Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podání trestního oznameni

Od: vaclavberan®
Dobrý den, mohl by mi někdo prosím pomoci blíže definovat trestní oznámení, kdy:
Měl jsem půjčené 1.auto od majitele cca 10mesiců a 2.auto cca půl roku za protislužby(pomoc při správě nemovitosti, malé i větší opravy atpod) Bez jakékoli sepsané smlouvy.
Když mezi námi došlo k nazorovemu střetu a kamarádství skoncilo-okamzite chtel zpět 1.auto, jeho chování připomínalo afekt stalkera, volal z cizích čísel, vyhrožoval, než sem ho vyluxoval fakt sem se bál, že mi skočí na záda. Auto jsem vrátil a druhé-v tu dobu nepojízdné zmínil pouze otázkou"a co tranzit?" Asi jsem tehdy ani neodpověděl a více jak 90dni jsem o pánovo nevěděl.zadny kontakt, ani SMS. Auto jsem opravil a druhý den na to, jsem byl zastaven PČR, že jsou RZ v pátrání.
Jsem tedy podezřelý z té.cinu nebo přestupku ve věci "prověření oznámení RZ v pátrání"
Majitel to udělal schválně, nekontaktoval mě, nezajímal se o vůz, dál to do pátrání...
Prosím o pomoc jak se branit-nejsem zlodějem aut a cítím se být podveden. Asi má radost, jak mu to vyšlo, ale byla to jasný past.
Trestní oznámení..a vinit dotyčného z? podvodu?
Děkuju všem normálním za normální a věcné rady k tematu

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mathew
hodnocení

2x

Takže jste dotyčného ignoroval papír o půjčení nemáte a teď na něj chcete podat trestní oznámení, protože vás policie zastavila v "kradeném" autě? Já se mu nedivím já bych to udělal stejně takže netuším jak na to chcete z vaší strany napasovat paragraf pro podvod.

Maximálně ho můžete dostat na to vyhrožování pokud máte dost důkazů, ale pak s vámi rozhodně nebude spolupracovat až budete vysvětlovat jízdu tím nahlášeným autem.

Nejlepší bude když se spolu domluvíte a nebudete to tahat k soudu, protože tam to může dopadnout všelijak, klidně můžete odejít s trestem oba...

 

0rion
hodnocení

2x

Píšete, že vůz byl nepojízdný, čili nemohl jste ho vrátit ihned. Nevím co jste měl v úmyslu s autem dělat, to by asi bylo rozhodující pro posouzení nějaké viny. Pokud PČR přesvědčíte, že jste auto opravil a druhý den testoval jízdou, zda se oprava podařila, a pak měl v úmyslu auto vrátit, tak vám nic nehrozí, protože jste se ničeho nedopustil. Každopádně bývalý kamarád se zachoval podivně, to je fakt, ale na TO bych to asi neviděl. Auto vraťte a pusťte to z hlavy.

mm

Z hlavy to ovšem nemůže pustit PČR. Dokud původní majitel nevezeme ohlášení krádeže zpět (čímž ze sebe udělá hlupáka, který zapomněl, že je auto řádně půjčené), musí to oznámení vyšetřit a uzavřít. Uzavře ho tím, že vozidlo našla, jeho řidiče logicky označí za podezřelého ze spáchání trestného činu krádeže, předá to soudu, a tím to pro ni končí.

Zvrátit to může jen původní majitel, pokud ho tazatel přesvědčí, aby vzal to nahlášení krádeže zpět. Odhaduji, že zadarmo to nebude...

0rion

Domnívám se, že postup bude jiný. Za prvé, PČR nepředává soudu věci, u kterých není zřejmé, co se vlastně stalo, to by byly soudy zavaleny ještě více než nyní. Za druhé, PČR rychle zjistí, že pánové mezi sebou měli ústní smlouvu, čili auto měl u sebe oprávněně, nic neukradl. Další věc je, proč ho nevrátil. Auto bylo nepojízdné, čili vrátit ho nemohl, někde stálo a dle vyjádření tazatele po celou dobu o něj majitel nejevil zájem. Není jeho povinnost majitele žádat, aby si nepojízdné auto vyzvedl. Po nějaké době se rozhodl na vlastní náklady auto opravit a prakticky ihned po tom ho stavěli policajti. Z tohohle ani policajt s velkou fantazií nemůže vydedukovat, že pán to auto ukradl. Podle mě se auto vrátí majiteli a případ bude odložen. Já bych ještě tazateli doporučil, aby po majiteli vymáhal náhradu za opravu jeho auta.

mathew

I nepojízdné auto jde vrátit hned. No dobře pár hodin maximálně dní je třeba než se sežene něco na čem se odveze...

