Jak správně dát výpověď?

Od: Datum: 13.12.12 10:37 odpovědí: 18 změna: 13.12.12 16:09

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak správně napsat výpověď? Nemám s tímhle zkušenosti... Předem díky za rady =)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 13.12.12 10:44

No a výpověď kde, komu, čeho? Dotaz o ničem. Pokud z práce tak opsat ze ZP dle důvodu .. na základě, v souladu s § ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 10:50

ano výpověď z práce po zkušební době.

doplněno 13.12.12 11:20:

akorát mám menší problém, od nového roku mám nastoupit do nové práce... Nejde to třeba nějak napsat? Nebo to se se zaměstnavatelem domluvím až na místě?

Datum: 13.12.12 10:56
avatar

Tento vzor Vám poslouží: http://www.propravo.cz/vypove…o-pomeru-podana-zamestnancem/

doplněno 13.12.12 11:26:

V tom případě se domluvte se zaměstnavatem, zda by bylo možné rozvázat pracovní poměr dohodou. To byste potom skončila ke dni, na kterém se spolu domluvíte. Ovšem na dohodu zaměstnavatel přistoupit nemusí a může trvat na výpovědi s výpovědní lhůtou 2 měsíce.

doplněno 13.12.12 11:31:

Ještě přidávám odkaz na vzor na rozvázání prac. poměru dohodou.

http://www.zbynekmlcoch.cz/in…pomeru-vzor-ke-stazeni-zdarma

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 11:24
Jestli chces skoncit hned, tak zkus se zamestnavatelem uzavrit tzv. "dohodu o rozvazani pracovniho pomeru". Tedy oba dva se dohodnete na jine dobe skonceni pracovniho pomeru nez je zakonna lhuta (2 mesice (?) od zacatku pristiho mesice). Jestli na to zamestnavatel nepristoupi, tak plati bezna vypovedni lhuta podle zakona.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 13.12.12 11:24
avatar

V tomto případě nedávejte výpověď, ale ukončete poměr dohodou. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví a dohodu nepodepíše, pak podejte výpověď, ale počítejte s ukončením PP k poslednímu únoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 13.12.12 10:58

Např. tady - http://www.euroekonom.cz/vzor-vypoved-zamestnance.php , máš vzor... Je v podstatě jedno,co tam napíšeš - jen musí být zřetelné, kdo dává výpověď, jakou smlouvu vypovídá a k jakému datumu... Vytiskni si to dvojmo a jednu na kopii si nech potvrdit převzetí zaměstnavatelem (vedoucím)...

doplněno 13.12.12 11:42:

Dneska je takřka polovina prosince - ukončení pracovního poměru k poslednímu tohoto mesíce nelze řešit podáním výpovědi... Dohodni se na tomto (a dalších podmínkách) se zaměstnavatelem - a uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru...

Pokud se nedohodnete, podej výpověď, PP pak skončí 28. 2. 2013... Můžeš - samozřejmě, nastoupit do nové práce a nechodit do této - pak si ale ověř, jaké možné důsledky by pro tebe plynuly (krácení dovolené, náhrada škody, špatný posudek...).

doplněno 13.12.12 12:56:

To Luke 237: Krácení dovolené - za každé ´A´ ti zaměstnavatel může pokrátit nárok na dovolenou - pokud jsi tedy nějakou čerpal, může zaměstanavatel její proplacení zase ´odečíst´ (ponížit o vyplacené částky ´poslední´ výplatu)... Náhrada škody je jasná... Posudek - jo, pokud jsi si jist, že nový zaměstnavatel na posudek nebude brát zřetel (už jsi s ním domluven) a budeš u něj zaměstnán dost dlouho (jak si tímhle ale může být někdo jist?), pak tě špatný posudek z míry nevyvede... Pokud si ale budeš v nepříliš vzdálené budoucnosti hledat novou práci, může být posudek od zaměstnavatele, s ním ses nepohodl, stále relevantní...

;)

doplněno 13.12.12 12:58:

To Luke237: Nastoupit do práce (nové) a současně uplatnit práceneschopnost v práci (staré)? - dobrej galimatyáš... :-D

doplněno 13.12.12 13:02:

To Luke237: "S takovymi zamestnavateli nemam nejmensi slitovani." *zed**haha* I s takovými zaměstnavateli jsi uzavřel smlouvu po dohodě, dobrovolně a podle zákona - chovej se tedy podle zákona i nadále... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 12:25
jaké možné důsledky by pro tebe plynuly (krácení dovolené, náhrada škody, špatný posudek...).

