Zvýšení ceny nájemného

Od: Datum: 11.12.12 16:16 odpovědí: 6 změna: 11.12.12 18:48

Dobrý den, mám dotaz ohledně svých prvních podnájemníků, které mám v bytě už skoro rok. Jsem mladá a nemám s tím žádné zkušenosti. Podnájemníci jsou v pořádku, jen jsem si později uvědomila, že dávám svůj byt opravdu pod cenou. Je možné jim po uplynutí smlouvy (máme smlouvu na rok) zvednout nájemné? Předpokládám, že samozřejmě ano. Jak jim to šetrně říci a kdy, třeba tři měsíce předem, aby o tom věděli a případně si sháněli něco jiného? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: briketa007*
Datum: 11.12.12 16:29

Dobrý den,

záleží na Vaší smlouvě, jestli jí máte na fixní dobu bez možnosti výpovědi atd... Jinak můžete všechno :) .

Spíš zkuste tu historku s růstem inflace a tedy několika procentním navýšením o inflaci - pokud vás to vytrhne ... ta je pochopitelná.

Honza

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.12.12 16:34

Asi se mýlíte, pokud vlastníte byt, tak nemáte podnájemníky! Proč jste se neohlédla po okolí, za kolik se byty pronajímají? Nájemné v místě a čase obvyklé. Ceny jsou smluvní, takže je to na domluvě, nebude-li se jim to líbit, odejdou. Zašlete návrh na uzavření dohody o změně nájemného.
A co máte ve smlouvě víte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misa90
Datum: 11.12.12 18:20

Jak to myslíte, že nemám podnájemníky? Tak mám nájemníky? Myslela jsem, že je to to samé. Jde mi o to, ze mám smlouvu podepsanou na rok. Ve smlouvě mám, že to musím dát vědět dva měsíce předem. A že má nájemce právo dát dodatek prodlužující pronájem - v tom případě mám v tom dodatku uvést navýšení nájemného? Nebo udělat úplně novou smlouvu?

Dále tam pak mám: Dojde-li během trvání doby nájmu ke zvýšení cen, za které jsou-služby spojené s užíváním bytu poskytované dodavatelskými společnosti, smluvní strany se dohodnou na odpovídajícím zvýšení měsíčního nájemného.

Já to chci ale zvýšit, protože to mám moc levné a levné to mám proto, protože jsem ten byt potřebovala pronajmout rychle, a tak jsem to dala pod cenou.

O zvyšování nájemného z jinýho důvodu tam není ani zmínka, čili nevím, jestli se to smí nebo nesmí.

Děkuji

Od: milda*
Datum: 11.12.12 18:45

tak přímo k vašemu případu - rozhodně smlouvu novou, tedy nechat vypršet stávající (na prodloužení se z vaší strany nedohodnete) a v nové smlouvě nastavit nové ceny.

doplněno 11.12.12 18:49:

vysvětlení proč novou smlouvu: V případě prodloužení smlouvy by se vztahovalo ujednání o zvýšení cen v době trvání nájmu i na nové období, protože jde o dodatek k délce trvání smlouvy, který ale předchozí smlouvu neruší a tedy by šlo navýšit nájemné pouze o služby třetích stran (energie, internet apod)

doplněno 11.12.12 18:52:

tedy když na to teď koukám, tak můžete dodatkem změnit i výši nájemného, takže to lze vyřešit i dodatkem k původní smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 18:48
avatar

Není to totéž. Pronajímáte-li vlastní byt, máte nájemníky.

Kdy však šlo o byt družstevní, patřil by byt družstvu, Vy byste byla nájemníkem a byt byste (se souhlasem družstva!) mohla dále pronajmout podnájemníkům.

Je jedno, jestli trvání smlouvy a výši nájemného upravíte dodatkem k původní smlouvě, nebo jestli uzavřete smlouvu novou.

doplněno 11.12.12 18:49:

Oprava: Kdyby však šlo ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milda*
Datum: 11.12.12 18:43

Pokud mají smlouvu na dobu určitou bez klauzule, která by upravovala prodloužení, tak je více méně na nich (pokud chtějí zůstat), aby se zajímali o možnost prodloužení / o novou smlouvu včas. Pokud je ale prodloužení ve smlouvě upraveno, pak je potřeba se řídit podmínkami v ní, často bývá ošetřeno např. zdražování nájmu max. o 3% ročně apod. - pokud si to nájemníci nepohlídali a ve smlouvě to není, můžete novou smlouvu "nacenit" libovolně.

Samozřejmě pokud se přeneseme do lidské roviny, tak pokud zdražení plánujete, tak je upozorněte na zvýšení nájmu na nové období dopředu. A jak dopředu? To je na vás, tři měsíce jsou podle mě víc než dost.

Jak jim to říct? Tak prvně se můžete odvolat na zvyšující se ceny energií, pokud si je neplatí zvlášť. Pokud platí, pak se lze odvolat na příspěvky na udržování domu, daně apod. Snažit se to udržet v rovině, že se chcete rozumně domluvit, protože nechcete samozřejmě jejich bydlení dotovat ze svého, a že je potřeba cenu zvýšit, protože za stávajících podmínek je stav neudržitelný a mít nájemníky Vás spíš něco stojí, než že by vám to něco vydělalo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.