Sociální dávky-na co mám nárok

Od: Datum: 05.01.14 22:51 odpovědí: 6 změna: 07.01.14 10:46

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, tři roky jsem byla na mateřské mám syna 4 roky, od ledna loňského roku jsem na pracáku a od září mám brigádu, kde si ale vydělám 150kč denně. Bydlíme v městSkým bytě 2 1, dneska se odemě odstěhoval manžel, protože už nám to dlouho neklapalo a já si našla přítele. Manžel odešel stím, že mi nebude dávat alimenty na kluka, protože bude platit půjčku, kterou jsme společně měli...Takže byt mi zůstal, kluk taky, ale nemám žádné příjmy nic, přítel snámi zatím bydlet nechce, proto se chci zeptat jestli budu mít na něco nárok na nějaké sociální dávky nebo něco, zatím se rozvádět nebudem, protože na to nejsou peníze..Děkuji všem za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.14 23:12
avatar

Dobrý večer. Pokud jste stále manželé, pak si zajděte na sociálku a oni Vám pomohou sepsat návrh na výživné na nerozvedeného manžela a také návrh na výživné, které náleží dítěti. To bude třeba, pokud se nedohodnete mezi sebou, podat k soudu. Budete sproštěna soudního poplatku, takže se to nebojte udělat. To, že se manžel odstěhoval neznamená, že k Vám nemá ze zákona žádné povinnosti. Naopak, Vy jste povinna si v první řadě výživné zajistit, než budete žádat jakékoliv dávky od státu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.14 04:18
avatar

Jaký příjem má manžel a jak vysoké jsou splátky půjčky? Podle mne je v podstatě jedno, jak si to mezi sebou ošetříte. Každopádně bych doporučila písemnou dohodu.

Jedna možnost je, že Vám manžel bude platit výživné a Vy budete hradit polovinu splátky, nebo manžel bude platit splátku celou a Vy polovinu splátky budete brát jako výživné pro sebe i pro syna. Pozor, aby splátky nebyly výrazně nižší, než na jaké výživné byste se synem měla nárok.

Budete-li žádat o státní sociální podporu nebo o pomoc v hmotné nouzi, budete muset do svých příjmů zahrnout i výživné, které Vám manžel nebude vyplácet.

--- Doufám, že jste úřadu práce včas oznámila a doložila nekolidující zaměstnání, a že ÚP každý měsíc dokládáte potvrzení zaměstnavatele o příjmu.

--- Odkazy:

Státní sociální podpora

Pomoc v hmotné nouzi

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 09:36

ono není jedno, jak si to mezi sebou vyřeší, protože výživné na dítě nelze odmávnout s tím, že když manžel platí půjčku, nebude platit výživné. takže jednoznačně by k nějaké dohodě o výživném na dítě dojít mělo. samozřejmě, jestli potom tazatelka dá přednost tomu, aby manžel platil dál půjčku a jenom mu každý měsíc výměnou za zaplacenou půjčku dá potvrzení o tom, že jí zaplatil výživné, to už je na nich. ale to výživné by být stanoveno mělo a v případě sociálních dávek či dávek v hmotné nouzi ho úřady vyžadovat budou.

pro účely sociálních dávek se manželé (stejně jako rodiče nezletilého dítěte) vždy posuzují jako společně posuzované osoby. úřad může (ale nemusí) povolit výjimku, pokud spolu manželé (rodiče) alespoň tři měsíce prokazatelně nežijí. takže o přídavek na dítě nebo o příspěvek na bydlení (pakliže má tazatelka v bytě trvalý pobyt) lze požádat až po třech měsících, co se od ní manžel odstěhoval, ale přitom je nutno požádat úřad o to, aby nebyl započítáván do společně posuzovaných osob. jestli úřad vyhoví, to není jisté. větší šanci, že vyhoví, by podle mne byla, pokud by mezitím tazatelka podnikla nějaké kroky, kterými by potvrdila, že už spolu opravdu nežijí - tedy pro začátek zažádala o svěření dítěte do vlastní péče a výživné.

