Okamžité zrušení PP pro neplacení

Od: Datum: 08.11.12 17:46 odpovědí: 12 změna: 20.11.12 03:19

Nastoupiala jsem do práce, kde mi řádně neplatili. Odmítali mi proplatit 8,5h za srpen a 44h za září odpracovaných nad rámec mého polovičního úvazku (20h týdně po-pá). Už jsem tu o tom psala... V polovině října jsem okamžitě ukončila PP pro neproplacení části mzdy §56 a požadovala jsem náhradu ve výši 2 platů. Dnes mi přišlo, že moje ukončení nepřijali, jelikož ve smlouvě mám, že souhlasím s přesčasy. A za přesčas že je zaměstnavatel povinnen poskytnout volno nebo peníze. Oni prý dávají volno nárok na peníze mám až tehdy, pokud do 3 měsíců nemám možnost volno čerpat. Po volnu jsem se hned zkraje ptala - fungovala jsem spíš jako záskok a tedy volno bylo irelevantní. Bylo mi řečeno, že nárok na něj nemám a na peníze také ne (můj dotaz po volnu mám pouze v mailu manažerce, vyjádření také). Zároveň mi zaslali ukončení PP - jsem ještě ve zkušebce. Postupuje zaměstnavatel správně? Kde je určeno, zda hodiny nad rámec mého úvazku proplatí či poskytnou volno? Pokud jsem už skončila, hodiny stejně proplatit musí, že? Na to odstupné nárok mám?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: coop*
Datum: 08.11.12 18:17
 

V podstatě má zaměstnavatel pravdu. Jen těch 44 hodin přesčas může být (ale nemusí) nad rámec zákoníku práce.

 
Od: korsika1
Datum: 08.11.12 18:27
 

Mně se to nezdá z toho důvodu, že jsem volno chtěla, ptala jsem se, kdo jej eviduje a kdy si jej mohu vybrat, na to mi odepsali, že volno nedostanu... a když tedy skončím, protože volno mi dát nechtějí a tvrdí, že peníze taky ne, tak řeknou, že jsem si měla vybrat volno? To je nelogické, ne?

Od: ron*
Datum: 08.11.12 22:19
 

Dobrý den.

Práce přesčas je práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Příplatek za přesčas(min. 25% z průměru) Vám tedy náleží až za hodiny nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která činí 40 hod týdně(37,5 u trosměnného provozu). Za dobu práce přesčas náleží zaměstnanci mzda, na kterou mu za tuto dobu vznikl nárok. Dosažená mzda mu náleží v případě, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodl na čerpání náhradního volna. Neposkytne-li zaměstnavatel náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, musí zaměstnavatel zaměstnanci dosaženou mzdu, případně příplatek za přesčas proplatit. Dosažená mzda ani příplatek za přesčas nepřísluší, je-li mzda sjednána již s přihlédnutím k přesčasové práci.

Obávám se, že zaměstnavatel postupoval správně. Přestala jste chodit do práce, zaměstnavatel tedy zřejmě neměl příležitost náhradní volno poskytnout. Dle mého názoru jste na zrušení pracovního poměru dle § 56 neměla právo, vzhledem k předchozímu písemnému souhlasu s prací přesčas a případným čerpáním náhradního volna.

 
Datum: 08.11.12 23:53
 
avatar

Rozvrh pracovních směn i pracovní dobu určuje zaměstnavatel, který má právo Vám nařídit i práci nad sjednaný úvazek, a to až do výše stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel nesmí zaměstnanci s nižším pracovním úvazkem nařídit práci přesčas (nad 40 hodin týdně).

Za práci nad rámec úvazku Vám náleží mzda, ale nenáleží Vám ani příplatek za práci přesčas ani náhradní volno. (Čerpání náhradního volna stejně jako čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.)

Ron Vám bohužel poskytla mylnou informaci.

Za odpracované hodiny Vám vždy náleží mzda.

Náhradní volno by Vám náleželo za práci ve svátek. Náhradní volno by Vám náleželo i místo příplatku za práci přesčas, případně místo příplatku za práci v sobotu či neděli, pokud by se s Vámi zaměstnavatel o poskytování náhradního volna místo příplatku dohodl.

___ Vzhledem k výše uvedenému (měla jste nárok na mzdu za všechny odpracované hodiny) považuji Vaše zrušení pracovního poměru za platné.

Ovšem vhledem k následné reakci zaměstnavatele je budete muset uplatnit soudní cestou.

Vzhledem k tomu, že jde o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. b), nemáte nárok na odstupné. Podle § 56, odst. 2 však máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době.

___ Sdělte zaměstnavateli písemně, že na okamžitém zrušení PP trváte, a vyzvěte (nežádat!) jej k doplacení dlužné mzdy plus náhrady mzdy za chybějící výpovědní dobu. Zašlete zaměstnavateli doporučeným dopisem s doručenkou (od všeho uchovejte kopie, podací lístek i potvrzenou dourčenku.

Do dvou měsíců ode dne, kdy jste zaměstnavateli písemné zrušení PP doručila, musíte svůj nárok uplatnit u soudu (radši o pár dnů dříve).

Pro ten účel doporučuji se obrátit na právníka - specialistu na pracovní právo.