0rion

mathew: Jistě, tazatel mohl zaplatit nemalé peníze za odtah vozidla. Otázkou je, byla to jeho povinnost? Záleží na okolnostech, které do podrobna neznáme, například na tom, jak byli dohodnuti, kdo řeší závady na vozidlech, měli si to mezi sebou vykomunikovat, ovšem vzájemná komunikace byla videntně zoufalá z obou stran.

 

hodnocení

1x
avatar gotrekzagary

Rozumím tomu tak, že když kamarádství skončilo, přestal jste pro "kamaráda" vykonávat ony protislužby... přesto jste další více jak 3 měsíce využíval jeho vozidlo.

A Vy se cítíte podveden? *haha*

Skončila ústně dohodnutá spolupráce, tudíž bez řečí a bez průtahů vrátit co není moje. Nečekat na to jestli a kdy se protistrana ozve. Zkuste se zamyslet, kdybyste si to prohodili. Taky byste byl v pohodě, kdyby jezdil Vaším autem?

hodnocení

...no to právě ať se na to koukam-jak se na to koukám...a snažím se-tak si nemůžu pomoct, že normální a žádoucí pro normální průběh věci, je: napsat SMS:"curaku, vrať mi auto" popř.krasne by bylo tuto výtku a příkaz poskládat na slušné úrovni konv. To bych pak mlčel, to je jasný, pojízdný/nepojízdný by šlo smykem k pánovi.

Snad to nebylo kvůli nějaké pojistce...vím, že na autu 2., ze kterého mě vytahli byla nepříjemně velká havarijka s ukradením, vandalismem...

 

halamus
hodnocení

0x

Ústní dohoda je taky smlouva, myslím si, že v daném případě zákon nevyžaduje písemnou formu. V případě ústní smlouvy je nevýhoda, že při problémech snadno dojde k důkazní nouzi. Smlouvu je možné vypovědět, jaké jsou výpovědní lhůty a postupy, nevím, třeba někdo upřesní.

 

hodnocení

0x
Záleží, jako co to oznámil policii. Pokud jste mu auto neukradl, měl vás prokazatelně vyzvat k vydání věci (existuje takový dokument?) a až pak žalovat. Pokud ale nahlásil krádež (a ono to tak vypadá), tak se do problémů dostane spíš on, protože asi nebude problém u soudu dokázat, že jste auto do nějaké doby użíval s jeho vědomím a že věděl, že ho máte vy. Máte uschovanou jakoukoli vzájemnou komunikaci ohledně auta? Myslím sms, Whatsapp, automatický záznam telefonního hovoru v mobilu (starší ho umožňovali, dodnes používám).
doplněno 13.05.26 15:27: Z textu není jasné, jaký úkon vlastně provedl. Nahlásil krádeż auta, nebo ztrátu/krádež RZ, jak by vyznívalo z vašeho dalšího příspěvku?
V každém případě, pokud věděl, že auto máte vy, protože vám ho půjčil, tak to není krádež, ale neoprávněné užívání cizí věci a on tak neměl hlásit krádež, ale vyzvat vás nejlépe doporučeným dopisem a následně podat žalobu o vydání věci. Vy byste vrátil auto, popř. zaplatil soudní výlohy a bylo by vyřešeno. Pokud ale zneużil policii tím, že neoprávněně nahlásil krádež, tak se dopustil křivého obvinění a problém by měl mít on. Vy byste něl sehnat co nejvíce důkazů, že auto jste si půjčil s jeho vědomím a souhlasem, "pouze" jste jej včas nevrátil.
mm

Pokud tazatel nereagoval na dotaz majitele (a s přihlédnutím k negativní zkušenosti s prvním autem), mohl se majitel oprávněně domnívat, že tazatel auto úmyslně zadržuje a nehodlá ho vrátit.

Jediným "problémem" majitele může být to, že u nahlášené krádeže policii neuvedl kontakt na podezřelého pachatele. Nejsem si jist, zda jde o protiprávní jednání.

