Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
dělám převážně elektroinstalace pro řízení závlah a hospodaření s vodou. Byl jsem objednán zákazníkem na servis, u kterého proběhla montáž zhruba 3,25 roku zpět. Objednával slovy "Nefunguje ten plovák na dopouštění nádrže z vrtu". Předpokládal jsem tedy vadný plovákový spínač. Na místě (celková cesta 187km) jsem zjistil, že z hlediska elektroinstalace je vše v pořádku a je vadný solenoidový ventil na vodovodním potrubí a ten nejsem schopen vyměnit, jelikož nejsem instalatér. Zákazníkovi jsem vyfakturoval tedy pouze cestu a "diagnostiku" mu z dobré vůle nechal zadaramo. Celkově 1795 Kč, včetně 12% DPH 2010 Kč. Zákazník mě následně vyhodil z pozemku, se slovy, že mi nedá ani korunu, když jsem mu nic neopravil a nehodlá mi platit cestu, jelikož je můj problém, že jedu z takové dálky a jemu cestu do práce taky nikdo neplatí. Chápu sice jeho rozhořčení, ale objednával mě na servis elektroinstalace. Mám SMS s jeho popisem závady a následně domluva termínu, který mi ještě k tomu ten den změnil... Nejde mi ani tak o ty peníze, ale spíš o princip, jelikož mě to stálo půl dne zbytečné práce a náklady na dopravu. Následně mi ještě ten den psal SMS, kde mě nazval zlodějem, a že mu to jeho studnař opraví za 500 Kč.
Je nějaká možnost vymoct zaplacení faktury? Zaslání upomínky, následně předžalobní výzvy? Děkuji za odpovědi.
2x
Normálně mu pošli doporucene s dodejkou fakturu. Vzhledem k tomu že je vykuk, tak uctuj nejen cestovné ale i za diagnostiku/ zjištění závady.
Pokud nezaplatí tak pošleš predzalobni výzvu, když nezaplatí ani potom tak podas žalobu.
Pokud má nějaký majetek tak to z něj bez problemu dostaneš, včetně nákladů na vymáhání.
Nevím kolik stojí předžalobní výzva, mě v roce 2007 stála od právničky 1000,-Kč a firma u které jsem pracoval mi dodnes dluží 12 000,-Kč. Předžalobku přidali k ostatním dopisům a jelo se dál. Daně jsem z toho musel zaplatit a žádná státní instituce s tím vymáháním nechtěla mít nic společného-nevíme, nepomůžeme, obraťte se na soukromého právníka a to tam dřepěli právníci placení daňovými poplatníky. Soukromý právník napsal firmě dopis, byl o litr bohatší a já utřel. Počítám s tím, že už tu mzdu nikdy neuvidím. Doufám že se doba změnila
Oba jsou podnikatelé, takže moho využívat datové schránky. Předžalobní výzva není nutná. K podání návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu není potřeba platit právníka.
P.vyzvu i zalobu muzes sepsat klidne sam, pak je zadarmo. V dnešní dobe ti to sepíše i AI, a právníka nepotřebuješ..
PV nutná není ale jen když nechceš náklady na vymahani.
asd: v těch dobách se na plebs kašlalo, důležitější byl pro tehdejší vládu zisk firem a rozkrádání všeho co šlo a ta firma byla s německým majitelem a dlužila kde mohla i u ČEZu za dodávky elektriky, takže tenkrát by se museli sejít všichni co jim ta firma dluží a firma přejít do insolvence a co by po prodeji firmy zbylo by se rozdělilo mezi věřitele, což by vyšlo na stejno, možná bych dostal 20,-Kč a jak to v našem Kocourkově chodí, i to bych musel tehdá zdanit. Pro výplatu se chodilo k pronajímané sekretářce, ta měla kancl společný se zástupcem ředitele firmy pro Čechy
-slavný Mencl Guss Roudnice nad Labem. Nevím jak to tam vypadá dnes, ale doufám že zaplatili alespoň nějakému věřiteli
1x
Z osobní zkušenosti: hoďte to za hlavu a v budoucnosti vždy zvažte riziko daného zásahu... Když se budete soudit, tak to bude stát daleko víc než vysoudíte a jenom k vůli tomu, že nějaký lump bude potrestán to nemá cenu. Časem zjistíte, že dané situace jsou nejsou a nebudou tak ojedinělé. A připomínka, že je zadavatel ze staré školy zvyklý mít vše zadarmo, tak Vám život ukáže, že to není jen o staré škole, ale stejné metody mají třeba i ti co mají plný dvůr zánovních BMW a vůbec nejhorší je snad dělat pro právníky... Ale na to časem přijdete i sám...