pro dávky v hmotné nouzi se taky manželé započítávají společně a nejsem si jista, jestli tam lze manžela vyloučit, pokud se odstěhoval. každopádně u dávek v hmotné nouzi je potřeba zvyšovat si příjem vlastními silami, takže tam úředníci jednoznačně požadují v první řadě uplatnění výživného na dítě, případně na matku (pokud je nárok)... no a pro dávky v hmotné nouzi je hranice příjmů obvykle dost nízká, takže je lehké ji překročit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 09:22
avatar

Lesi, podle mne to jedno je. Jenom si paní musí uvědomit, že formou splátek půjčky manžel platí výživné, jež musí přiznat v žádostech o dávky (tvrzení, že "jí manžel nedává výživné", není pravda).

Oba rodiče mají i vyživovací povinnost - k dětem i k sobě navzájem a oba manželé odpovídají za splácení půjčky ...

V předchozí odpovědi jsem zapomněla zmínit, ža je v jejím zájmu kontrolovat splácení půjčky (aby ji za čas nepřekvapil exekutor).

No, odhaduji, že to paní bude mít těžké, že na dávky "nedosáhne". A doufám, že práci nahlásila, aby ještě neměla problémy s ÚP.

--- My jsme s bývalým manželem řešili situaci po rozvodu podobně. My jsme navíc měli střidavou péči, takže by byla blbost, aby jeden posílal druhému peníze a druhý přeposílal prvnímu v podstatě tutéž částku ...

Nárazové platby, které byly třeba jednou/dvakrát v roce jsem jeden rok hradila já, druhý rok bývalý manžel, ale uváděli jsme to každý polovinou. Přídavky na děti byly na jednoho, druhý uplatňoval slevu na dani z příjmu.

Akorát je potřeba to ošetřit písemně, aby bylo zřejmé, co je výživné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 10:14

nj, jenže zákon tuhle možnost nepřipouští. a vzhledem k tomu, že se paní zajímá o sociální dávky, tak je dost velká pravděpodobnost, že ji na úřadě budou tlačit do stanovení výživného (ne všude jim stačí, že matka prohlásí, že se s otcem dohodli na takové a makové částce, ale chtějí rozhodnutí soudu) a u výživného na nezletilé dítě tohle prostě oficicálně nejde. i když pravda, je to problém spíš toho otce, než matky. protože když matka prohlásí, že otec na děti výživné neplatí, tak z právního hlediska má pravdu, byť jejich dohoda zněla jinak, protože výživné na děti splátkou půjčky nahradit nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 10:46
avatar

Ale to je přece na nich, aby se dohodli, co jak budou praktikovat, a jak to ošetří formálně. Formálně samozřejmě musí být výživné výživným a manželka se má podílet na splácení... Šlo mi spíše o to, aby si tazatelka uvědomila, že jí manžel výživné platí, i když nic neposílá.

Obratem, že "je to jedno" nemíním, že by měli obcházet zákon, nebo že by se matka měla vzdát výživného pro dítě, (to ani nejde). Míním tím, že je zbytečné přeposílat jednu a tu samou částku z jednoho účtu na druhý a z druhého na první (to nepovažuji za obcházení ani za podvod).

Když jsme si nevěděli rady s tím, co nešlo dělit, poradila nám sociálka. Fakt je, že jsme byli ochotni a schopni se domluvit, a že sociálka viděla, že nechceme nic obcházet...

Pokud se manželé dohodnou na rozumném výživném, nemusí sociálka vyžadovat rozhodnutí soudu.

Dceři pro přiznání přídavku na dítě stačily do roku 2009 rozvodový rozsudek, dohoda s otcem o výživném (už byla plnoletá), potvrzení o studiu + potvrzení o mých příjmech.

A bývalému manželovi stačily pro uplatnění slevy na dani rozsudek + potvrzení o dceřině studiu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.