0rion

tomkk: Také to tak vidím, pokud nahlásil krádež a označil konkrétního člověka aniž by to byla pravda, jedná se o trestný čin. Pokud nahlásil krádež neznámým pachatelem, jedná se sice jen o přestupek, ale dostane tučnou pokutu a klidně by mu mohli dát k úhradě zbytečnou práci PČR.

 

tj
hodnocení

0x
V tomhle je ten problém:
.
"Asi jsem tehdy ani neodpověděl a více jak 90dni jsem o pánovo nevěděl.zadny kontakt, ani SMS."
.
90 dní jste tedy zadržoval cizí majetek bez povolení vlastníka a nijak jste se neměl k tomu ho vrátit. (Co třeba mu oznámit, že auto je nepojízdné, kde stojí a předat mu klíče a papíry?). V tomto případě majitel postupuje zcela logicky a správně. Že auto není vaše jste věděl *nevi* a měl jste ho vrátit (případně nechat opravit a pak vrátit) co nejdříve. Kdo ví jak to bylo s tím jeho stalking chováním, tak to mohlo vypadat z vašeho pohledu, z jeho pohledu se možná jen bál, že už svá auta neuvidí a u jednoho se očividně nemýlil.
On je v právu, vy jste se nezachoval správně, teď ponesete následky. Celé věci hodně pomůže, když budete spolupracovat a co nejdříve (a vhodné by bylo po těch 90 dnech i s omluvou) vrátíte, co není vaše.

 

hodnocení

Moc děkuji všem a všechny "náhledy" chápu.
Snad přiblížim všem...
2.auto(nahlášené ztráty SPZ a můj odchyt) bylo nepojízdné asi od prosince...i mi pomáhal se zajištěním odtahu z pojistky, když jsem s ním skončil na blbem místě při běžném, zcela soukromém užívání,na opravu/do 100prp stavu, nebo něco takového se neptal/neřešilo se...na melouchy,cktere jsem mu dělal oplátkou jsem jezdil 1.autem. jednou chtěl opsat stav km u obou...tak sem jel v neděli před dilny-a sháněl baterku, abych 2.auto rozsvítil palubky...jinak nic.. stalo nepojízdné na místě, v únoru jsme se neshodli, načeš chtěl hned 1.auto, které dostal a myslím, že jsem fakt neodpověděl na posl.sms"a co tranzit"
Zní to blbě, ale v tu chvíli sem byl rád, že sem mu vyhověl a Tranzita i odpověď nechal spát..oprava byla trochu náročnější, motivaci jsem moc měl(hradil sem já) a když se to povedlo opravit,vmesic před koncem tk, což sem byl rád, že by mohl stihnout kosmetiku apod a projít..
...
Noootak tak jsem odjel z dílen, druhej den cestou do dílen(dlouho stal a začal poslat řemen) mě stopka PČR
Věci z boudy jsem už 80% odvezl-nezamykal zamek-s vědomím policie-spis s mým otravováním mectal vyslali, do kabiny mě už nepustili(stále tam mám věci) majitel nebere telefon...už byl vyslechnut...úsilí na mě past, jdu se zeptat na tu stanici co mám dělat...podat trestní oznámení , na co? Nepodat, nevím, no

 

pav®
hodnocení

0x

Není zcela jasné, co kamarád (majitel 2.auta) na policii oznámil. Pokud kamarád oznámil odcizení 2.auta, tak Vás možná i označil za možného zloděje a Policie dala 2.auto do pátrání. Zloděj je ten, kdo se úmyslně zmocní cizí věci, v úmyslu se obohatit a to není Váš případ, takže buďte v klidu. Na kamaráda byste mohl podat tr. oznámení pro "křivé obvinění", pokud Vás označil jako zloděje a přitom věděl, že Vám auto pouze půjčil. Myslím, že pro Policii jste oba dva značně "nezajímaví" klienti a věc odloží, že se tr. čin nestal. Osobně si myslím, že kamarád Vás chtěl donutit konat, protože na něj asi kašlete, a zneužil k tomu Policii, tím je celá záležitost smutná a oba dva jste polytováníhodní. Bohužel proti lživým, klamavým a intrikujícím oznamovatelům nemá Policie páky a Vaše další tr. oznámení na kamaráda by tomu dalo "korunu"

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]