Tohle me zaujalo. Jake kraceni dovolene? U stareho zamestnavatele? Tam mu to muze byt jedno, protoze uz dela nekde jinde. Muze nahlasit, ze si bere neplacene volno. Nemusi ho ale nechat si ho vzit. Zkracena dovolena u noveho zamestnavatele? Spatny posudek? Kdyz uz ma novou praci, tak mu muze byt jedno Nahrada skody? Veril bych, ze je to mozne. Zalezi na smlouve a na druhu prace.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.12.12 12:30

Nene, hlavně záleží na zaměstnavateli. Když mu nepřijdeš do práce a nastoupíš jinde, nebude pro něj velký problém dokázat, že tvým zameškáním přišel o 100 tisíc (dle velikosti a obratů firmy) a může to po tobě vymáhat soudně. Nehledě na to, že fůra zaměstnavatelů už chce reference - to znamená, že si zavolá bývalému zaměstnavateli. Ten do telefonu řekne, jooo, nasekala tolik áček a byla absolutně nespolehlivá. A nová lepší práce je fuč, ani nevíš, odkud to přišlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 12:44
Psal jsem,ze to vymahani skody chapu - ze to zalezi na smlouve a na pozici. Ja jen, ze kdyz zamestnavatel nepristoupi na dohodu, tak muzes zkusit nahlasit neplacene volno (ktere ale on nemusi odsouhlasit), muzes si vybrat dovolenou nebo vytahnout ceksou klasiku - prinest si potvrzeni od doktora, ze jsi nemocny :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 12:47
O spatne reference bych se nebal. Novou praci uz ma, takze mu to muze byt ukradene. Snad jen kdyby si o rok pozdeji hledal novou praci a nekde se dotazoval na jeho predposledni zamestnani, tak tam by mohl byt problem, ale vzdycky muzes uvezt, ze zamestnavatel te nechtel nechat odejit a proto nahlasene volno evidoval jako absence. Rekl bych jim, at se zeptaji, kdy ty absence zacaly, aby bylo videt, ze zacaly az po podani vypovedi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 12:50
avatar

luke, chtěla bych vidět jak s neschopenkou nastoupíte do nového zaměstnání. Vše podstatné má tazatel i s odkazy výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 12:58
Oficialne samozrejme ne. Takhle to funguje jen u mist, ktera se mohou vykonavat z domova. Oficialne zadnou praci po dobu nemoci nevykazuje a az nastoupite, tak v prvnim tydnu udelate "spoustu" prace.
Uvedene finty jsou ale zapotrebi jen na zamestnavatele-blbce, ktery nedokaze pochopit, ze podminky, ktere nabizi, jsou podprumerne a ze nekdo jiny dokaze nabidnout lepsi podminky. Nebo v horsim pripade si toho vedom je a zkousi z vas vyzdimat co nejvice pred tim, nez vas bude muset nechat odejit a tezce hledat dalsiho vola, ktery tu praci bude za tech podprumernych podminek delat. S takovymi zamestnavateli nemam nejmensi slitovani.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.12.12 13:06

Přinést neschopenku a nastoupit do nové práce? To dost dobře nechápu, buď jsi práce schopný nebo práce neschopný, jak tohle chceš udělat?

doplněno 13.12.12 13:11:

Právě o to jde. Za rok dostane lepší nabídku, nebo se nový zaměstnavatel rozpadne atd - ten ještě novější nebude nic sáhodlouhého zjišťovat, zavolá v první řadě bývalému nadřízenému (dělá se to běžně). Stačí položit otázku, máme přijmout pana xy, který u vás před rokem pracoval. Jaké s ním máte zkušenosti a proč u vás skončil. V případě, že tazatelka udělá, co jí radíš se další zaměstnavatel dozví, že byla nespolehlivá, dělala absence a moc rádi jste se jí zbavili. Dala výpověď, protože byla za absence penalizovaná... kradla, lhala a co já vím co ještě. Personalista už nebude zpětně zjišťovat co a jak tam bylo. Už se tazatelce neozve a k životopisu si udělá velkou červenou poznámku NEBRAT. Tím to pro něj zhasne. On nebude volat tazatelce - oni o vás říkali to a to, jak se mi k tomu vyjádříte. prostě vezme další životopis a jede se dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.12.12 16:09
I s takovými zaměstnavateli jsi uzavřel smlouvu po dohodě, dobrovolně a podle zákona - chovej se tedy podle zákona i nadále...
Mohl bych ti tady vyjmenovat podvody, ktere zamestnavatele zkouseji na zamestnance a pak se divi, ze jim zamestnanci utikaji pryc a nechteji tam delat ani den navic. Z nekterych prikladu uvedu jen:
  • Podepsana pracovni smlouva s domluvenym platem. Za 3 tydny prisel mzdovy vymer, kde byl plat o 50% nizsi. Sef z toho vinul personalni oddeleni. Personalni oddeleni vinilo ekonomickeho reditele. Ekonomicky reditel to hazel zpatky na uctarnu. *ee*
  • Podepsana pracovni smlouva s platem, z toho 1/3 byla vedena jako "odmeny" (aby zamestnavatel usetril na danich). Po par mesicich prestal zamestnavatel tuto "jistou cast platu" vyplacet (technicky to byla nenarokova slozka platu, ale predtim byla vyplacena v cele vysi a nikde nebyla dana zadna pravidla, kdy se vyplaci nebo strhava - bylo to ciste na libovuli majitele a jednoho dne probudil a prestal to vyplacet. Skoncil jsem prakticky okamzite a on skoncil s napul rozdelanym projektem, ktery nemel kdo dodelat)
  • mohl bych psat o nevytopenych mistnostech, neoduvodnenych srazkach ze mzdy, zakazu opatrovat si informace nezbytne k vykonu povolani a pak byt servan, ze ty informace clovek nema, ... :( Proste zamestnavatelem muze byt kazdej vul a s volama ja nemam slitovani.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ladaadal*
Datum: 13.12.12 13:13

