Nemám pohřeb mého otce - nestýkali jsme se

Od: odpovědí: 10 změna:
krásný den všem. potřebovala bych poradit, stala se mi taková nepříjemná situaci, zemřel mi otec, kterého jsem neviděla 27 let - teď je mi 28 let. byl to bezdomovec. na policii mi byla předána jeho občanka, s tím, že mu mám jako příbuzná zajistit pohřeb. byla jsem na concordii kde mi bylo řečeno, že nejlevnější pohřeb 14000 kč. byla jsem v šoku, jsem sama s dcerou a pobírám sociální dávky. nejsem schopna zajistit pohřeb. požádala jsem sociálku o finanční pomoc ale ti mě poslali do... není tady někdo, kdo by se setkal s podobnou situací? děkuji za každou radu
10 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar clayman

predpokladam, ze Vam na"otci"nezalezi, protoze jste ho v podstate cely zivot nevidela. Pokud to mu tak je, myslim, ze to funguje stejne jako u deditstvi. Tedy nemusite to prijmout.

Pak pohreb plati mesto, ale on to vlastne neni tak uplne pohreb. Neco hromadneho, aby to vyslo levneji. Az sem zavita Hawatt, urcite doplni i nejaky paragraf ;) Informoval bych se i na MU.

Doufam, ze jsem Vas odpovedi nepohorsil, pokud ano, omlouvam se.

 


děkuji za radu, na MU mi řekli, že pokud má "otec" příbuzné tak oni mu pohřeb udělat nemůžou. A ano na otci mi nezáleží, je to asi " blbé" ale je to tak.
tomu neverim, to bude jen trik jak usetrit kasu mesta. Kdyby Vas otec mel dluhy, taky muzete rict, ze se deditstvi zrikate. Pockame na dalsi, s cim prijdou, treba se ukaze Hawatt a ten to bude mit v malicku. Jsem celkem zvedavy :)
Já to vidím stejně jako Ty, město jen mlží. Hawatteeee! Nebo Jantar by mohl ještě vědět...
Hezký den.

 


řeknu Vám taky jsem celkem zvědavá, jak se k tomu vyjádří ostatní. Byla jsem dost zklamaná přístupem úřednic, které tvdrí " jsme tady pro Vás ". Přiznám se, že o tomto problému nic nevím tak se nemůžu dohadovat s nějakou zakomplexovanou paní o peníze. Víte, kdyby mi na sociálce přispěli aspoň část byla bych ráda, ale oni mi nedají ani korunu, to mě připadá sprosté...Nehledě na to, že otec má 3 sourozence, kteří jsou " za vodou " a ti se k tomu také staví zády. A také řeším ještě jednu věc, ale to nevím jestli má vůbec smysl. Otec zemřel 23/12, 24/12 se to dozvěděla Policie, ale mě to řekli až 3/1. Prý aby mi nekazili Vánoce, ale já už od 24/12 platím " mražák " v nemocnici.

Dle mého názoru v Tvém případě obec vypravit pohřeb Tvého otce může, ale zkouší, jestli se tomu nemůže vyhnout. Možná, že to není úmysl, a úřednice si jen "myslí", že Ti říká pravdivé informace. Dle mých zkušeností z dřívějšího pracovního působení totiž můžu říct, že když má příbuzný vážné důvody k tomu, aby pohřeb nevypravil, tak obec, na jejímž území došlo k úmrtí dotyčného, pohřeb vypravit musí. A u Tebe vážné důvody jsou hned dva: 1.) otce jsi neviděla a neznala téměř celý svůj život, navíc předpokládám, že po dobu, co jsi byla nezaopatřené dítě, na Tebe neplatil výživné. 2.) Pobíráš sociální dávky - předpokládám tedy, že jsi v hmotné nouzi. To je ještě daleko vážnější důvod. Nemáš na pohřeb peníze. A zadlužovat se kvůli němu je hazard. Mohla by ses dostat do ještě většího průšvihu, než jsi teď. Buď ve svém jednání na úřadu asertivní a trvej na tom, že pohřeb vypravit nemůžeš. A na úřadu také uveď, že existují další příbuzní zemřelého zemřelého, kteří by mohli pohřeb vypravit. Úředníci to asi neví. Moje výše uvedené informace neplatí pouze v případě, že by od začátku letošního roku platila nějaká právní norma, která by říkala něco jiného. To mi však není známo - neznám všechny novely zákonů ani nové zákony, které jsou od 01.01.2008 účinné. PS: A na sociálku se nezlob, i když Ti to připadá sprosté. Oni Ti prostě pomoct nemůžou, i kdyby chtěli. Už rok je účinný zákon o pomoci v hmotné nouzi, který prostě toto neumožňuje. Jednorázovky již neexistují. A dávku, tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, by Ti mohli vyplatit jen v případech striktně stanovených v zákoně, a vypravení pohřbu tam opravdu nefiguruje. Co se týká "mražáku", platí totéž, co jsem psala o vypravení pohřbu. Myslím, že ten, kdo vypravuje pohřeb, by měl hradit i tyto výlohy.

 


0x

Hawatt slyší *smich*

Teď vážně - celá tahle záležitost je řešena v § 460 a násl.zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník:

Ze zákona jste po otci dědicem a dle § 470 odst.1 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník: Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí, ale podle § 463 odst.1 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník, platí, že:Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným. a to dle § 464 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout a následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit.

V okamžiku, kdy není jiných dědiců, platí § 462 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník, jež praví, že: Dědictví, jehož nenabude žádný dědic, připadne státu.

A celé to vrcholí § 472 odst.1 zák.č.40/1964, V okamžiku, kdy není jiných dědiců, platí § 462 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník, jež praví, že: Stát, jemuž dědictví připadlo, odpovídá za zůstavitelovy dluhy a za přiměřené náklady jeho pohřbu stejně jako dědic.

Volně přeloženo do češtiny... odmínout hradit náklady pohřebného, poté co jsem vyzván soudem či notářem - zaslat k soudu papír se slovy"já níže podepsaná (jméno, datum nar., bytem) prohlašuji, že odmítám dědictví po svém otci panu (jméno, datum nar., bytem, zemřelého dne...). No a pak už je to tzv. PNJ (problém někoho jiného)

ba ne, Hawatt nezklamal, ale hlavne ze jsem mel pravdu... *uf*
jak se to vezme - bude to plati jiný subjekt - ne město, ale stát... *hi*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]