Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,všude na internetu toho o skleníkovém efektu najdu dost,ale to jsou samé fráze typu Skleníkový efekt je zahřívání planety v důsledku nadměrného spalování uhlí... apod.Můžete mi,prosím,česky vysvětlit,čím vzniká,co přesně to znamená a jak se tomu dá předcházet?
Předem děkuju.
Protože sem všichni hází jen odkazy zkusim to polopatě vysvětlit v bodech...
*Spálením něčeho (např. uhlí) se uvolní CO2 (oxid uhličitý)
*Část zfotosyntezují rostliny ale to je jen malá část.
*Zbytek zůstane v atmosféře, kde vytvoří vrstvu
*Světlo ze Slunce na zem přiletí...
*Odrazí se, od Zemského povrchu
*Část projde zpět do vesmíru, ale část se odrazí od té vrstvy CO2
* A tak to jde furt dokola a Země se tak ohřívá
Skleníkový efekt je jev kdy teplo může dovnitř nějakého prostoru, prostředí ale nemůže ven. Není to nikdy absolutní, ale i tak to stačí k ečekanému hromadění tepla v tom prostoru. U skleníku to způsobuje sklo které propouští svělo a když se světlo uvnitř změní na teplo je teplo sklem zadrženo. Podobně jako sklo ve skleníku působí na zeměkouli zhruba nad mraky vrstva (obsah) kysličníku uhličitého - zem se pak nemůže přirozeně ochlazovat vyzařováním tepla do vesmíru a zvedá se její teplota. Je to jeden z mnoha jevů na Zemi některé působí takto jiné opačně a většinou je neznáme. Hlavně život na Zemi je možný ve velmi malém rozmezí teplot.
Zde mohu doporučit webovou stránku http://www.klimaskeptik.cz , tam najdete dost zajimavých vysvětlení o tzv. skleníkovém efektu a jakém si globálním oteplování, který si vymysleli anonymní soudruzi z Bruselu a nějaký pošahanci z greenpeace.
Jinak skleníkový efekt jako takový vzniká tak, že se vypustí nějaký skleníkový plyn (například kysličník uhličitý), který prostě se usadí v atmosféře a vlastně funguje jako peřina.
doplněno 31.12.10 18:35:A ještě pár videí na jejich kanálu na Youtube http://www.youtube.com/user/klimaskeptik .
Já bych to nepřirovnával k peřině (peřina neni prostupná pro UV záření) , ale ke sklu na skleníku a nebo skleníkové folii. Pod sklem a nebo folií nedochází k odvětrávání vzduchu-tepla , které tam způsobuje ultrafialové záření. miro
Pohlcováním slunečního,obzvláště dlouhovlnného ,tepelného, záření v atmosféře teplota atmosféry ve dne stoupá.V noci se vyzařováním opět ochladí.Tento proces se opakuje neustále od vzniku země.Jak se mění složení atmosféry,tak se tento proces neustále mění.Vlivem lidské činnosti se obsah CO2 neustále zvyšuje,a negativně ovlivňuje vyzařování v noci.Oxid uhličitý ale není největším činitelem této destrukce atmosféry.Daleko větší vliv má například metan.Ten vzniká při hnití biomasy.(Kateřina Jacques).Dalším z negativních vlivů je vznik ozonu.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.