalo a hotovo. Jestli jsem tě dobře pochopil, tak měly mít svátky a neděle s příplatkem, i když pak byly den doma, což by potvrzovalo moji tehdejší teorii. Já se v tom nikdy moc nevrtal, spíš mě štvalo, že je mamina celý víkend pryč a peníze navíc žádné. Jí nakonec taky, takže dala výpověď a teď je v nové práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.12 04:22
avatar

Ladaadale, pak ale zaměstnavatel bral/bere zaměstnankyně na hůl, což by si rozhodně neměly nechat líbit.

Zaměstnavatel je povinen dodržovat přestávky mezi pracovními směnami a souvislý odpočinek v týdnu v délce minimálně 35 hodin (to není žádné náhradní volno, odpočinek je důležitý mj. i z bezpečnostních důvodů).

Na ty příplatky mají nárok, a to až 3 roky zpětně! Takže i když Vaše manželka v tom zaměstnání skončila, měla by bývalého zaměstnavatele písemně vyzvat k doplacení dlužných příplatků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 15.12.12 10:27

No, zkusím ji to navrhnout, ale upřimně, zkus se v kauflandu nebo v podobném zařízení zeptat, jak to tam mají, když je pracovní doba Po-Ne 7:00-22:00. Co tam měla kolem ženský i od jiných zaměstnavatelů, tak to měly stejné. A přestávky? Ani si nepřej vědět, když někdo onemocněl, kolik měla hodin za měsíc a kolik týdně naspala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.12 12:58
avatar

Za práci ve svátek budete mít nárok na náhradní volno. Neurčí-li Vám zaměstnavatel čerpání náhradního volna do konce března 2013, budete mít nárok na příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

Příplatky se sčítají. Pokud by se zároveň jednalo o práci přesčas, měla byste nárok na náhradní volno za práci ve svátek plus na příplatek za práci přesčas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.12 10:07
avatar

Mno dle mne to není až tak jednoznačné,mám za to,že jinak je to v zaměstnání kde se běžně o So,Ne a st.sv nepracuje,a jinak je to v podmínkách npeřetržitých provozů (namátkově-nemocnice,elktrárny třeba taky hasiči a policajti atd)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.