Zalohova dan

Od: Datum: 10.12.12 19:49 odpovědí: 9 změna: 11.12.12 21:56

Dobry den, jsem studentka vysoké školy a nyni pracuji na hlavni pracovni pomer. Mám podepsané prohlášení(ruzovy papir)na výplatní pásce se mi odečíta 1930 Kč jako zalohová daň. Chtěla bych se zeptat, zda-li tato castka se mi vrátí,kdyz podám rocní vyučtování? nebo jak zjistim cca kolik mi bude vráceno.
Děkuji moc.Magda

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.12.12 20:55

Pokud jste "podepsala růžový papír", znamená to, že jste si uplatnila odčitatelnou položku z daně - letos je to měsíčně 2.070,- Kč. Znamená to, že Vaše daň (správně záloha na daň) byla v tom konkrétním měsíci 4.000 Kč a po odečtení odčitatelné položky jste zaplatila 1.930 Kč daně.

Nedá se říci, jaká částka se Vám vrátí. V každém měsíci se záloha na daň odvíjí od konkrétního vyměřovacího základu - superhrubé mzdy, což je hrubá mzda + 34% (to je 9% zdrav.poj a 25% soc.poj., které platí zaměstnavatel). Tato částka se zaokrouhlí na celé 100Kč nahoru, je to fiktivní částka, která slouží pouze pro výpočet 15% zálohy na daň. Ale v ročním zúčtování se sečtou všechny hrubé mzdy za rok, odečte se od nich sražená a odvedená socka a zdravka za zaměstnance (4,5% ZP, 6,5% SP), spočítá se superhrubá za rok, spočítá se 15 % roční daně (už ne zálohy), od daně se odečte roční suma odčitatelné položky 24.840, od zbytku se odečtou sražené a odvedené daňové zálohy a přeplacené zálohy se Vám vrátí. Pokud Vám bude roční zúčtování dělat zaměstnavatel (požádáte na tomtéž růžovém dvojlistu do 15.2.), nedoplatek platit nemusíte a přeplatek nad (myslím) 50 Kč se Vám vrátí. (Je-li přeplatek nižší, nevrací se.) Pokud si budete podávat přiznání na FˇU sama, budete povinna doplatit i případný nedoplatek, možná je tam taky nějaký malý limit, do kterého se nedoplácí (mám dojem, že asi 200,- se nevymáhá).

doplněno 10.12.12 20:57:

Jestliže si v ročním zúčtování uplatníte i slevu na studenta, případně další slevy (např. penzijní fond, úrok z úvěru stav.spoř., dary, životní pjištění...), je pravděpodobné, že se Vám vrátí většina daně, kterou jste na zálohách zaplatila.

Ohodnoceno: 3x

Od: magda1
Datum: 10.12.12 21:09

No předpokládala jsem, že podám i slevu na studenta. Jde mi to, že zaměstnavatel mi tvrdí, že se mi ty zálohy téměř vrátí. Nebot kdybych měla smlouvu DPČ a pracovala bych za stejných podmínek, byla bych na tom finančně lépe. Nebot mi přijde, že se mi moc ztrhávají daně a to ve formě zálohové daně, která činí vždy kolem 1900.
Každopádně děkuji.

Datum: 11.12.12 04:27

DPČ není smlouva, nýbrž dohoda o pracovní činnosti a určitě není výhodnější než pracovní smlouva.

Z DPČ Vám nevzniká nárok na dovolenou (ledaže byste si jej výslovně v písemné dohodě sjednala) a vztah založený dohodou je méně chráněný než pracovní poměr (s pracovní smlouvou).

Ohodnoceno: 0x

Od: ron*
Datum: 10.12.12 21:15

Dobrý den.

Jen doplním. Říkáte, že teď pracujete na hlavní pracovní poměr. To znamená, že jste tedy nepracovala celý rok? Potom je pravděpodobné, že podstatná část odvedené zálohové daně se Vám v rámci ročního zúčtování vrátí. Máte nárok na základní slevu na dani za celý kalendářní rok. Od vypočtené daně při ročním zúčtování si tedy odečtete 2.070 x 12. Můžete uplatnit i slevy na studenta. Ještě připomínám, že vratka daně může být jen do výše odvedené daňové zálohy.

doplněno 10.12.12 21:18:

Při práci na DPČ byste mohla měsíčně průměrně odpracovat jen polovinu pracovního fondu. Pokud byste měla stejný výdělek i daňová záloha by byla ve stejné výši. AŽ si budete u zaměstnavatele žádat o roční zúčtování, doložte platné potvrzení o studiu.

Od: magak1
Datum: 10.12.12 22:02

NO pracuji tak střídavě, pred tím jsem měla smlouvu většinou DPČ a tak nějak jsem byla každý měsíc někde. Nyní, od října pracuji na hlavní pracovní poměr a toto řeším, nebot mě zaměstnavatel tvrdí, že se mi záloha na dani vrátí a já nevím, zda jim věřit či ne.
Vždy byla použita sleva na dani za každý měsíc, 2405 Kč

Datum: 11.12.12 00:09

Sleva 2.405,- Kč představuje slevu na poplatníka 2.070,-Kč + slevu na studenta 335,-Kč. Pokud chcete uplatňovat slevu na studenta, musíte být v řádném studiu (ne kurzy, večerní studium apod.), věk do 26 let (do 28 let u doktorandského studia).

Pokud toto splňujete a doložíte zaměstnavateli, můžete slevu na studenta uplatnit v ročním zůčtování (viz. příspěvky výše). Pokud jste měla vždy jen jednoho zaměstnavatele (více různých po sobě následujících ano, ale ne více najednou), provede Vám roční zúčtování Váš poslední zaměstnavatel (Váš současný pokud u něj budete do konce roku) na základě žádosti zatržené v "růžovém papíru". O peníze tedy nepřijdete, zaměstnavatel má pravdu. Jen si pohlídejte to potvrzení o studiu, ať ho má zaměstnavatel doloženo.

/ Pokud jste měla více zaměstnavatelů najednou popř. uplatňujete úroky z hypotéky nebo máte ještě jiné příjmy (OSVČ, pronájmy apod.), uděláte si zúčtování popř. daňové přiznání sama./

Datum: 11.12.12 04:33

Uplatnit slevu na poplatníka za celý kalendářní rok může jenom ten, kdo v průběhu roku dosáhl výdělku ve výši alespoň 48.000 Kč.

Splníte-li tuto podmínku (vyděláte-li si za kalendářní rok 2012 alespoň 48.000 Kč), můžete slevu na poplatníka (2.070 Kč) uplatnit za celý rok.

Od: magda1
Datum: 11.12.12 19:10

Ano, vydělala jsem si za rok více jak 48. tisíc, myslím kolem 70tisíc.
Splnuji podmínky, mám prezenční studium v magisterském studiu a je mi 25 let.
Takže zda-li to chápu, zalohová dan se mi celá vrátí. daní se jeste? mohu si to nějak ohlídat, kdyz si spočítam vsechny zálohové daně co mi byli odečteny z vyplaty?
Děkuji za rady. Magda

Od: ron*
Datum: 11.12.12 21:56

Ano, je velmi pravděpodobné, že odvedená daň se Vám celá vrátí. Vratka daně není zdanitelný příjem, už se nedaní ani nepodléhá žádným odvodům. Jediné, co musíte udělat je požádat si u posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daně do 15.2.2013. Žádá se na mzdové účtárně písemně - na růžovém daňovém prohlášení. Musíte doložit potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012 od přechozích zaměstnavatelů.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.