 
Od: korsika1
Datum: 09.11.12 00:31
 

Dobrý večer Ivano,

jsem ráda, že jste narazila na můj další dotaz. Pokoušela jsem se dohledat naši starou konverzaci (radila jste mi i poprvé) a bohužel marně. Já si sice v zákonech leccos přečtu, ale nejsem právník a tedy si možná někde něco blbě vyložím. Objednala jsem se do právní poradny, kde bych tento problém ještě ráda konzultovala a pak si popřípadě najdu i právníka kterého zaplatím. Nechci se hádat o 2 mzdy, což je s mým polovičním úvazkem asi 13tisíc, jen se chci dobrat toho, kdo má pravdu a jak si tedy zákon mám vyložit a samozřejmě chci zaplatit, co jsem odpracovala.

Když to stručně shrnu, jak jsem psala i minule, je to tak, že jsem měla odpracovat dejme tomu 48h (12 dní x 4 hodiny), odpracovala jsem jich 56. Dostala jsem zaplaceno 48. Tam začaly mé dotazy. Účetní řekla, že si vyberu volno, psala jsem nadřízené, kdo mi jej eviduje a jak si jej mohu vybrat. Přišla mi odpověď, že volno ani peníze mi nedají. Začala jsem se trochu hádat o peníze. Načež mi přišlo jakési vyjádření, že mi dali podepsat špatnou smlouvu s chybným počtem hodit a kdesi cosi, ale že je to jejich chyba a peníze doplatí (to už jsem ukončila PP). Pak se téměř 3 týdny nic nedělo, že prý jediná oprávněná osoba (firma má 1000 zaměstnanců) je na dovolené. Dnes mi přišlo od této paní vyjádření psané lehce arogantním tónem, že za přesčas mi náleží buď peníze nebo volno. Podle mého ale nejde o přečas, jak jsme si už ujasnily, i u mého polovičního úvazku je také přesčas až nad rámec hodin plného úvazku. V podstatě se v dopise píše, že zaměstnavatel poskytuje místo peněz za přesčas volno, které jsem si mohla vybírat. Tedy že jsem na proplacení 8h neměla nárok, měla jsem nárok na volno. Od nich je to lež, snaží se z toho vykroutit, jak jsem už psala dělala jsem jen víkendové směny a pokud bych si vzala volno, vznikal by přesčas jiným kolegům, což je hloupost.

Mě tedy zajímá, zda se varianta "volno nebo peníze" týká skutečně až PŘESČASU, tedy hodin odpracovaných nad rámec PLNÉHO úvazku a nebo čehokoliv odpracovaného "navíc"? Abych mluvila úplně jasně, pokud budu mít 20 prac. dní tedy 80 hodin a odpracuji 120h tak těch 40h není přesčas a tedy zaměstnavatel nemůže kompenzovat volnem a musí platit?

Předem mooooc díky!

Datum: 10.11.12 17:47
 

" Abych mluvila úplně jasně, pokud budu mít 20 prac. dní tedy 80 hodin a odpracuji 120h tak těch 40h není přesčas a tedy zaměstnavatel nemůže kompenzovat volnem a musí platit?"

Ano

 
Datum: 20.11.12 03:14
 
avatar

Přesně tak: za odpracované hodiny máte nárok na mzdu - bez příplatku za práci přesčas (o přesčas nejde) a bez náhradního volna.

Ten, kdo Vám odpovídal, zřejmě nezná zákoník práce. Ve Vašem případě nejde o práci přesčas (tu Vám zaměstnavatel nesmí nařídit).

Zaměstnancům náleží mzda za všechny odpracované hodiny (tedy i za přesčasové hodiny).

Obratem "peníze nebo volno" zřejmě zaměstnavatel míní náhradní volno místo příplatku za přesčas. To je možné řešení v případě, že zaměstnavatel uzavře se zaměstnancem dohodu o poskytování náhradního volna místo příplatku za přesčas.

Zaměstnanci si však nemohou náhradní volno vybírat, kdy chtějí - čerpání náhradního volna určuje zaměstnavatel. Pokud by zaměstnavatel neurčil náhradní volno v následujících 3 měsících, musel vyplatit příplatek.

 
Datum: 12.11.12 10:32
 

paní je ve zkušebce , takže když někoho zaměstnám se zkušební dobou a on dá výpověď tak mu musím dát odstupné?

 
Datum: 12.11.12 10:50
 
avatar

Kdyz da clovek vypoved tak snad nema narok na odstupne.

 
Od: korsika1
Datum: 12.11.12 16:07
 

Dát výpověd je něco trochu jiného, než zrušit PP pro neplacení mzdy...

Od: korsika1
Datum: 12.11.12 16:06
 

Doporučuji přečíst si celý můj příspěvěk. Nedala jsem výpověd nýbrž jsem okamžitě zrušila PP pro neplacení mzdy a tedy mám nárok na kompenzaci ve výši 2 mezd. V podstatě je to sankce pro saměstnavatele za to, že porušuje zákony. Dosud nemám proplacenou část mzdy za srpen, to snad není v pořádku...

Datum: 20.11.12 03:19
 
avatar

Artíku, ve zkušební době se pracovní poměr ruší (nedává se výpověď )- to je jiný způsob ukončení pracovního poměru.

V tomto případě však jde o okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její části v zákonném termínu (§ 56). Zaměstnavatel byl povinen mzdu za srpen vyplatit do 30. září, poté měl ještě zákonnou patnáctidenní lhůtu k doplacení dlužné mzdy.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.