Nejste přihlášen/a.
ahoj všichni a hlavně ti, kteří mi poradí
s přítelem jsme se nevzali a žili spolu ve společné domácnosti. Vychovávali spolu syna, kterému budou 2 roky. Bohužel vztah nevydržel a my se v dobrém rozešli. Přítel mi platí měsíčně dohodnutou částku na chlapečka, ale dohoda je pouze ustně. Po přečtení pár podobných stránek na internetu zjišťuji, že tím, že nemá člověk v rukou vyjádření písemné o výši výživného, nastane jistý problém při žádání např. přídavků, příspěvku na bydlení atd... Mám i přesto, že s přítelem vycházíme dobře zažádat o stanovení výživného soudem? Prosím o odpovědi ty, kteří třeba něco podobného řešili , děkuji
Myslím, že u některých dávek a např. třeba i při žádosti o hypotéku je nezbytné mít příjmy doložené. Ideální je to ale i pro přítele, který pak nemusí mít obavu, že to bude chtít někdy někdo zpětně. Pořádek dělá přátele a tak se dohodněte to i nějak potvrdit písemně. Samozřejmě ve Vaší situaci bude vhodné raději nižší alimenty a nějaká kačka bokem (neradím ani nenabádám, jen konstatuji).
Mezilidské vztahy jsou velmi nestálé, myslím, že lepší by bylo se s přítelem dohodnout na nějakém, pro vás pro oba přijatelném výživném a to pak cestou smírčího řízení stvrdit u soudu. Výhodou je, že takto přijatý soudní smír je pak vykonatelný a nemusela by jste se nějak zdlouhavě soudit, kdyby se věci zvrtly. Samozřejmě, je ještě na Vašem posouzení, zda-li by byl přítel ochoten na něco takového přistoupit a jestli by vám to nepokazilo vaše vztahy.
Smírčí řízení (Občanský soudní řád - Zákon 99/1963 Sb.)
§ 67
Připouští-li to povaha věci, lze navrhnout u kteréhokoli soudu, který by byl věcně příslušný k rozhodování věci, aby provedl pokus o smír (smírčí řízení) a, došlo-li k jeho uzavření, aby rozhodl i o jeho schválení. Jestliže by věcně příslušný byl krajský soud, může provést smírčí řízení a schválení smíru i kterýkoli okresní soud.
§ 68
(1) Smírčí řízení ve věcech, v nichž jedná a rozhoduje senát, provádí předseda senátu.
(2) Součinnost nebo přítomnost účastníků nelze žádným způsobem vynucovat.
§ 69
Účelem smírčího řízení je uzavření smíru. Ustanovení § 99 platí i pro tento smír.
Dobrý den, myslím si, že by pro vás mělo být výhodnější mít stanoveno výživné na dítě soudní cestou. Nyní jste s přítelem v dobrém vztahu, ale situace se může změnit. On se třeba ožení, bude mít novou rodinu a co se může stát? Přestane vám platit dohodnutou částku, protože jeho ženě se to nebude líbit, tak jí vyhoví, aby měl doma pokoj. A pak by vám skutečně nezbylo nic jiného, než se na ten soud obrátit. Nevidím na tom nic špatného, když se společně domluvíte na částce, vy si podáte žádost, budete oba se vším souhlasit, soud to pak jen potvrdí a vynese rozsudek - rozhodnutí.
Asi bych to neřešila soudně - i když můžete se poradit na sociálním odboru příslušného městského úřadu.
Sepsala bych dohodu ve které bych stanovila náležitosti jakou v soudním rozsudku - typu kolik, splatné ke kterému dni,
a ověřené podpisy obou...
Právě pro ten případ k soudu - kdyby se něco zvrtlo...
Nepřináším nic nového, je bych ráda doplnila odpověď "myse". Sepsat dohodu s dohodnutou výší výživného a dalším navyšováním dle věku a potřeb dítětě, oba podpisy ověřené. Doporučuji toto řešení, protože by se mohlo stát, že soud určí výživné nižší, než jste se s přítelem dohodli. Kdyby se situace ve Vašich vzájemných vztazích změnila, mohl by toho přítel využít. Já sice nic podobného neřeším, ale moje dcera ano.
Nesouhlasím s Vámi, pokud to budou řešit cestou smírčího řízení, tak soud jim do výšky dohodnutého výživného nebud zasahovat (a nemůže určit nižší výživné, než jak se oni dohodnou).
Výhoda soudního smíru oproti hmotněprávní dohodě je jednoduchá a zásadná. Pokud by odrazu ex přestal platit, tak u smíru může oprávněná rovno podat návrh na výkon rozhodnutí (exekuci), zatím co u soukromé dohody by nejdříve muselo proběhnout nalézací řízení a až po potvrzení, že dohoda existuje a je pravá, vykonávací.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.