Co obnáší dělat garanta

Od: Datum: 10.12.12 13:27 odpovědí: 10 změna: 11.12.12 06:04

Dobrý den, byla jsem požádána dělat garanta v oboru kuchař,číšník pro jednu pani, která dělá v tomto oboru a nemá vyúční list. Co to pro mě znamená? - jaká práva a povinnosti mi z toho vyplývají?

Děkuji az rychlou odpově´d a přeji hezký den Renata


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 10.12.12 13:36

Zjednodušeně - garant ručí za práci dané osoby...

Podrobněji je to rozepsáno třeba tady - http://business.center.cz/bus…pravo/zivnost/odpzastupce.asp ...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: macek*
Datum: 10.12.12 13:37

Vy vlastně garantujete znalosti z oboru. Když se něco přihodí, půjdou v prvé řadě po vás, proč jste to nezkontroloval.
Dokud půjde všechno dobře, jak kdybyste nebyl. Zisk shrábne podnikatel. Jak začnou problémy, za vše budete zodpovědný Vy. K soudu půjdete také Vy, protože on konal v dobré víře, že Vy to sledujete, kontrolujete a řídíte, však jste garant!
Když se něco stane, právně, budou potahovat garanta. Podnikatel sice není zbaven trestní odpovědnosti, ale vy také ne.
Hmotná zodpovědnost možná půjde okolo Vás, ale právně to budete zodpovídat za čas Vašeho garantování, i když už třeba u něj nebudete. A kdykoliv skončit? Záleží na tom, jakou budete mít smlouvu.
Ale pokud jste laik, nevzdělaný v oboru (nevím v jakém rozsahu a jaké odbornosti se to týká), A máte být jen jako bílý kůň, aby se vyhovělo zákonu, deje si pozor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 10.12.12 15:57
avatar

NEDĚLEJTE GARANTA! *zed*

To máte podobné, jako že paní půjdete ručit na půjčku. Paní přestane platit a budete spořitelně platit Vy.

Stačí, když nechtíc paní udělá manko, jako číšník a už se vezete, všechno jde na Vás. Když paní udělá špatnou majonézu a bude z toho salmonelóza, ( nemoc zákazníků) všechny následky zase nesete vy. Bude manko v kase, zase jste garant a odpovídáte Vy. Zaměstnavatel nemá žádnou odpovědnost, ani paní, které budete dělat Garanta. Za vše odpovídáte Vy. NEDĚLEJTE GARANTA!

doplněno 10.12.12 15:57:

Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.12 00:23
avatar


"Jen můj názor." navíc velice zkreslený.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nubar
Datum: 11.12.12 01:21

Odpovědný zástupce podnikateli odpovídá za provozování jeho živnosti, avšak pouze v tom rozsahu, v jakém byly jeho povinnosti vymezeny smluvním vztahem. V případě, že odpovědný zástupce porušuje povinnosti uložené mu živnostenským zákonem, může mu být živnostenským úřadem uložena za nesplnění těchto povinností pokuta. Jestliže ale podnikatel při provozování své živnosti porušuje právní předpisy, jakož i smluvní závazky, k jejichž plnění se zavázal, je za uvedené porušování odpovědný, a to bez ohledu na skutečnost, že ustanovil odpovědného zástupce. Tedy pokud podnikatel poruší své povinnosti, nemá to za následek postih odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je povinen dohlížet na podnikatele, resp. na řádný provoz živnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 01:36

Jako GARANT garantujete provoz živnosti po ODBORNÉ STRÁNCE. Tudíž odpovídáte za nastavení pravidel po stránce hygieny, norem pro zpracování potravin, cenotvorby, bezpečnosti práce, dodržování měr a vah apod. Podtrhuji odpovídáte za NASTAVENÍ PRAVIDEL, nikoliv za jednotlivé zaměstnace.

Příklad 1) Pokud číšník bude nalévat do cejchovaných panáků centimetr pod risku, není to Váš problém, pokud má k dispozici cejchované sklo a byl patřičně poučen o nutnosti dodržovat míry a váhy.

Příklad 2) Pokud bude kuchař chodit po kuchyni nahý, není to Váš problém, pokud byl řádně proškolen o prac. oblečení, měl k dispozici ochranné pomůcky a pracoviště odpovídalo příslušným předpisům a předložil při nástupu do zaměstnání zdravotní průkaz

Příjklad 3) Pokud si paní udělá manko, není to Váš problém, pokud byly dodrženy předpisy ohledně tvorby cen, účtování apod.

Myslím, že rozumíte, co jsem tím chtěl říci. Tedy to, čím Vás tady straší, jsou ...

doplněno 11.12.12 02:00:

Ještě koukám, že se ptáte na práva z toho vyplývající. To je jednoduché. Záleží, co si s paní domluvíte, každopádně zadarmo to asi dělat nebudete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nubar
Datum: 11.12.12 01:49

Přesně tak ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 05:21

Jen bych ještě podotknul, protože to málo lidí ví - garant je zodpovědný taky za zaměstnání. To znamená, že když se paní nebude dařit a bude chtít jít na pracák, tam ji oznámí, že jsi povinen po určitou dobu od začátku garance ji zajistit práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 05:32

Tak to je dobrý vtip*haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 06:04

To bohužel není vtip.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.