proplaceni navstevy lekare zamestnavatelem

Od: Datum: 10.12.12 13:52 odpovědí: 7 změna: 13.12.12 14:36
avatar
Dobry den ve spolek,zamestnavatel me poslal k lekari,s tim ze pracujeme nocni smeny a samozrejme,ze za vyplneni si doktorka nauctovala 100,-kc.moje otazka zni,musi mi zamestnavatel tuto castku proplatit a proc pripadne.dekuji vsem za odpovedi a preji pekne svatky
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 10.12.12 18:34

Ačkoli to mnozí zaměstnavatelé dělají, proplácet to nemusí. A někteří to striktně dodržují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 18:37

Prohlídku zaměstnavatel proplatit může, ale také nemusí. Nejsem právník a v zákonech se příliš neorientuju, proto možná neodpovídám přesně, ale z okolí vím, že některý zaměstnavatel ji proplácí, a jiný ne. Na mysli mám ale vstupní prohlídku, vy patrně máte na mysli jinou prohlídku. Vstupní prohlídku většinou provádí závodní lékař, nebo lékař, se kterým má podnik uzavřenou smlouvu. Pokud se rozhodnete navštívit jiného lékaře, podnik vám tuším nic neproplatí. Ale počkejte si na odpověď od někoho zkušenějšího, to bude jistější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 10.12.12 18:42

Zaměstnavatel je povinen vám tuto částku proplatit dle zákoníku práce § 101, cit. odstavce:

(1) Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce (dále jen "rizika").

(6) Náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.12.12 17:07
avatar

Přestože se i já domnívám, že by zaměstnavatel prohlídku proplatit měl (zaměstnanec by ji bez jeho požadavku neabsolvobal), zákon proplácení nijak neupravuje.

§ 101 se nevztahuje k prohlídkám před začátkem práce a BOZP je něco jiného než vstupní prohlídka nebo prohlídka, zda zaměstnanec může pracovat v noci.

doplněno 12.12.12 17:07:

... neabsolvoval ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 12.12.12 19:57

Ivzez, opět s Vámi nesouhlasím. Mýlíte se. Podle současných platných právních předpisů (uvedeny níže) zaměstnavatel nemá právo přenášet náklady z výkonu závodní preventivní péče na zaměstnance. Vstupní lékařskou prohlídku by vždy měl hradit zaměstnavatel, nikoli zaměstnanec. Vzhledem k tomu, že podle zákoníku práce náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hradí zaměstnavatel a součástí BOZP je i nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho zdravotní způsobilosti, nemá náklady na tuto prohlídku nést zaměstnanec. Zaměstnavatel je povinen hradit dle citovaného i prohlídky při práci v noci a výstupní, které sám požaduje (např. u skončení pracovního poměru na rizikových pracovištích). Potud k vysvětlení § 101 ZP platného od 1.1.2012. V současné době je zaměstnavatel povinen i platit vstupní lékařské prohlídky u DPP a DPČ viz odkaz.

http://www.poradna-pracovni-p…ske-prihlidky-u-dpp-a-dpc.php

Otázka pro právní poradnu:

Dne 10.10.02012 jsem absolvovala vstupní lékařskou prohlídku u smluvního lékaře na své náklady. Dne 11.10.2012 se mnou uzavřel zaměstnavatel pracovní smlouvu s nástupem 11.10.2012. Je mi zaměstnavatel povinen uhradit tuto prohlídku? Děkuji.

Odpověď právní poradny:

Dobrý den, podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, § 59, odst. 2 (který platí od 1.4.2012) hradí vstupní prohlídku, když dojde k uzavření pracovního vztahu, vždy zaměstnavatel. I když jste tedy prohlídku absolvovala den před vznikem pracovního poměru, zaměstnavatel je povinen Vám prohlídku bez zbytečného odkladu proplatit. Už jenom to, kdyby s proplacením otálel např. že ji proplatí až po zkušební době (což je v praxi dost časté) bylo by to porušením zákona, protože by se jednalo o přenášení rizika z výkonu závislé práce na zaměstnance.

doplněno 12.12.12 20:08:

Samozřejmě, že je zaměstnavatel povinen proplatit zaměstnanci i výpis ze zdravotní karty od ošetřujícího lékaře pro lékaře závodního.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 06:44
avatar

Myslím si, že pokud zaměstnance na prohlídku vyslal zaměstnavatel a bylo to na jeho popud, měl by tu částku zaměstnanci proplatit.

Manžel je v ostraze, hlídá i v noci, jednou do roka mu firma dá předtištěný formulář, se kterým musí na prohlídku. Loni platil 400 Kč, nedostal nic. Letos platil 450 Kč, a taky nic nedostal. Ani jeho kolegové. Je to škoda. A ozvat se každý bojí, protože "za bránou je 20 dalších zájemců". *bzum*Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 13.12.12 14:36

Tady by se to dalo řešit snad anonymním dotazem na Oblastní inspektorát práce, který je povinen dávat bezplatné informace. OIP má možnost provést ve firmě kontrolu a nařídit jí proplácení těchto prohlídek zaměstnancům. Myslím, že by to i firma potřebovala. Kam nechodí kontroly, tam to pak dopadá mnohdy všelijak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.