Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pokuta za kouření v pracovní době?

Od: yanek® odpovědí: 15 změna:
avatar yanek

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli mi může zaměstnavatel uložit finanční pokutu-např.5000 korun za kouření v prac.době,popř.za kouření mimo vyhrazené prostory ,např.na WCnebo umývárně.Domnívám se,že se jedná o porušení prac.kázně,které řeší ZP,ale finanční pokuty může udělovat pouze správní orgán,policie,obec.úřad,finanční úřad a pod.,ne zaměstnavatel,jako právnická osoba.Domnívám se též,že není oprávněn strhnout částku z výplaty mzdy bez mého souhlasu.Děkuji za odpovědi.

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar luigi

Kuřáci jsou nemocní lidé a mělo by se jim odečítat 3 hodiny z pracovní doby za kouření ať je to kdekoli *palec*

hodnocení

Příště,až budete reagovat,tak si laskavě .přečtěte otázku,na vaše "moudra" není nikdo zvědavý,držte se,prosím tématu. Děkuji.

 

slonbonjohn*
hodnocení

2x

Za porušení pracovní kázně (kouření, pozdní příchody, nedodržování prac.doby atd.) nesmí zaměstnavatel udělovat pokuty, ale pouze krátit osobní ohodnocení a prémie. Pokud máte pevnou složku mzdy bez těchto příplatků, může vám na určitou dobu s vaším souhlasem snížit tento základ. Měl by tomu předcházet vytýkací dopis, tzv. žlutá karta. Pak už bývá zle.

 

buss
hodnocení

1x

Prostudovat řááádně ZP, může být i smluvní pokuta na základě smlouvy.

 

hodnocení

1x

Dobrý den,s porušováním zákazu kouření bych si dnes moc nezahrával.To,jestli má zaměstnavatel zákonnou možnost udělit Vám pokutu nebo ne,není rozhodující,prostě Vám např. sebere prémie,osobní ohodnocení apod. a Váš souhlas k tomu nepotřebuje.Vytýkací dopis možná pošle,ale to už Vám moc nepomůže.Jinak znám firmu,kde je "pokuta" za porušení tohoto zákazu právě 5.000kč a na podruhé rovnou vyhazov...

 

hodnocení

1x
avatar ingbratwurst

Mnooo, pokud je toto osetreno ve vnitrnim radu firmy(ktery jste se zavazal dodrzovat), tak Vas pokutovatmuze do vyse castky tamtez uvedene...Smlouva je smlouva a basta...

celp*

Jak bych to řekl?Asi takto:Jakákoliv pracovní smlouva nebo vnitřní řád firmy odporující ZP je neplatný.Otázkou je kdo se těm pamfletům odváží postavit.Dost podnikatelů to již pochopilo,ale rádoby páni světa se ještě vyskytují,ovšem i na ně se časem dostane.

 

lui*
hodnocení

0x

Je to tak, že se tomu pokuta jen říká. Oficiálně je to krácení prémií. A věřte, že si necháte radší strhnout prémie, než že se necháte vyhodit za "závažné porušení pracovní kázně". Takto může být např. definováno kouření na pracovišti, nebo alkohol v pracovním řádu organizace. A ten má každá rozumná firma, a je závazný pro každého zaměstnance.

hodnocení

Plně s vámi souhlasím,samozřejmě,že si radši nechám strhnout prémie nebo osobní hodnocení,než se nechat vyhodit,jde mi spíš o to,že zaměstnavatel vyhrožuje,že mi z mé čisté mzdy strhne pokutu.Domnívám se,že na to právo nemá.Mimochodem,něco takového,jako prémie nebo osobní hodnocení v naší firmě už léta neexistuje a mzda osciluje na hranici minimální mzdy.Ale to jenom tak pro zasmání,vstupné zatím ještě vybírat nezačali.*vtip*

15letzkousim

Jak si proboha s vaším příjmem chcete našetřit na důchod, vzdělání a na základní zdravotní péči? K tomu ještě kouříte - jste normální?. Myslíte, že slušní, vzdělaní a pracovití lidé vás budou živit do konce života? Nebudou. Pokud svůj přístup k životu nezměníte, pak raději tuto zemi opusťte - jsme v deficitu a pro ty, kteří žijí na úkor jiných moc místa není a bude čím dál méně.

raadek*
Heleďte patnáctko. Tohle napadání si nechte na doma. Myslím si, že jste dost ekonomicky negramotný, když někomu vyčítáte ten či onen plat v tomto státě. R.
sasdax*

Přesně. Asi neví že člověka nedělají jeho příjmy, ale jeho náklady. Člověk co vydělává 10.000,- je někdy schopen uspořít více, než ten co vydělává 20.000,-. A vzhledem k tomu že každý odvádí sociální pojištění, tak nárok na důchod má. Jen je otázkou státu co s tím provede.

 

atreus*
hodnocení

0x

Také souhlasím s tím, že pokutu (za cokoliv) zaměstnavatel udělit nemůže. Co lze strhnout ze mzdy bez souhlasu zaměstnanace stanoví zákoník práce (např. nevyúčtované zílohy na pracovní cestu, nágradu za dovolenou, na kterou nevznikl nárok, soudem přiznané exekuce ...).

V uvedeném případě ale nevidím problém, vždyť se tomu můžete jednoduše vyhnout nekouřením v pracovní době. (Při porovnání s finančními postihy, kterými někde zaměstnavatel vyhrožuje např. při nesplnění plánu tržeb, což zaměstnanec těžko může ovlivnit).

hodnocení

Samozřejmě,že se tomu můžu vyhnout,což také dělám,nekouřím totiž ani v pracovní době,ani mimo ni*smich*,jde mi hlavně o princip,že zaměstnavatel může vydat příkaz,který není v souladu se zákonem,aby postrašil lidi a zblblé stádo ovcí sklopí hlavy a jde poslušně vstříc dalším křivdám,bojí se otevřít pusu a nechá si kálet na hlavy.A když se někdo snaží proti tomu ohradit,zůstane nakonec osamocený,protože strach o práci je silnější,než všechno ostatní a proto to v našem státě vypadá,jak to vypadá-když se ti to nelíbí,tak si táhni,kam chceš.

lui*

Ano, to je jeden z výsledků sametové revoluce. Ideologický nátlak byl nahrazen ekonomickým. Tolik fakta.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]