1x
Ano, znám. I tohle je důvod, že dělám servisáka jako zaměstnanec. Občas dojde k ,,nesouladu´´ se zákazníkem, to ale naštěstí neřeším, od toho má naše firma právníky. Dotyčný se pak okamžitě ocitne na blacklistu a vzhledem k tomu, že servisujeme dost specifické stroje, už jsem zažil i to, že takovýto zákazník pokorně ,,přileze ke křížku´´. Ve Vašem případě to vidím tak na hraně - můžete to sice dát právníkovi, ale ten Vás přijde na více, než ty dva litry
Ale trochu mi to neštymuje - jednak proč dotyčný shání elektrikáře z takové dálky? Přece musí být někdo s příslušnou kvalifikací blíže ! Samozřejmě i mě se občas stane, že opravu nevyřeším z jedné vody načisto, při tom množství ND prostě není možné vše si vozit stále sebou. Prostě vyspecifikuji problém, vyspecifikuji ND a poté, co dorazí se oprava dokončí.
A ještě jedna poznámka na závěr - nějak mi nesedí ta fakturovaná částka - to opravdu jezdíte na servisy za necelých 10Kč/km? Je to samozřejmě Vaše věc, ale za tuto částku jsme jezdili někdy okolo roku 2005. Současná cena je 21 Kč/km, protože musíte počítat nejen amortizaci auta + PHM ale taky musí něco zbýt na toho, co kroutí tím volantem ![]()
Zařízení jsem před lety montovat a zprovozňoval já, proto si tedy vyžádal mě. Pravidelně spolupracuji s vodáckou firmou, která montuje po celé ČR a já jim dělám elektro.
Za km fakturuji 9,60 Kč/km bez dph. OSVČ jezdí běžně za 10-11 Kč, ojediněle se setkávám s 15 Kč. Těch 21 Kč může být asi za dodávku. K podnikání využívám soukromé vozidlo, píšu knihu jízd a potom uplatňuji cestovní náhrady sám na sebe. Vyplatí se mi to pak o dost více, než mít vozidlo na IČO a následně upisovat reálné výdaje (většinu roku nabíjím z FVE, tedy není výdaj) nebo mít nedostatečný paušál.
0x
Nejsem si jist, částka nepřesahuje tuším 10 000,-Kč a je to i o písemné smlouvě, kde se v případě neuskutečnění platby dávají penále. V dnešní době internetu není problém takového člověka "tahat" po sítích jako neplatiče, zřejmě je to člověk ze staré školy, vše by chtěl zadarmo nebo za pakatel. Zjistil jste mu příčinu a známý mu za 500,-Kč selenoid opraví. Opět selhání vlád a nenažranosti některých lidí, že je vše drahé
Mě přijde, jako když píšete z ciziny. Chlapi, myslíte že by zde nemohlo být levněji? Kdo určuje výši daní, státní výdaje pro každý rok, atd.? A kdo vydělává na předražené elektrice, vodě, plynu, mýtu na silnicích/dálnicích a brání tím firmám v Čechách prosperovat/konkurovat? Není to jen pár "nenažranců"? Proč si člověk koupí dnes výrobky vesměs z Číny a za daleko menší peníze? Pokud bude tazatel mít nižší daňové odvody a levnější energie, potraviny, tak to bude také o něčem jiném a třeba by mávnul nad takovým vychcánkem jak popisuje v dotazu jen rukou
0x
Být váma bych to nechal být, protože šance jsou mizerné a efekt mizivý.