mimimi - proč musíš nastoupit hned v lednu? 99% zaměstnavatelů ví, že výpovědní lhůta je 2 měsíce a na dobrého pracovníka ráda počká. Sepisují se i předběžné smlouvy. Jinak upozorňuju, že bývalý zaměstnavatel může o jakémkoli jednání informovat nového a ten si v tříměsíční zkušebce milerád najde někoho spolehlivějšího, o kom bude vědět, že dodržuje pravidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 13.12.12 14:16

Špatný posudek se, bohužel dává i v případě, že firma nechce pracovníka propustit a tudíž nemá zájem, aby si našel novou práci. Také se může jednat o místo, které je volné nyní a za dva měsíce už nebude. Tazatelka by se měla napřed dohodnout se zaměstnavatelem o o ukončení prac. poměr dohodou, pokud neuspěje, tak jednat s novým budoucím zaměstnavatelem a podle toho se zařídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 13.12.12 14:24
avatar

Jak napsat výpověď/dohodu, už poradili přede mnou.

Já bych se jen zeptal: copak nový zaměstnavatel neví, že jste zaměstnána a že bude muset do konce února počkat? Vy jste mu to neřekla?

Jestli to neví, je to od Vás pěkná lumpárna a je potřeba se co nejdříve se starým zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru do konce roku, nebo nového informovat a zkusit se dohodnout na pozdějším nástupu (pak teprv dát výpověď starému zaměstnavateli).

Jestli to ale ví a přesto proti nástupu od 1. ledna nic nenamítá, nenastoupil bych u něj. Nectí totiž zákon ani férové jednání. A s Vámi bude jednat taky tak přezíravě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.12.12 15:32
avatar

Čtu tady spoustu dohadů, takže to radši uvedu na pravou míru.

Jestli už skončila zkušební doba, můžete pracovní poměr (PP) jednostranně ukončit pouze písemnou výpovědí. Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 31. 12. 2012 včetně, skončí PP 28. února 2013.

Další možností je písemná žádost o rozvázání PP dohodou, ovšem zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět. Nebude-li s návrhem souhlasit, není povinen ani odpovědět.

___ Přestat chodit do práce nedoporučuji z následujících důvodů:

(1) Za porušení předpisů zvláště hrubým způsobem může současný zaměstnavatel PP okamžitě zrušit (§ 55), což bude mít za následek ztrátu nároku na podporu v následujících 6 měsících (tedy i v případě, že by Vás nový zaměstnavatel přijal a PP následně ve zkušební době zrušil).

(2) V takovém případě by zaměstnavatel po Vás mohl vymáhat škodu, již byste mu svou neomluvenou absencí způsobila. Pokud by zaměstnavateli v souvislosti s Vaším výpadkem vznikly další náklady (např. příplatky za práci přesčas, nebo za práci o víkendu či ve svátek), měl by nárok na jejich úhradu.

Za způsobenou škodu nelze považovat ztrátu zaměstnavatele, ani snížení jeho obratu.

(3) Okamžité zrušení PP ze strany zaměstnavatele mívá za následek obtížnější hledání nového zaměstnání, protože zaměstnavatelé dávají přednost zaměstnancům, s nimiž v předchozích zaměstnáních nebyly problémy.

___ Pro úplnost: V době pracovní neschopnosti nemůžete (až na výjimky) nastoupit do nového zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.