Nechci vůbec obhajovat zákazníka, ale podívejme se na to z druhé strany:
"Nefunguje ten plovák na dopouštění nádrže z vrtu" To přece a priori neznamená, že je nefungující elektrika.
Upozornil jste předem zákazníka, z jaké pojedete dálky, a kolik budete účtovat za dopravu a on k tomu dal i přesto svolení?
Upozornil jste ho na to, že vše co zvládnete opravit je jen to, co se týká elektriky a víc ani prd a přesto vás chtěl?
Předpokládám, že pokud se odkazuje na nefunkční plovákový spínač, tak se jedná o elektrický prvek, který mění elektrikář. Navíc jsem se ho několikrát zeptal, zda si je opravdu jist, že je vadný.
Ano, upozornil jsem zákazníka předem, že pojedu z takové dálky. Přesněji jsem mu říkal, že mu to může opravit kdokoliv místní.
Pokud si zákazník objednává elektrikáře, nemůže očekávat, že mu tam bude dělat vodařinu.
Jsou i elektrikáři, co u soukromých osob vymění i tlakový spínač nebo lehčeji rozebíratelné věci, ale je to na vlastní riziko. U lidí co neměli peníze nazbyt jsme to měnili běžně. Tam kde chtěl majitel jistotu a potvrzení pro pojišťovnu se zvali instalatéři nebo servisáci kotlů
@olin ano, neříkám, že bych to nedokázal vyměnit, ale nevozím sebou dvoje sikovky, ani velké klíče. Navíc spoje jsou zatěsněné pakovací šňůrou, kterou také nemám.
No a jsme u toho - ano, já účtuji jako zaměstnanec více za km, ale zase jezdím Doblem, které je nabouchané vším možným vercajkem a co největším sortimentem ND - prostě vším dostupným, co by mi umožnilo zprovoznit stroj. A také, proč si to nepřiznat, za to chci slušnou mzdu nejen za opravu samotnou, ale také za dobu strávenou za volantem. Ono totiž za volantem strávím dost podstatnou část prac doby, ročně to dělá okolo 80-100 tkm.
0x
Díky datovým schránkám je vymožení dlužné částky poměrně snadné.
Faktura se splatností > Upomínka > Předžalobní výzva (není nutná) > Elektronický platební rozkaz
Soudní poplatek je 400 Kč, právníka k tomu nepotřebujete, nikam nemusíte chodit. S velkou pravděpodobností zaplatí nebo zmešká patnáctidenní lhůtu k podání odporu. Rozsudek se po vyznačení právní moci stane exekučním titulem.
0x
jak to tak pročítám tak asi nijak---a pokud ano tak s výsledkem nejistým -asi bych to oželel protože běhání okolo za tak malou částku a nervování okolo tak za to to nestojí ..mi takhle dlužila dopravní firma přes 30 000...přitom jsem se při jedné návštěvě učtárny-abych se osobně připomenul... jsem viděl ten štos zablokovaných faktur...přitom mi bylo sděleno že majitel koupil manželce nové BMW tak se výplata/y blokuje z jeho příkazu-nejhorší je na tom to že když Vy někomu pošlete fakturu tak z té faktury musíte odvézt DPH státu bez ohledu zda Vám ji někdo zaplatil-takže stát svoje dostal ale Vy se musíte starat nebo klouzat...![]()
Odvedení DPH v takovém případě řeší proforma faktura neboli česky řečeno faktura zálohová, která technicky vzato nic neznamená a daňový doklad s datem uskutečnění zdanitelného plnění vznikne až v tu doby, kdy je přijatá platba. A i kdyby tomu tak nebylo, tak lze vystavit zápornou fakturu, neboli dobropis, který bude odvedené DPH nulovat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.